Czym jest dieta zbilansowana?

25 sierpnia, 2022
Czym jest dieta zbilansowana?

Dieta zbilansowana to przede wszystkim sposób odżywiania, który nie jest związany z głodówkami i z przejadaniem się. Dzięki takiej diecie, możemy czuć się lekko przez cały dzień i jesteśmy zaopatrzeni w dużą ilość energii, która wystarczy nam na wszystkie czynności pojawiające się w naszym dniu. Zbilansowana dieta powinna dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, które są niezbędne do zaspokojenia wszelkich potrzeb żywieniowych. Decydując się na taką dietę, powinniśmy znaleźć równowagę pomiędzy codzienną aktywnością fizyczną a ilością spożywanych kalorii. Ten proces jest niezbędny do utrzymania prawidłowego bilansu energetycznego. Dieta zbilansowana jest dietą optymalną, czyli zrównoważoną. Gwarantuje dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.


Jak powinna być układana zbilansowana dieta?


Oczywiście w sposób indywidualny, według własnych potrzeb w oparciu do piramidę zdrowego żywienia. Z tego też powodu, inaczej będzie wyglądać dieta zbilansowana dla osób zdrowych, a inaczej dla osób chorych, ponieważ mamy tutaj do czynienia z innym zapotrzebowaniem na energię oraz na składniki odżywcze. Ta sama zależność dotyczy także dzieci, młodzieży, osób o dużej aktywności fizycznej, a także kobiet w ciąży lub kobiet karmiących piersią.


Jakie są zasady zbilansowanej diety?


Zrównoważona dieta złożona jest z 3-5 posiłków dziennie. Nasz jadłospis powinniśmy komponować w taki sposób, by 50-60% energii pochodziło z węglowodanów, a jedynie 10% z cukrów prostych. Energię z tłuszczów powinniśmy czerpań od 20% do 30%. W tym przypadku, pamiętajmy jednak, że normy ich spożycia uzależnione są od zapotrzebowania energetycznego organizmu. Zapotrzebowanie energetyczne uwarunkowane jest z kolei od wieku, płci, rodzaju aktywności fizycznej oraz od stanu fizjologicznego. 10-15% naszej energii powinno pochodzić z białek pełnowartościowych, czyli tych pochodzenia zwierzęcego. Decydując się na dietę zbilansowaną, nie powinniśmy zapomnieć o regularności, czyli o zachowaniu równomiernych przerw pomiędzy posiłkami. Do czego przyczynia się nieregularne spożywanie posiłków? Przede wszystkim do znacznego spadku poziomu glukozy we krwi. Ten spadek w konsekwencji wpływa na zmniejszenie wydolności umysłowej i fizycznej. Pamiętajmy, że zbyt długie przerwy pomiędzy daniami są jedną z głównych przyczyn otyłości, a także zwiększają ryzyko pojawienia się nadciśnienia czy też cukrzycy. Kolejny aspekt dotyczący zasad zbilansowanej diety, odnosi się do prawidłowego rozłożenia energii w ramach poszczególnych posiłków. Chodzi tutaj o śniadanie, które stanowi najważniejsze danie w ciągu każdego dnia i które powinno dostarczać do 25% energii. Równie ważne jest tutaj drugie śniadanie, oscylujące w podobnym zakresie co pierwszy posiłek. Obiad powinien dostarczać do 40% energii, podwieczorek do 10%, a kolacja nie powinna przekroczyć 15% dziennego zapotrzebowania na energię. Tak samo ważne jak regularność i prawidłowe rozłożenie energii na konkretne posiłki jest zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej. Produkty zwierzęce są zakwaszające, dlatego nad mięsem i nabiałem powinny dominować produkty roślinne zasadotwórcze, warzywa, owoce, a także rośliny strączkowe. Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje około 60 różnorodnych składników odżywczych, które muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Wybierając zbilansowaną dietę, zapamiętajmy jedno – jej podstawą jest spożywanie odpowiednich ilości pokarmów z pięciu grup produktów. Chodzi tutaj o pieczywo, produkty zbożowe i ziemniaki, warzywa i owoce, mleko i produkty mleczne, mięso i ryby, a także tłuszcze i cukry. Na świecie nie ma jednego produktu spożywczego, który zwierałby wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w odpowiednich i potrzebnych dla naszego organizmu ilościach i proporcjach. Łączmy i wykorzystujmy produkty, dzięki którym będziemy mogli pozwolić sobie na prawidłowe zbilansowanie diety. Polecamy skorzystanie z usług naszego cateringu dietetycznego :) Nasz dietetyk opracował smaczną i skuteczną dietę zbilansowaną.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks