Co warto jeść po treningu? Posiłek potreningowy.

25 sierpnia, 2022
Co warto jeść po treningu? Posiłek potreningowy.

Bez względu na to, czy naszym celem aktywności fizycznej jest zmniejszenie masy ciała, poprawa estetyki sylwetki, poprawa wydolności organizmu czy też osiągnięcie lepszych wyników w sporcie, posiłek po treningu jest naprawdę niezbędny. Dlaczego? Posiłek po treningu odgrywa bardzo ważną rolę dla regeneracji naszego organizmu. Mowa tutaj nie tylko o rekompensowaniu strat energii, wody i elektrolitów, powstałych podczas wysiłku fizycznego, ale także o zwiększonej wydolności, sprzyjaniu syntezie białek mięśniowych i odbudowie glikogenu oraz hamowaniu rozpadu mięśni. Warto sobie uświadomić, że posiłek po treningu przeciwdziała również kontuzjom i znacznie wzmacnia odporność organizmu.


Kiedy jeść po treningu?


Różnorodne źródła podają rozmaite wersje tego, po jakim czasie od treningu powinniśmy zjeść nasz potreningowy posiłek. Naturalna regeneracja organizmu po przebytym wysiłku trwa około 2 dni. Najbardziej optymalnym czasem na spożycie odpowiednio zbilansowanego posiłku będzie do 2 godzin po treningu.


Jak powinien wyglądać posiłek potreningowy?


Posiłek potreningowy powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb danej osoby. Skład takiego posiłku należy uzależnić przede wszystkim od rodzaju, intensywności i czasu treningu, od naszej codziennej diety oraz od indywidualnych uwarunkowań organizmu – czyli masy ciała, stanu zdrowia, zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej, stylu życia a także stopnia wytrenowania. Po treningu powinniśmy postawić głównie na solidną porcję białka i węglowodanów. Białko stanowi podstawowy budulec organizmu. Każdy intensywny trening, związany jest z jej rozpadem, dlatego obecność białka w posiłku potreningowym zagwarantuje zahamowanie tego procesu i utrzymanie tkanki mięśniowej na stałym poziomie. Węglowodany z kolei stanowią główne źródło energii dla pracujących mięśni. Węglowodany w przewodzie pokarmowym są trawione do glukozy i w takiej postaci następuje ich wchłonięcie do krwiobiegu. Glukoza w naszym organizmie jest magazynowana w postaci glikogenu wątrobowego lub mięśniowego. W momencie, gdy stężenie glukozy we krwi spada, organizm zaczyna wykorzystywać energię, której źródłem jest glikogen wątrobowy. Glikogen mięśniowy przeznaczony jest wyłącznie do pracy mięśni. Podczas intensywnej aktywności fizycznej, nasz organizm będzie korzystać właśnie z tych rezerw, dlatego po treningu powinniśmy je odbudować. Im szybciej spożyje się węglowodany po wysiłku, tym szybciej rozpoczną się procesy regeneracyjne. Pamiętajmy, że ilość węglowodanów, jaką powinniśmy spożyć, uzależniona jest od intensywności treningu. Im bardziej intensywna będzie aktywność fizyczna, tym więcej węglowodanów należy dostarczyć wraz z posiłkiem potreningowym.


Co jeść po wieczornym treningu?


Bardzo dużo osób trenuje w godzinach wieczornych. Przy takich treningach, część z Was na pewno się zastanawia, czy kończąc swoją aktywność tak późno, powinna coś zjeść. Nawet jeśli trenujemy po zmroku, obowiązkowo trzeba dostarczyć organizmowi składników odżywczych. Stawiając na węglowodany po treningu, nie powinniśmy się martwić tym, że odłożą się one w postaci tkanki tłuszczowej. Przez cały dzień, gromadziliśmy zapasy energii, które teraz po wieczornym treningu, mogą zostać wykorzystane w procesie regeneracji. Biorąc to pod uwagę, trzeba postawić na posiłek potreningowy, który będzie mało kaloryczny. Nie należy obciążać żołądka zwłaszcza na noc, dlatego warto coś zjeść po wieczornym treningu przynajmniej 1,5-2 godziny przed snem.


Odżywianie po treningu w trakcie odchudzania


Chyba wszyscy wiemy, że dodatkowa aktywność fizyczna sprzyja szybszej utracie masy ciała. Nie należy jednak zapominać o tym, że ogromne znaczenie ma także odpowiednio zbilansowana dieta. Jaką dietę powinniśmy stosować podczas odchudzania? Oczywiście dietę redukcyjną, która charakteryzuje się zmniejszoną podażą kalorii. Tak jak wcześniej wspominaliśmy – zadaniem aktywności fizycznej jest przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej. Przy diecie redukcyjnej, nie należy unikać posiłku potreningowego. Jego głównym zadaniem jest zahamowanie rozpadu tkanki mięśniowej. Wraz z rozwojem mięśni wzrasta nasze zapotrzebowanie energetyczne. Ponadto większa objętość mięśni jest związana z estetyką sylwetki. Pamiętajmy, że po każdym treningu fizycznym powinniśmy spożyć posiłek potreningowy. Posiłek składający się z białek i węglowodanów bezpośrednio po wysiłku, przyspieszy regenerację naszego organizmu i będzie sprzyjać utrzymaniu mięśni oraz syntezie białek mięśniowych. O posiłkach po treningu trzeba także pamiętać, gdy jesteśmy na diecie redukcyjnej. Po wysiłku fizycznym, tempo przemiany materii jest znacznie szybsze, co warto wykorzystać. Kluczem do sukcesu jest więc odpowiednio zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks