Czy podgrzewanie posiłków w mikrofali jest bezpieczne?

25 sierpnia, 2022
Czy podgrzewanie posiłków w mikrofali jest bezpieczne?

Kuchenka mikrofalowa należy niewątpliwie do znacznych ułatwień życia codziennego. Dzięki tej nowoczesnej technologii, podgrzewanie i przygotowywanie jedzenia nigdy wcześniej nie było aż tak łatwe, wygodne i szybkie. Kuchenka mikrofalowa ma swoje miejsce w niemal każdym domu. Rzadko się zdarza, żeby było inaczej. Praca, szkoła, wyjazdy i nieustanny pośpiech. Nieraz po prostu brakuje nam czasu na przygotowywanie posiłków, czy na inne zwykłe czynności. Dzięki kuchence mikrofalowej jesteśmy w stanie w szybki sposób podgrzać wcześniej zrobione lub kupione jedzenie i jednocześnie zaoszczędzić trochę naszego czasu. Czy jednak korzystanie z kuchenki mikrofalowej jest bezpieczne dla naszego zdrowia?


W jaki sposób działa mikrofala?


W momencie, gdy wkładamy jedzenie do kuchenki mikrofalowej i gdy ją włączamy, zaczynają być wytwarzane fale zwane mikrofalami. Mają one wystarczająco dużo energii, by w w szybki sposób doprowadzić do wibrowania molekuły zawartej w żywności, którą podgrzewamy. Dzięki powstałym wibracjom, wytwarzane jest ciepło. W ten sposób, zimne jedzenie zamienia się w ciepły posiłek. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim o tym, że fale powstające w kuchence mikrofalowej nie są promieniami rentgenowskimi, z którymi bardzo często są mylone. Fale w mikrofali są oczywiście formą promieniowania, ale o znacznie niższej energii. Czy powinniśmy się czegoś obawiać? Nieodłącznymi elementami naszego życia są telefony komórkowe i komputery. Z tego też związku jesteśmy przez cały czas narażeni na fale, które są emitowane z tych urządzeń. Jeśli chodzi o kuchenkę mikrofalową, nie ma obecnie żadnych dowodów na to, że gotowane i podgrzewane w niej jedzenie ma zmieniany swój skład. Wewnątrz mikrofali, uwalniane jest promieniowanie, które podgrzewa żywność bez zmieniania jej wiązań chemicznych. W podobny sposób działa ciepło wytwarzane z piekarnika. Kuchenki mikrofalowe zatrzymują wewnątrz powstające mikrofale. Mimo tego procesu, warto od czasu do czasu sprawdzać mikrofalę, by np. się upewnić, że została odpowiednio zamknięta przej jej uruchomieniem.


Czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia wynikające z gotowania w kuchence mikrofalowej?


Gotowanie w mikrofali nie jest aż tak bezpieczne jakby się mogło wydawać. Jeśli chcemy ogrzać napoje w kuchence mikrofalowej, powinniśmy wiedzieć o tym, że podlegają one zjawisku zwanemu przegrzewaniem. Możemy przegrzać dany napój, bez zaobserwowania jego wrzenia. Tego ryzyka możemy uniknąć, gdy będziemy ogrzewać ciecze przez krótki czas. W przypadku jedzenia, należy uważać na pojemniki, które wkładamy do mikrofali z żywnością. Pojemnik może przyczynić się do tego, że to co zjemy lub wypijemy będzie dla nas niezdrowe. Dlaczego? Ponieważ, gdy podgrzewamy w kuchence mikrofalowej pojemnik, który nie jest do tego przeznaczony, to w konsekwencji do danej potrawy mogą się przedostać szkodliwe składniki. Najlepszym rozwiązaniem będzie podgrzewanie jedzenia w ceramicznych lub szklanych naczyniach. Kolejnym potencjalnym ryzykiem jest spożywanie jedzenia, które jest niedogotowane. Mikrofala co prawda podgrzewa jedzenie, ale robi to w sposób nierównomierny. Przez to, można doprowadzić do niedogotowania dania, mimo tego, iż jedzenie na zewnątrz będzie gorące. Fragmenty jedzenia, które są niedogotowane mogą zawierać w sobie bakterie powodujące zatrucia pokarmowe.


Czy podgrzewanie posiłków w mikrofali jest bezpieczne?


Jeśli zamierzamy ostatecznie podjąć określone stanowisko w sprawie tego, czy podgrzewanie jedzenia w kuchence mikrofalowej jest bezpieczne, to będziemy mieć nie lada wyzwanie i ciężki orzech do zgryzienia. Wszystko dzieje się za sprawą braku jakichkolwiek dowodów na to, że potrawy podgrzewane w mikrofali stają się mniej zdrowe lub że dochodzi do zmian w ich chemicznej strukturze. Jeśli nasza mikrofala jest sprawna, nie musimy martwić się o narażenie na niezdrowe ilości promieniowania wytwarzanego przez kuchenkę mikrofalową. Pamiętajmy o użytkowaniu specjalnych naczyń do podgrzewania i unikajmy wkładania do mikrofali plastikowych pudełek.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks