Dieta keto i paleo – którą wybrać?

15 czerwca, 2023
Dieta keto i paleo – którą wybrać?

Dieta keto


Dieta ketogeniczna to dieta niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa. Jej celem jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, czyli doprowadzenie do spalania tkanki tłuszczowej jako podstawowego źródła energii w miejscu zazwyczaj spalanych węglowodanów. Menu będzie się zatem składać głównie z tłustego mięsa i ryb, nabiału, jajek, olejów nierafinowanych i orzechów. Wskazane jest także spożycie warzyw i owoców, ale tych ubogich w węglowodany, a więc niektórych rodzajów jagód oraz warzyw, przede wszystkim zielonych. Wykluczyć należy makarony, pieczywo, ryże i kasze, słodycze i inne produkty wysokowęglowodanowe.


 


Dieta ketogeniczna będzie odpowiadać osobom na co dzień uprawiającym intensywną aktywność fizyczną, a także wszystkim, którzy chcieliby schudnąć, a przy tym mają trudności z ograniczeniem spożycia cukru. Regularne spożycie białka gwarantować będzie poczucie sytości i pomoże nam pozbyć się nałogu podjadania między posiłkami. Oprócz tego dietę tę stosuje się przy różnego rodzaju chorobach takich jak cukrzyca, padaczka, choroba Parkinsona, Alzheimera i choroby immunologiczne.


 


Dieta paleo


Swoją nazwą nawiązującą do paleolitu dieta paleo zakłada odżywianie się w sposób podobny do tego, jaki w zwyczaju mieli nasi praprzodkowie. Z jadłospisu będziemy się więc starali wykluczyć przede wszystkim wszelkiego rodzaju żywność przetworzoną, a więc nabiał, produkty zbożowe, przetworzone mięso, cukier, oleje rafinowane czy warzywa strączkowe. Podstawę diety będą z kolei stanowić nieprzetworzone produkty bogate w białko, czyli głównie mięso, ryby i jajka, a także warzywa, owoce i orzechy.


Zapewniając ograniczone spożycie cukrów i węglowodanów dieta paleo ma szansę okazać się idealnym wyborem dla tych, którzy chcieliby schudnąć i wyeliminować ze swojej diety tłuszcze i cukry rafinowane, tym samym zmniejszając ryzyko zapadnięcia na choroby cywilizacyjne wiążące się z odejściem od tradycyjnego sposobu odżywiania takie jak cukrzyca czy nadciśnienie.


 


Podobieństwa i różnice


Zarówno dieta paleo, jak i keto bazują na drastycznym ograniczeniu danej grupy produktów – w pierwszym przypadku będzie to żywność przetworzona, w drugim bogata w skrobie i węglowodany. Obydwa rozwiązania pomagają radykalnie ograniczyć spożycie cukrów, jednocześnie zwiększając ilość białka, a tym samym czyniąc nasze posiłki pożywniejszymi, stąd i keto, i paleo stosują osoby, którym zależy również na skutecznym spadku masy ciała. Mimo że wychodzą z odmiennych założeń, obydwie diety zakładają wykluczenie z jadłospisu warzyw strączkowych i produktów zbożowych, kładąc za to nacisk na nieprzetworzone tłuszcze.


 


Zasadniczą różnicą jest całkowicie wykluczenie nabiału w przypadku diety paleo, które w kuchni ketogenicznej stanowią jedne z głównych źródeł tłuszczów (podobnie jak produkty sojowe, np. tofu). Na odwrót, to samo dotyczy węglowodanów – o ile dieta keto opiera się na ich radykalnym ograniczeniu, dieta paleo traktuje węglowodany pochodzące z produktów nieprzetworzonych takich jak ziemniaki, jabłka czy banany jako stałą część tradycyjnego jadłospisu.


 


Tak odmienne podejście do podstawowych składników diety najlepiej ilustruje zasadniczą różnicę miedzy dwoma programami: o ile dieta ketogeniczna opiera się na naukowym podejściu do metabolizmu i optymalnego doboru składników energetycznych dla organizmu, za ideą diety paleo stoi filozofia niechętna współczesnym metodom produkcji żywności i dążąca od ograniczenia jej negatywnych skutków, jak choćby niekorzystny wpływ pestycydów czy występowanie chorób cywilizacyjnych.


 


Niezależnie od tego, na którą opcję ostatecznie się zdecydujemy, nie należy zapominać, że każda dieta wymaga dokładnego planowania i doboru składników. Catering dietetyczny Light oferuje menu specjalnie ułożone pod kątem programu każdej diety przy udziale specjalistów dbających o odpowiednią wartość odżywczą posiłków i ich pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego ciała.


 


W razie wątpliwości warto skontaktować się z naszymi dietetykami i z ich pomocą wybrać dietę pudełkową najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom zdrowotnym i żywieniowym.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks