Co jeść przed treningiem? Posiłek przedtreningowy

25 sierpnia, 2022
Co jeść przed treningiem? Posiłek przedtreningowy

Spożywanie określonych produktów przed treningiem, będzie dla naszego organizmu odpowiednim paliwem, dzięki któremu będziemy mogli mocniej i bardziej konsekwentnie ćwiczyć. Posiłek przed treningiem uzupełni nasz organizm w potrzebne dla jego całodziennej pracy składniki odżywcze. Aby nasz trening był bardziej efektywny i wydajny, powinniśmy około dwie godziny przed posiłkiem zjeść jeden z energetycznych pokarmów, który przyczyni się do wzrostu insuliny, pomagającej w transferze glukozy do komórek mięśniowych.


Zasady spożywania posiłków przed treningiem


Jedną z ważniejszych zasad jedzenia przed posiłkiem jest sięganie po danie, w którym przeważają produkty o niskim indeksie glikemicznym. To właśnie dzięki temu, będziemy w stanie uniknąć gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi, a potem równie nagłego jego spadku. Stawiając przede wszystkim na produkty, których IG = 15, wywołamy powolny wzrost poziomu glukozy we krwi. Nasz organizm w sposób stopniowy otrzyma energię, która wystarczy na cały okres trwania treningu. Jeśli zadbamy o spożywanie przed treningiem posiłków o niskim indeksie glikemicznym, nie będziemy odczuwać zmęczenia i nie będziemy mieć problemów z koncentracją.


Co jeść przed treningiem?


Aktywność fizyczna jest przyczyną wielu zmian zachodzących w organizmie człowieka. Oprócz wytracania go z równowagi, przyspiesza liczne procesy, w tym również budowę mięśni. Przed treningiem powinniśmy postawić przede wszystkim na odżywczy posiłek, który będzie bogaty w węglowodany, czyli cukry proste, złożone oraz sacharydy. To właśnie one stanowią główne źródło energii w diecie każdego człowieka. Przygotowując się do ćwiczeń, nie zapominajmy o posiłku, który powinniśmy spożyć na około dwie godziny przed aktywnością fizyczną. Zawarte w nim wartości odżywcze, wpłyną nie tylko na poziom glikogenu mięśniowego, ale także przygotują nasz organizm do długotrwałego wysiłku. Trenując, powinniśmy mieć świadomość tego, iż spożycie posiłków tuż przed treningiem, a więc nie zastosowanie się do zasady 2 godzin, zwiększą poziom insuliny wydzielanej przez trzustkę, co w konsekwencji może spowodować hipoglikemię i wczesne zmęczenie.


Jakie produkty powinny się znaleźć w naszym przed treningowym menu?


Jeśli nasz trening odbywa się z samego rana, należy zjeść śniadanie złożone z węglowodanów złożonych i prostych. Węglowodany złożone dostarczą nam najwięcej energii. To właśnie ich spożycie przyczyni się do otrzymania siły potrzebnej podczas wykonywania rozmaitych ćwiczeń. W przypadku cukrów prostych, najlepszym rozwiązaniem będzie dostarczenie z nich jedynie 10% energii. Cukry proste są potrzebne i niezbędne do pobudzenia naszego mózgu, w związku z czym należy spożyć ich niewielką ilość w daniu zawierającym węglowodany proste. Poranne posiłki przed treningiem, powinny się charakteryzować niską zawartością błonnika i tłuszczów. Przykładem zdrowego śniadania przed treningiem będzie np. kubek naturalnego jogurtu z dodatkiem orzechów, których IG = 15. Znakomitym dodatkiem będą także owoce. Gdy nasz trening odbędzie się po południu, nie zapominajmy o tym, że nasz organizm otrzymał rankiem najistotniejszą porcję węglowodanów złożonych. W tej sytuacji, nie będziemy ich potrzebować w tak dużej ilości. Posiłek, który spożyjemy przed treningiem po południu, powinien cechować się mniejszą kalorycznością niż śniadanie. W przypadku wieczornego treningu, postawmy na małą węglowodanową przekąskę.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks