Dieta dla biegacza – zasady

25 sierpnia, 2022
Dieta dla biegacza – zasady

Dla większości biegaczy, dieta stanowi integralną część ich życia. To właśnie ona składa się na sukces i osiągnięcie zamierzonych celów. Wiele osób, które dopiero zaczyna swoją przygodę z bieganiem, w pierwszej kolejności zmienia swoje nawyki żywieniowe. Czy istnieje jednak dieta, która jest przygotowana specjalnie dla biegaczy?


Jak powinien odżywiać się biegacz?


Prawidłowo skomponowany jadłospis osoby, której integralną częścią życia jest bieganie, stanowi główny element rozwijania swoich umiejętności biegowych. Bieganie to sport wytrzymałościowy. W przypadku tej dyscypliny, szczególnie znaczącym aspektem jest uzupełnianie zasobów glikogenu mięśniowego i wątrobowego, które zostały zużyte podczas danego treningu. Dieta osoby biegającej, powinna być przede wszystkim zasobna w węglowodany. Jeśli zostaną spożyte przed biegiem, to dostarczą potrzebnej energii na aktywność. Gdy zjemy je po przebiegniętym dystansie, przyczynią się do odbudowania glikogenu mięśniowego w celu wytworzenia kolejnych zapasów energii na następny dystans. Jak powinna wyglądać dieta dla biegacza? Jadłospis osoby trenującej bieganie, powinna być nie tylko różnorodna i zbilansowana, ale także pełnowartościowa. W tym celu, warto poświęcić chwilę czasu i obliczyć swoje dobowe, całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Na jego podstawie będzie można stworzyć i prawidłowo skomponować całą dietę. W codziennych daniach powinny się znaleźć takie produkty jak: produkty zbożowe, mięso, produkty mleczne i jaja, warzywa, owoce, dobrej jakości tłuszcze roślinne, a także nasiona roślin strączkowych i orzechy.


Jaki jest cel diety biegacza?


Celem diety osób trenujących bieganie jest dostarczenie węglowodanów. To właśnie one pozwolą na odbudowanie zapasów glikogenu w mięśniach. Niezbędne jest również dostarczenie białka, które potrzebne jest do regeneracji mięśni, tłuszczów - wchodzących w skład hormonów steroidowych i mających wpływ na układ nerwowy, witamin oraz składników mineralnych. Ważną rolę odgrywają także antyoksydanty, które zagwarantują składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.


Zasady odżywiania biegacza


Każda osoba trenująca bieganie, powinna funkcjonować według określonego, elementarnego przykładu w swoim życiu. Bieganie to systematyczna aktywność, która wymaga od nas wielu rzeczy. Należą do nich między innymi: chodzenie spać o wczesnej porze, umiarkowane spożywanie alkoholu, unikanie nałogów i dbanie o zasady żywieniowe. Jaki będzie wkład we własny rozwój? Wszystko zależy od nas. Postawmy i kierujmy się głównymi zasadami, które z całą pewnością przybliżą nas do osiągnięcia spektakularnych efektów i do osiągnięcia wyznaczonych przez siebie celów. Unikajmy pokarmów, które są przetworzone i bogate w cukier oraz w tłuszcz. Kolorowe i gazowane napoje, zastąpmy ulubioną wodą. Zadbajmy o urozmaiconą dietę, która zaskoczy nas samych swoją różnorodnością. Dzięki temu nie wpadniemy w monotonię i dawne produkty spożywcze, których teraz unikamy – nie będą nas kusić. Dobrze zbilansowana dieta, powinna zwierać wszystkie potrzebne witaminy i minerały. Zachowajmy także zasadę częstego jedzenia w małych ilościach. Nie powinniśmy zapominać o wodzie. Zabierajmy ją ze sobą wszędzie, a fast foody i inne łakocie omijajmy szerokim łukiem. Jeśli brakuje nam czasu lub nie możemy odnaleźć się w codziennych przygotowaniach, skorzystajmy z oferty cateringu dietetycznego, który wykona za nas całą pracę dotyczącą skomponowania i przygotowania wszystkich posiłków na dany dzień. Dzięki rozmowie z dietetykiem, nasz jadłospis zostanie prawidłowo ułożony i będziemy mieć pewność, że dostarczamy organizmowi niezbędne składniki, potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania. Napisz do nas! Przygotujemy ofertę cateringu dostosowaną dla Ciebie :)

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks