Dieta keto – sprawdź, czy jest dla Ciebie

15 czerwca, 2023
Dieta keto – sprawdź, czy jest dla Ciebie

Co to jest dieta ketogeniczna?


Dieta keto to dieta wysokotłuszczowa, zakładająca znaczące ograniczenie spożycia węglowodanów. Jej głównym celem jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, to znaczy zastąpienie węglowodanów tzw. ciałami ketonowymi, czyli kwasami tłuszczowymi, które stanowić będą dla organizmu główne źródło energii. Podobnie więc jak przy głodówce, nasze ciało będzie się żywić tłuszczem magazynowanym w tkance tłuszczowej, a także tym dostarczanym mu w ramach diety.


 


Zasady diety


Jako że dieta keto opiera się przede wszystkim na produktach bogatych w tłuszcz, również te dostarczające nam białka powinny być dodatkowym źródłem tłuszczu. Nasze codzienne odżywianie będzie się więc opierać na:


·         Tłustym mięsie


·         Rybach


·         Jajkach


·         Serach


·         Maśle i śmietanie


·         Orzechach


·         Olejach nierafinowanych


 


Oprócz tego w diecie należy uwzględnić warzywa i owoce o niskiej zawartości skrobi, a więc warzywa zielone takie jak kapusta, szpinak, awokado, szparagi, seler, ogórki, pomidory czy papryki, ale już nie warzywa strączkowe. Z owoców należy ograniczyć się do wszelkiego rodzaju jagód: malin, truskawek, borówek, jeżyn i porzeczek.


Jako że dieta keto zakłada drastyczne ograniczenie węglowodanów, oznacza to przy tym całkowite wykluczenie produktów takich jak:


·        - Makarony


·        - Pieczywo


·        - Kasze i ryże


·        - Owoce i warzywa bogate w węglowodany, np. jabłka, banany, winogrona, ziemniaki


·        - Słodycze


·        - Alkohole


 


Zalety


Główną zaletą diety keto jest to, że umożliwia nam ona spadek masy ciała dzięki intensywnemu spalaniu tłuszczy, ale także zmniejszeniu ilości wody w organizmie oraz glikogenu w mięśniach i wątrobie dzięki ograniczeniu spożycia glukozy. Spalanie tłuszczu pozytywnie wpływa na pracę serca i układu krwionośnego, redukując poziom cholesterolu. Dodatkowo, produkty bogate w białko zapewniają nam poczucie sytości i ograniczają potrzebę podjadania między posiłkami, a ograniczenie słodyczy skutkuje mniejszym poziomem cukru w organizmie.


Co ciekawe, dieta keto znalazła zastosowanie w leczeniu rozmaitych chorób takich jak padaczka, choroba Parkinsona i Alzheimera czy nowotwory.


 


Wady


Dieta keto podobnie jak każda inna dieta może być z początku trudna w stosowaniu. Trzeba liczyć się z rezygnacją z wielu produktów, które lubimy jeść na co dzień. Nieraz pożądane efekty odchudzaniu nie zobaczymy również od razu, w związku z czym konieczne będzie konsekwentne zwiększanie deficytu kalorycznego.


Diety keto należy unikać w przypadku chorób serca, wątroby, nerek czy trzustki z racji zakładanego przez nią intensywnego spożycia tłuszczów. Nie zaleca się jej również kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Podobnie jak z każdą inną dietą, przed jej rozpoczęciem należy zasięgnąć porady dietetyka.


 


Dieta keto jest idealnym wyborem dla wszystkich, którzy chcieliby efektywnie schudnąć, a przy tym mają problem z ograniczeniem spożycia produktów bogatych w cukier. Ograniczenie węglowodanów zapewni uczucie lekkości i lepsze samopoczucie, a uczucie sytości pomoże każdemu z nawykiem podjadania między posiłkami.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks