10 Ciekawostek dietetycznych

25 sierpnia, 2022
10 Ciekawostek dietetycznych

Podstawę zdrowego żywienia stanowi zbilansowana i pełnowartościowa dieta, która zawiera warzywa, owoce, nabiał, ryby, białe mięso, produkty pełnoziarniste oraz oleje roślinne. Jeśli nasz jadłospis będzie się opierać na tych produktach, to z pewnością dostarczymy organizmowi witamin, składników mineralnych, białek, tłuszczy, a także węglowodanów. Musimy mieć jednak świadomość tego, że łącząc niektóre produkty, tracimy ich cenne właściwości i składniki. Niekiedy, możemy także negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie naszego organizmu. Na szczęście stajemy się coraz bardziej świadomi zdrowego odżywiania. Przez szybki i prosty dostęp do informacji, jesteśmy również coraz bardziej dociekliwi. Nie wierzymy we wszystko, co przeczytamy. Sprawdzamy informacje zanim zaczniemy je stosować w naszym życiu. W dietetyce, możemy przecież znaleźć całą masę rozmaitych danych, które krążą w Internecie i mediach i które nie są poparte żadnymi rzetelnymi badaniami naukowymi.


10 ciekawostek dietetycznych


Poznaj dziesięć ciekawych porad dietetycznych, które pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie.


Czy chrupkie pieczywo jest dietetyczne?


Ile razy natknęliśmy się z przekonaniem o tym, że chrupkie pieczywo jest bardzo dietetyczne? Jeśli będziemy je spożywać w niewielkich ilościach, nasza waga pozostanie bez zmian. W przypadku, gdy będziemy regularnie spożywać chrupkie pieczywo, to z pewnością zyskamy kilka dodatkowych kilogramów. Decydując się na spożywanie tego rodzaju chleba, powinniśmy wiedzieć, że w jednej kromce znajdziemy znacznie więcej kalorii niż 100g, nawet najbardziej kalorycznego i tradycyjnego pieczywa.


Zdrowa i niskokaloryczna alternatywa białego cukru to erytrol


Jeśli przechodzimy na dietę odchudzającą, erytrol okaże się naprawdę znakomitym i niskokalorycznym rozwiązaniem. Ma prawie zerowy indeks glikemiczny i zawiera zaledwie 0,2 kcal w 1 g. Dodatkowo warto wiedzieć, że erytrol nie powoduje próchnicy, a dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym, chroni przed nią zęby. Erytrol nie jest praktycznie przyswajalny przez organizm, dlatego zostaje z niego wydalony z niezmienionej postaci, mniej więcej w ciągu doby po jego spożyciu. Erytrol nie podrażnia jelit i ma działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że spowalnia niszczycielskie działanie wolnych rodników, opóźniając tym samym procesy starzenia, a także wzmacniając nasz system odpornościowy.


Nie obierajmy owoców


Niektóre diety są bogate w owoce. To przecież naturalne źródło witamin. Podczas stosowania diety, dochodzi nieraz do wypłukiwania witamin i składników mineralnych. To właśnie owoce, mają za zadanie w naturalny i bezpieczny sposób je uzupełniać. Niestety o ile mówi się o jedzeniu owoców, to zapomina się często o mówieniu w jaki sposób to robić. Cała „bomba” witaminowa, nie tkwi w samym owocu, tylko w jego skórce. Sama skórka okazuje się być bogatym źródłem błonnika. Tuż pod skórką, gromadzi się najwięcej witamin. Czy warto obierać owoce ze skórki? Umyjmy je porządnie i zjedzmy bez obierania.


Czy picie wody wpływa na łaknienie?


Jeśli wypijemy szklankę wody przed posiłkiem, to możemy zmniejszyć łaknienie i przyczynić się do tego, że zjemy znacznie mniejszą ilość jedzenia znajdującego się na talerzu. Powinniśmy jednak wiedzieć, że ten efekt najczęściej jest obserwowany w przypadku starszych osób. Woda z całą pewnością syci, ale nie każdego.


Apetyt na czekoladę , czy na magnez?


Ile razy spotkaliśmy się z tym, że jeśli mamy ochotę na czekoladę, to z pewnością brakuje nam magnezu. O wiele więcej tego pierwiastka zawiera w sobie kasza gryczana. Czy więc, gdy brakuje nam magnezu, mamy również ochotę na kaszę gryczaną? W jakich produktach spożywczych znajdziemy magnez? Warzywa i owoce zawierają magnez, ale jest to mniejsza ilość niż w porównaniu do produktów zbożowych. Bardzo dobrym źródłem magnezu są również suszone owoce, orzechy i nasiona. Te produkty stanowią znacznie zdrowszą przekąskę niż czekolada. Jeśli chcemy zjeść czekoladę, wybierzmy jej gorzki wariant, który posiada znacznie więcej magnezu.


Zwiększone spożycie wody to zwiększony metabolizm


Ta zależność została potwierdzona licznych badaniach. Warto wiedzieć, że wypicie nawet 500 ml ponadprogramowej dawki wody ma swój skutek w przyspieszonym tempie przemiany materii, sięgającym 30%. To niezwykle cenna informacja dla osób, które się odchudzają. Zwiększając spożycie wody, możemy wspomóc redukcję tłuszczu.


Popijanie napojów w trakcie jedzenia


Niestety popijanie napojów podczas spożywanego posiłku nie będzie korzystne dla naszego organizmu. Według dietetyków, najlepszym momentem na wypicie płynów to czas 15-30 minut bezpośrednio przed posiłkiem lub 30 minut po posiłku. Dlaczego warto się do tego zastosować? Picie podczas jedzenia rozrzedza soki żołądkowe, przez co w konsekwencji znacznie wydłuża się proces trawienny. Popijanie podczas posiłków wpływa negatywnie również na przeżuwanie pokarmu i poziom cukru we krwi. Im więcej będziemy pić płynów, tym nasze danie będzie bardziej płynne, co bezpośrednio przełoży się na wzrost poziomu glukozy.


Nie jedzmy nadpsutych warzyw i owoców


Co robimy, gdy widzimy nadpsute warzywo lub owoc? Z pewnością duża grupa osób odkrawa kawałek nadpsutego produktu i wykorzystuje resztę do przygotowania posiłku. Niestety, to co widzimy na wierzchu marchewki, gruszki, czy jabłka, to tylko zewnętrzna część grzybni. W rzeczywistości, cały owoc lub warzywo są już zainfekowane. Musimy mieć świadomość tego, że jeśli nie widać pleśni, wcale to nie oznacza, że jej komórki nie przeniknęły do pozostałej, pozornie zdrowej części warzywa lub owocu. Zjadając nadpsuty produkt, nie zobaczymy szybkich i widocznych objawów, takich jakie wywołują bakterie. Śmiało możemy powiedzieć, że są one znacznie bardziej niebezpieczne, ponieważ działają „po cichu”. Jeśli zobaczymy spleśniałe jedzenie, nie zastanawiajmy się za długo i po prostu je wyrzućmy. Ponadto, jeśli będziemy nadgniłą żywność trzymać wraz ze świeżymi produktami spożywczymi, to doprowadzimy do przyspieszenia procesu się innych – dobrych produktów.


Odkwaszająca moc cytrusów


Owoce cytrusowe charakteryzują się nie tylko kwaśnym smakiem, ale także tym, że posiadają właściwości alkalizujące. Wynikają one z obecności pierwiastków zasadotwórczych w cytrusach. Znacznie częściej mamy do czynienia z zakwaszeniem ustroju, wynikające z dużego spożycia mięsa, drobiu, jaj i ryb. Aby utrzymać prawidłowe PH ustroju, niezbędne jest dostarczanie wraz z dietą produktów alkalizujących.


Cała prawda o napojach energetyzujących


Już jedna puszka napoju energetyzującego zawiera w sobie tyle kofeiny co kilka słabych kaw. Napoje energetyczne mogą przyczynić się do powstania wielu problemów zdrowotnych. Działanie wysokich dawek kofeiny i tauryny w połączeniu z cukrem, rozregulowuje mechanizm produkcji insuliny w trzustce i sprzyja między innymi rozwojowi cukrzycy typu II Jedzenie to nie tylko przyjemne doświadczenie. To za każdym razem odpowiedzialność za własne zdrowie. Postarajmy się, aby nasza dieta była pełnowartościowa i zbilansowana. Zadbajmy o swój organizm, jedząc w sposób świadomy.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks