Choroba tarczycy Hashimoto a odchudzanie

25 sierpnia, 2022
Choroba tarczycy Hashimoto a odchudzanie

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną i przewlekłym zapaleniem tarczycy, która prowadzi do jej niedoczynności. Choroba ta dotyka coraz więcej osób – mężczyzn, młodzież, dzieci, a w szczególności kobiety będące w dojrzałym wieku. Niedoczynność tarczycy, jeśli jest odpowiednio leczona, nie jest przyczyną otyłości. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że układana dieta dla osób cierpiących na tę dolegliwość, powinna uwzględniać fakt, iż tarczyca nie działa prawidłowo. Prawidłowo dobrana dieta i świadomość tego, co tak naprawdę można jeść, a czego należy unikać, pozwala na utrzymanie właściwej masy ciała.


Objawy choroby tarczycy Hashimoto


Choroba tarczycy Hashimoto objawia się przede wszystkim problemami z utrzymaniem właściwej masy ciała. Osoby cierpiące na tę dolegliwość, przybierają na wadze z powodu spowolnienia przemiany materii. Jeśli więc jesteśmy aktywni fizycznie i odżywiamy się w sposób prawidłowy, a mimo tego nie ma efektów naszej pracy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który zaleci wykonanie badań określających poziom hormonów tarczycy TSH. Jakie objawy są charakterystyczne dla tego schorzenia oprócz wzrostu masy ciała? Choroba ta, przyczynia się do odczuwania przewlekłego zmęczenia, problemów z koncentracją i z pamięcią, zaburzenia pracy układu trawiennego i układu nerwowego, zaburzenia nastroju, drżenia rąk, wzrostu poziomu cholesterolu, wypadania włosów, nadmiernej suchości skóry, a także do odczuwania dolegliwości bólowych mięśni i stawów. U kobiet w wieku rozrodczym, choroba Hashimoto dodatkowo może objawiać się bolesnymi i obfitymi miesiączkami oraz zaburzeniami występującymi w cyklu owulacyjnym, utrudniającym zajście w ciążę. Wczesne zdiagnozowanie i wdrożenie leczenia endokrynologicznego mają kluczowe znaczenie nie tylko dla zachowania atrakcyjnego wyglądu, ale także dla zachowania dobrego stanu zdrowia.


Dlaczego przy chorobie tarczycy Hashimoto występują problemy z wagą?


Niedoczynność z niewyrównanymi zaburzeniami hormonalnymi objawia się tyciem przy niedoczynności tarczycy. Pamiętajmy, że odpowiednio leczona niedoczynność tarczycy wraz z wyrównaniem poziomu hormonów, przestaje być przyczyną otyłości. Niestety bardzo duża grupa osób, nie zwraca szczególnej uwagi na swoją dietę, przez co przyrost masy ciała jest tłumaczony niedoczynnością tarczycy, bez względu na to, czy jest ona wyrównana, czy też nie. Przyrost masy ciała jest konsekwencją niedoczynności tarczycy, która jest nieleczona lub niewłaściwie leczona. Dlaczego? Ponieważ dochodzi do powstawania obrzęków uogólnionych. Do wzrostu masy ciała w pierwszej kolejności przyczynia się zatrzymanie wody w organizmie. Kolejnym problemem jest spowolnienie metabolizmu. U osób z niedoczynnością tarczycy, zapotrzebowanie kaloryczne ulega spadkowi, dlatego też jeśli dana osoba cały czas przyjmuje taką samą ilość kalorii jak przed chorobą, jej masa ciała będzie wzrastać. Towarzyszące niedoczynności tarczycy osłabienie i ospałość, przekładają się na obniżenie aktywności fizycznej, co z kolei jest także czynnikiem zwiększającym ryzyko tycia.


Jak schudnąć przy chorobie tarczycy Hashimoto?


Jedno jest pewne. Odchudzanie przy niedoczynności tarczycy nie jest łatwe. Podstawą efektywnego procesu odchudzania jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Koniecznym procesem jest ustabilizowanie poziomu hormonów tarczycy oraz przestrzeganie leczniczej diety. Dopiero w momencie uregulowania gospodarki hormonalnej, możemy z powodzeniem walczyć o redukcję masy ciała. Niedobór hormonów tarczycy jest związany z zaburzeniami metabolizmu w naszym organizmie. Pierwszym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest dobranie z lekarzem optymalnej ilości lewotyroksyn, która będzie działać na zasadzie substytutu naturalnych hormonów. Leczeniu farmakologicznemu powinna towarzyszyć odpowiednio skomponowana dieta. Nie można z nią czekać, aż do momentu osiągnięcia efektów samego leczenia. Nasza dieta powinna opierać się na co najmniej 5 niewielkich posiłkach w ciągu całego dnia, które będą spożywane w regularnych odstępach czasu. Pamiętajmy, że kaloryczność diety musi być obniżona. Przestrzegajmy także zaleceń w stosunku do produktów, które możemy spożywać przy niedoczynności tarczycy, a których lepiej po prostu unikać.


Dieta przy niedoczynności tarczycy


Dieta przy chorobie tarczycy Hashimoto, powinna opierać się na naturalnych i jak najmniej przetworzonych produktach. Powinniśmy uwzględnić zmniejszenie podaży węglowodanów na rzesz białek i zdrowych tłuszczów. Na stan naszego zdrowia i efekty odchudzania pozytywnie wpłynie eliminacja z codziennego jadłospisu białego cukru, słodyczy, żywności wysoko przetworzonej, produktów z mąki pszennej, tłuszczów zwierzęcych, wędlin, tłustego mięsa, a także wyrobów garmażeryjnych. Na co powinniśmy postawić? Przede wszystkim na pełnowartościowe białko, czyli ryby, nabiał, jajka, chude mięso oraz na produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze roślinne. Bardzo cennym wsparciem organizmu osób chorujących na niedoczynność tarczycy, są witaminy i minerały oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Nasza dieta powinna być bogata w świeże warzywa i owoce. Aby odchudzanie było możliwe, bądźmy regularni w spożywaniu pełnowartościowych posiłków, a także pijmy dużą ilość wody. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej, dzięki której odchudzanie przy Hashimoto będzie niezwykle efektywne. Choroba tarczycy Hashimoto jest chorobą przewlekłą. Oznacza to, że dieta i leki staną się nieodłączną częścią życia osoby chorej. Jeśli zmienimy nasz sposób odżywiania, tryb życia i będziemy uczęszczać na systematyczne kontrole lekarskie, ustabilizujemy wydzielanie hormonów tarczycy, ograniczymy występowanie objawów oraz pozbędziemy się zbędnych kilogramów. Przedstawione porady zaczerpnięte zostały z wiedzy dostępnej w eksperckich książkach na temat żywienia przy chorobach tarczycy. Każdy organizm jest inny. Przed zastosowaniem rygorystycznej diety należy skontaktować się z lekarzem specjalistą w celu omówienia indywidualnego planu dietetycznego.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks