Czy można jeść zdrowo i tanio?

25 sierpnia, 2022
Czy można jeść zdrowo i tanio?

Z czym kojarzy nam się zdrowe odżywianie? Na pewno z drogimi i trudno dostępnymi produktami. Ten aspekt zdecydowanie łatwo może zniechęcić do zdrowego odżywiania i do zmian, które powinniśmy wprowadzić do codziennego jadłospisu. Przechodząc na dietę wcale nie musimy wydawać fortuny, by móc korzystać ze zdrowych produktów.


Jak możemy jeść zdrowo i tanio?


Przede wszystkim zdecydujmy się na kupowanie sezonowych warzyw i owoców. Nasza dieta wcale nie musi bazować tylko i wyłącznie na określonych produktach przez cały rok. Każda pora roku, oferuje wspaniałe warzywa i owoce, z którymi można poeksperymentować w kuchni. Wybierając tę opcję, jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić i nie narazić się na wysokie ceny. Kolejny aspekt dotyczy przygotowywania posiłków w domu. Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowe odżywianie stało się w ostatnim czasie naprawdę modne, dlatego na rynku jesteśmy w stanie znaleźć coraz więcej ofert wegańskich, zdrowych czy też bezglutenowych przekąsek i posiłków. Mowa również o cateringu dietetycznym, z którego korzysta coraz większa grupa osób. Jest to naprawdę wygodna i komfortowa opcja dla zapracowanych osób, które pragną pozbyć się nadprogramowych kilogramów, utrzymać swoją wagę na konkretnym poziomie lub zwiększyć masę ciała. W ofercie cateringu dietetycznego znajdują się także specjalne diety bezglutenowe, diety przy nietolerancji laktozy, diety dla wegan, wegetarian itp. Wybór jest bardzo duży. Dodatkowym plusem korzystania z cateringów dietetycznych jest możliwość skonsultowania swojego jadłospisu z dietetykiem i pomoc w wyborze najlepszej dla nas diety. Zarówno catering dietetyczny jak i gotowanie w domu będzie znakomitym rozwiązaniem, by zadbać o zdrowe, zbilansowane i pełnowartościowe posiłki. Z wysoką ceną związane jest natomiast jedzenie na mieście. Restauracje, kawiarnie, cukiernie – objętość naszego portfela się zmniejsza, a ilość przyswajanych kalorii zwiększa. Częste jedzenie na mieście nie będzie dla nas zdrowym i tanim rozwiązaniem. Posiłki spożywane na mieście możemy zostawić jako alternatywę dla niespodziewanych wydarzeń. Kolejną ważną kwestią dotyczącą zdrowego i taniego jedzenia jest przygotowanie specjalnej listy na zakupy. Dzięki niej unikniemy kupowania zbyt wielu produktów, których później często nie jesteśmy w stanie wykorzystać. Pamiętajmy także, by przed każdymi zakupami się najeść. Nigdy nie wybierajmy się do sklepu z pustym żołądkiem, ponieważ znacznie łatwiej ulegniemy sklepowym pokusom. Jeśli chcemy jeść zdrowo i tanio, szukajmy prawdziwych promocji. Korzystajmy więc z atrakcyjnych ofert sklepów i przeglądajmy dostępne gazetki. To naprawdę skuteczny sposób, by upolować coś dobrego w niższej cenie. Oczywiście swoją uwagę musimy wtedy zwrócić na datę ważności. Kupując promocyjne produkty zachowajmy zdrowy rozsądek i umiar. Pod wpływem emocji zdarza się, że wrzucamy do sklepowego koszyka wiele niepotrzebnych produktów, które mogą się szybko zepsuć i które trzeba będzie wyrzucić.


Zdrowe i tanie odżywianie jest możliwe


Dobrze wiemy, że nasz jadłospis powinien być zróżnicowany i odpowiednio zbilansowany. Eksperymentując w kuchni, nie zapominajmy o roślinach strączkowych, które oprócz wyjątkowych właściwości prozdrowotnych mają jeszcze jedną zaletę – są naprawdę tanie. Wprowadzenie bezmięsnych dań pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie jak i na zaoszczędzenie pieniędzy. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Na pewno o tym, by ograniczyć spożywanie przetworzonej żywności. Słodycze, słone przekąski, chipsy itp. pochłaniają ogromne ilości pieniędzy a co najistotniejsze – negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Przechodząc na dietę odchudzającą wcale nie musimy korzystać z oczyszczających preparatów i drogich produktów. Zadbajmy o to, by nasza dieta była urozmaicona, bogata w składniki odżywcze i by bazowała na rozmaitych, nieprzetworzonych produktach.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks