Czy warto korzystać z usług dietetyka?

25 sierpnia, 2022
Czy warto korzystać z usług dietetyka?

Wielu z nas chciałoby zmienić styl swojego życia, wygląd ciała i złe nawyki żywieniowe. Ile razy samodzielnie podejmowaliśmy próbę odchudzania, korzystając z blogów i diet dostępnych w Internecie? W dzisiejszych czasach mamy dostęp do ogromnej wiedzy na temat odpowiedniego odżywiania, tego jak pozbyć się nadprogramowych kilogramów, w jaki sposób zadbać o ciało, zdrowie i jak poradzić sobie z nietolerancjami pokarmowymi. Mamy również dostęp do wielu książek i publikacji o tematyce dietetycznej. Dlaczego mimo wszystko, powinniśmy zdecydować się na wizytę z dyplomowanym dietetykiem? Czy chęć pozbycia się zbędnych kilogramów jest jedynym powodem, dla którego powinniśmy umówić się na taką wizytę?


Czy warto skorzystać z usług dietetyka?


Dla większości osób, wizyta u dietetyka, podobnie jak słowo dieta, kojarzy się z wyrzeczeniami, niesmacznym jedzeniem, uczuciem głodu i monotonią. Wizyta u dietetyka budzi strach, który staje się główną przyczyną rezygnacji ze spotkania ze specjalistą. Rolą dietetyka nie jest ocenianie pacjenta, ale chęć pomocy w rozwiązaniu wszelkich problemów związanych z odżywianiem się, zmianie nieprawidłowych nawyków żywieniowych na korzystne dla zdrowia oraz nauce sposobu doboru odpowiednich produktów spożywczych, aby nie sprzyjały rozwojowi chorób metabolicznych i nie przyczyniały się do pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze zdiagnozowaną już u pacjenta jednostką chorobową. Celem wizyty u dietetyka jest zdiagnozowanie problemu i wdrożenie odpowiedniej dla danej osoby diety. Dietetyk nie zajmuje się tylko i wyłącznie odchudzaniem. Bardzo często doradza osobom w różnych jednostkach chorobowych, aby poprzez dieto terapię zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować objawy. Właściwie dobrana dieta może obniżyć poziom cholesterolu i kwasu moczowego. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, szczególnie w przypadku chorób tarczycy i chorób autoimmunologicznych. Współpraca z dietetykiem jest niezwykle ważna i kluczowa. To dzięki niej będziemy w stanie zadbać o swój organizm i zapobiec wielu chorobom. Jeśli stresujemy się wizyta u dietetyka, warto dowiedzieć się jak będzie przebiegała wizyta u specjalisty i jak należy się do niej przygotować. Lęk przed nieznany zostanie skutecznie przezwyciężony, kiedy będziemy wiedzieć czego się spodziewać.


Jak wygląda wizyta u dietetyka?


Jak wygląda wizyta u dietetyka? Pierwszym krokiem do obycia wizyty z dietetykiem jest wybór konkretnego specjalisty. Do dyspozycji mamy głównie odpłatne wizyty prywatne, które trwają średnio około 40-60 min. Musimy wiedzieć, że wizyta u dietetyka składa się z kilku zasadniczych elementów, których celem jest jak najlepsze poznanie przez dietetyka sposobu żywienia i stylu życia pacjenta. Najwięcej czasu poświęca się na przeprowadzenie szczegółowego wywiadu żywieniowego. To właśnie wtedy zostaną nam zadane pytania dotyczące między innymi: celu wizyty, stanu zdrowia, motywacji do zmian, sposobu odżywiania, wyboru produktów żywieniowych, a także determinantów, które decydują o ich spożywaniu. Ważna jest także organizacja żywienia domowego, stosowane diety oraz ich dotychczasowe efekty. Będziemy mogli opowiedzieć o nawykach żywieniowych oraz o preferencjach smakowych. Kolejnym etapem wizyty jest analiza dzienniczka bieżącego notowania, a także badań dostarczonych przez pacjenta. W następnej kolejności wykonywane są niezbędne pomiary antropometryczne, czyli: masy ciała, wzrostu, obwodu pasa praz talii. Standardem wizyty u dietetyka stał się także pomiar składu procentowego ciała, metodą impedancji elektromagnetycznej. Ostatnim etapem jest wspólne ustalenie strategii dietetycznej, celu oraz wstępnych założeń i sposobu ich realizacji.


Co powinniśmy zabrać na pierwszą wizytę do dietetyka?


Na pierwsze spotkanie ze specjalistą, zabierzmy ze sobą wydrukowany i wypełniony dzienniczek trzydniowego, bieżącego notowania. Powinniśmy w nim notować wszystkie spożyte produkty spożywcze, potrawy, przekąski, a także ilość wypitej wody. W dzienniczku warto uwzględnić wielkość zjadanych porcji, składników z jakich składa się potrawa oraz ich ilości np. w gramach. Dietetyk z pewnością zapyta nas o sposób przygotowywania potraw, a więc o to czy wybieramy smażenie, gotowanie, pieczenie itp. W dzienniku warto zamieścić wypijane napoje. Dotyczy to nie tylko wody, ale także wypijanych herbat, kaw, soków czy dodatków do nich w postaci mleka oraz cukru. Pamiętajmy o tym, że im dokładniej zanotujemy spożywane posiłki, tym łatwiej dietetykowi będzie wychwycić pojawienie się ewentualnych błędów w odżywianiu. Umawiając się na wizytę do dietetyka, musimy pamiętać o badaniach z ostatnich 6 miesięcy, a więc badania biochemiczne krwi, ogólne moczu, lipidogram oraz specjalistyczne pakiety badań np. sercowy, wątrobowy, nerkowy, trzustkowy, tarczycowy itp. W przypadku, gdy nasza wizyta związana jest z ustawieniem odżywiania pod kątem konkretnej jednostki chorobowej, warto ze sobą zabrać wszystkie badania jakie zostały wykonane podczas jej diagnozy. Nie możemy również zapomnieć o wypisaniu wszystkich przyjmowanych leków, które były przepisane przez lekarza i które kupowaliśmy lub nadal kupujemy bez jego konsultacji. Oprócz nazwy przyjmowanego preparatu, powinniśmy uwzględnić także jego dawkę. Na samym końcu wizyty możemy zadać przygotowane przez nas pytania. Dietetyk z pewnością udzieli nam konkretnych odpowiedzi, wytłumaczy niezrozumiałe rzeczy i rozwieje nasze wątpliwości.


Dlaczego warto iść do dietetyka?


Wizyta u dietetyka będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem, gdy:  • chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe na bardziej korzystne dla zdrowia. Dzięki temu wprowadzimy do jadłospisu więcej różnorodnych produktów, nauczymy się nowych technik przygotowywania posiłków i zrozumiemy, jak niekorzystnie wpływały na nasze zdrowie dotychczas spożywane produkty spożywcze.

  • chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów, utrzymać wagę ciała na tym samym poziomie lub zwiększyć masę ciała. Dietetyk stworzy dla nas najlepszy wariant dietetyczny, który będzie dopasowany do naszych potrzeb z uwzględnieniem preferencji smakowych.

  • została zdiagnozowana u nas jednostka chorobowa, wymagająca specjalistycznego sposobu odżywiania. Chodzi tutaj między innymi o cukrzycę, zaburzenia lipidowe itp.

  • planujemy ciążę lub jesteśmy karmiąca mamą i pragniemy zadbać o to, by nasze posiłki były pełnowartościowe, zbilansowane i by dostarczały wszystkich niezbędnych witamin i minerałów.

  • zmagamy się z zaburzeniami odżywiania np. z kompulsywnym jedzeniem, bulimią, zajadaniem smutków i negatywnych emocji, jedzeniem nocnym, uzależnieniem od słodyczy lub innego spożywanego produktu.

  • pragniemy zwiększyć aktywność fizyczną, jednocześnie dbając o zdrową i pełnowartościową dietę.

  • zauważyliśmy, że po zjedzeniu konkretnych produktów spożywczych czujemy się źle i niekomfortowo. Do dietetyka warto się wybrać, gdy mamy problemy żołądkowo-jelitowe oraz wtedy, gdy podejrzewamy u siebie alergię lub nietolerancje pokarmowe.

  • widzimy, że nasze dziecko nie odżywia się prawidłowo lub gdy ma nadmierną masę ciała. Jeśli chcemy otrzymać specjalistyczną pomoc i wiedzę dotyczącą tego jak pomóc dziecku.


Odpowiednio przygotowana dieta jest podstawą zdrowego stylu życia. Na dobrze dopasowanej diecie poprawi się nie tylko stan naszego zdrowia, ale także wzrośnie poziom energii i poprawi nam się samopoczucie. Warto odwiedzić dietetyka i dowiedzieć się wszystkiego na temat prawidłowego odżywiania.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks