Czy restrykcyjna dieta ma sens?

25 sierpnia, 2022
Czy restrykcyjna dieta ma sens?

Każda osoba, która chociaż raz w życiu próbowała się odchudzać, dobrze wie, jak trudna jest walka z nadprogramowymi kilogramami i tłuszczem odkładającym się w różnych partiach ciała. Decydujemy się na diety, które mają nam pomóc w osiągnięciu wymarzonego celu, zmieniamy nawyki żywieniowe, styl życia, wprowadzamy więcej aktywności fizycznej, pogłębiamy wiedzę na temat zdrowego życia i nieustannie mobilizujemy się, by czyhające na nas pokusy nie przejęły kontroli nad naszymi planami. Podczas odchudzania trzeba być naprawdę wytrwałym. Niestety bywa różnie i na pewno spora grupa osób ma za sobą wiele nieudanych prób pozbycia się dodatkowych kilogramów. Gdy nie osiągamy celu, który sobie wyznaczyliśmy lub gdy nie widzimy efektów naszej ciężkiej pracy, nasz nastrój się obniża i nie mamy ochoty na dalszą walkę. Pozwalamy sobie na częste odstępstwa od zdrowego żywienia, nie mamy energii na trening i na wadze zaczynamy dostrzegać dodatkowe kilogramy. Nasze podejście wydaje się nie takie jak być powinno. Za szybko chcemy coś zmienić, a przecież odchudzanie to naprawdę ciężka i długa droga, która sprawdza nas na każdym kroku. Przechodząc na odchudzanie, pragniemy, by efekty były spektakularne i widoczne w jak najszybszym czasie. To właśnie dlatego, bardzo często decydujemy się na restrykcyjne i spartańskie diety, które według naszego myślenia, mają nam pomóc w pozbywaniu się kilogramów tu i teraz. Czy skrajne ograniczanie kaloryczności spożywanych posiłków jest rozsądnym pomysłem? Czy nasze efekty będą lepsze, jeśli zdecydujemy się na niskokaloryczną dietę? Czy tego rodzaju diety mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu?


Dieta-cud, czyli szybkie odchudzanie i jeszcze szybszy efekt jojo


Najbardziej restrykcyjna dieta zakłada spożywanie od 400 do 800 kcal na dobę. Istnieje mniej radykalna opcja, a więc od 800 do 1200 kcal. W pierwszych dniach tak restrykcyjnej diety, rzeczywiście możemy zaobserwować szybki spadek wagi, jednak nie bez skutków ubocznych. O nich bardzo często zapominamy, ciesząc się z tego, że waga pokazuje znacznie mniej niż na początku odchudzania. Musimy mieć świadomość, że restrykcyjne diety o bardzo niskiej kaloryczności, szkodzą naszemu zdrowiu i przyczyniają się do efektu jojo. W momencie, gdy postanawiamy w sposób drastyczny obniżyć ilość przyjmowanych kalorii, nasz organizm przestawia się na tryb magazynowania energii. Nie dość, że zwiększeniu ulegają rezerwy tłuszczowe, to dodatkowo wszystko odbywa się kosztem masy mięśniowej. Mięśnie będące w stanie spoczynku zużywają 25% zapotrzebowania energetycznego całego organizmu. Tkanka tłuszczowa – o wiele mniej. To właśnie dlatego organizm zaczyna zmniejszać ilość masy mięśniowej, która pobiera za dużo energii, a oszczędza rezerwy tłuszczowe. Dlaczego po restrykcyjnym odchudzaniu bardzo często zmagamy się z efektem jojo? Podczas stosowania spartańskich diet, nasza przemiana materii jest spowolniona przez długi czas. Nic więc dziwnego, że kilogramy tak jak szybko zniknęły, tak szybko się pojawią. Niestety możemy być ich jeszcze więcej.


Jak wygląda efekt jojo?


Jak wygląda efekt jojo Gdy po odchudzaniu wracamy do wcześniej stosowanych nawyków żywieniowych, nasz organizm zaczyna obawiać się następnego etapu głodówki. Z tego powodu, nadal gromadzi zapasy, a co za tym idzie – znacznie wolniej spala posiłki, a nadwyżkę odkłada w postaci tkanki tłuszczowej. Osoby stosujące diety niskokaloryczne, po zakończeniu kuracji odchudzającej, bardzo często wracają di swojej poprzedniej wagi, a zdarza się również tak, że zyskują nawet kolejne kilogramy.


Czy restrykcyjna dieta ma sens?


Niskokaloryczne diety nie pomagają schudnąć w trwały sposób. Ponadto stanowią duże zagrożenie dla naszego organizmu, niosąc za sobą między innymi kwasicę ketonową. Musimy wiedzieć, że diety ubogie w kalorie dostarczają zbyt małą ilość węglowodanów, czego skutkiem jest nieprawidłowe spalanie tłuszczów i powstawanie tzw. ciał ketonowych, które zakwaszają organizm. Jeśli kwasica nie będzie leczona, może doprowadzić nawet do zaburzeń świadomości lub śpiączki. Dodatkowo, nasz organizm potrzebuje „paliwa”, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Jeśli będziemy go dostarczać zbyt mało, to narazimy się na uczucie chronicznego zmęczenia. Będziemy przesypiać noce, a i tak będziemy czuć się bez siły. Pojawią się problemy z koncentracją, a codzienne obowiązki będą przychodzić nam z ogromnym trudem. Stosując restrykcyjną dietę, bardzo często jesteśmy narażeni na efekt jojo. Przybywa nam dodatkowych kilogramów i wpadamy w błędne koło. Czy restrykcyjna dieta ma sens? Oczywiście, że nie. Krótkotrwały efekt, który wcale nie pozostanie z nami na długo, a także problemy zdrowotne, wcale nie są warte takiemu odchudzaniu. Odchudzanie może być efektywne i może być zdrowe. Pełnowartościowa i zbilansowana dieta, wraz z wprowadzeniem aktywności fizycznej z całą pewnością pozwoli nam osiągnąć wymarzony efekt. Słuchajmy własnego organizmu. Zmieńmy nawyki żywieniowe. Działając w taki sposób, po przebudzeniu będziemy mieć energię i potrzebne siły do walki z nadprogramowymi kilogramami. Nie zniechęcajmy się długim wyczekiwaniem na efekty. Kiedy się pojawią, pozostaną z nami na długo, a my dalej będziemy mogli dbać o ciało i zdrowie.


Jak skutecznie schudnąć?


Jak skutecznie schudnąć Zapamiętajmy jedno – im wolniej będziemy chudnąć, tym osiągnięte przez nas rezultaty będą trwalsze. Podczas odchudzania wypracowujemy i utrwalamy sobie pewne nawyki żywieniowe, które w późniejszym czasie będzie nam łatwiej zachować. Po kuracji odchudzającej nie powinniśmy wracać do starych nawyków żywieniowych, które doprowadziły nas do borykania się z nadprogramowymi kilogramami. Nasze zdrowie jest najważniejsze, dlatego też żadne restrykcyjne i spartańskie diety nie będą dobre dla naszego organizmu. Jeśli pragniemy zgubić zbędne kilogramy, porzućmy myśl o drastycznych rozwiązaniach i zastosujmy odpowiednią dietę. W tym celu warto zasięgnąć porady dietetyka. Zanim przejdziemy na określoną dietę, warto wcześniej ograniczyć spożywanie soli i cukru. Zmiana nawyków żywieniowych wyjdzie nam na dobre. Warto również pomyśleć o zmianie techniki przygotowywania potraw. Zrezygnujmy z panierki i ze smażenia. Zdecydujmy się za to na gotowanie na parze, duszenie, czy też grillowanie. Te proste zabiegi przyczynią się do tego, że stworzone przez nas dania będą nie tylko lekkostrawne, ale także zachowają bogactwo składników odżywczych. Następnym krokiem będzie określenie i utrzymanie odpowiednich proporcji w przygotowywanych daniach. Do każdego z nich, obowiązkowo musimy włączyć odpowiednią porcję węglowodanów, białka i tłuszczów. Swój jadłospis warto opierać na świeżych warzywach i owocach, produktach mlecznych, rybach oraz na chudym mięsie. Zamieńmy białe pieczywo na ciemne. Zrezygnujmy z ziemniaków na rzecz razowego makaronu lub kaszy gryczanej. Pamiętajmy, że we wszystkim należy znać umiar. Można więc od czasu do czasu pozwolić sobie na małe odstępstwa od zdrowego odżywiania. W zamian za to, zróbmy dodatkowy trening i dalej kontynuujmy dietę. Obok zbilansowanej diety i treningów, musimy zadbać o piciu odpowiedniej ilości wody. Nawadniajmy swój organizm, zwłaszcza w upalne dni. Oprócz wody, pijmy zieloną herbatę i naturalne soki. Stosując się do powyższych porad, w bezpieczny sposób będziemy mogli pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Nie tylko uchronimy się przed efektem jojo, ale także nie zaszkodzimy swojemu organizmowi. Jeśli nie lubisz gotować, nie wiesz jak dobrać odpowiednie posiłki postaw na catering dietetyczny, gdzie dietetyk zadba o Twój plan żywieniowy, a Tobie pozostanie tylko skonsumowanie smacznych dań. :)

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks