Dieta mężczyzny - Zdrowe odżywianie dla faceta
W dzisiejszych czasach trzeba przyznać, że nie tylko kobiety dbają o swoją sylwetkę i odpowiednią wagę ciała. Diety odchudzające coraz częściej są stosowane również przez mężczyzn, którzy pragną mieć zdrowy i atrakcyjny wygląd, odgrywający bardzo ważną rolę zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Musimy mieć świadomość tego, że jakość i ilość jedzenia decydują o kondycji fizycznej i psychicznej, a także o długości naszego życia. Warto więc zadbać o to, co znajduje się na talerzu i zmienić styl swojego życia, wzbogacając go o aktywność fizyczną.
Zasady diety dla mężczyzn
Aby prowadzić zdrowy styl życia, sama aktywność nie wystarczy. Na samym początku należy zacząć od zmiany swoich nawyków żywieniowych. Mężczyźni powinni przyzwyczaić swój organizm do spożywania mniejszych posiłków. Powinni za to jeść częściej, czyli 4-5 razy dziennie, co 3-4 godziny. Dzięki temu, glukoza będzie mogła zostać utrzymana na właściwym poziomie, co zapobiegnie wahaniom wydzielania insuliny i pomoże w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Odpowiednio ułożony jadłospis musi dostarczać właściwą porcję energii i niezbędnych składników odżywczych. Przygotowując śniadania, należy zamienić tłuste wędliny takie jak np. boczek, baleron i pasztet na lżejsze wędliny drobiowe lub produkty rybne. Ser żółty warto odstawić i zastąpić go białym, a bułki kajzerki – pieczywem razowym lub też grahamem. Niewielkie różnice w produktach spożywczych przyniosą wiele korzyści i zagwarantują nam znakomite efekty. Prawidłowo dobrana dieta, bogata jest nie tylko w owoce, ale także w warzywa, które powinny towarzyszyć każdemu posiłkowi. Jeśli brakuje nam kalorii, możemy podjadać warzywa pomiędzy daniami. Są one przecież małokaloryczne i zawierają w sobie naprawdę dużo różnorodnych witamin i błonnik, którego zadaniem jest regulacja pracy jelit. Dzięki temu, błonnik zmniejsza uczucie głodu i przyczynia się w konsekwencji do rozwoju flory bakteryjnej w jelitach. Jak można zwiększyć ilość błonnika w codziennej diecie? Znakomitym rozwiązaniem będzie dodawanie do potraw otrębów, ziaren słonecznika, orzechów, czy też musli.
Jakie są skutki nieprawidłowej diety dla mężczyzn?
Mężczyźni w dużej mierze są narażeni na choroby związane z nadwagą i otyłością. Główną przyczyną śmierci wśród mężczyzn, stanowią choroby układu krążenia, czyli nadciśnienie, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca itp. W trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego, w organizmie powstaje wiele wolnych rodników, które mogą stać się przyczyną wielu chorób - jeśli nie zostaną one odpowiednio szybko zneutralizowane przez antyoksydanty. Dieta dla panów, powinna więc obfitować w takie substancje jak polifenole i flawonoidy. Znajdują się one w zielonej herbacie, warzywach i w owocach. Należy wiedzieć również to, że otyli mężczyźni, znacznie częściej niż w przypadku osób szczupłych, zmagają się z nowotworami jelit, czy też rakiem prostaty. Otyli mężczyźni borykają się również z problemami z potencją oraz bezpłodnością. Zwiększona masa ciała stanowi główną przyczynę zwyrodnień układu kostnego i może prowadzić do niewydolności nerek oraz wątroby. To co trafia do naszego żołądka, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Bywa i tak, że złe nawyki żywieniowe, nie dają o sobie znać przez wiele lat. Niestety nie oznacza to, że w naszym organizmie nic się nie dzieje i możemy je lekceważyć. Konsekwencje wynikające ze złego odżywiania pojawią się prędzej, czy później. Będziemy musieli stawić im czoła i walczyć o lepsze zdrowie. Zacznijmy już teraz i postawmy swoje zdrowie na pierwszym miejscu. Istotne jest także to, że wielu chorobom przewlekłym niezakaźnym, można z powodzeniem zapobiec poprzez zmianę codziennych nawyków żywieniowych, regularną aktywność fizyczną, dbałość o higienę snu oraz o wypoczynek. Jeśli zmagamy się już z jakimiś chorobami, odpowiednio ułożony jadłospis jest w stanie w sposób częściowy wpłynąć na jej wyregulowanie oraz na zmniejszenie ryzyka rozwinięcia powikłań.
Jak powinien wyglądać jadłospis dla mężczyzn?
Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest oczywiście śniadanie. Nie powinno się go pomijać, ponieważ to właśnie ono ma nam dostarczyć energii na cały dzień. Śniadanie dla panów powinno zawierać produkt bogatobiałkowy, najlepiej pochodzenia zwierzęcego, czyli np. chude wędliny, jaja, ser biały, mleko lub jogurty. Źródłem węglowodanów powinno być za to pieczywo pełnoziarniste lub płatki zbożowe w postaci musli. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, pierwszy posiłek powinien zostać wzbogacony o warzywa np. w postaci sałatek lub surówek. Dzięki temu, jesteśmy w stanie stworzyć odżywcze i atrakcyjne danie, które umili nam początek dnia i które zagwarantuje nam sporą dawkę energii. Do śniadania warto dodać zieloną herbatę, kawę, kakao lub szklankę soku z grejpfruta. Kolejnym posiłkiem jest drugie śniadanie. Powinno być ono lekkie i zarazem pożywne. Świetną propozycją będzie tutaj sałatka owocowa z kromką chrupkiego pieczywa lub jogurt z musli. Czym powinien cechować się obiad dla mężczyzn? Aby zachować szczupłą sylwetkę, należy zadbać o to, by zminimalizować zawartość tłuszczu. Warto więc wysokokaloryczne i tłuste mięso zastąpić chudym mięsem drobiowym lub rybami. Dobry obiad dla panów powinien posiadać warzywa, kaszę, ryż lub ziemniaki. Podwieczorek zjadany w nieco późniejszej porze nie powinien być ciężki. Można zdecydować się tutaj na owocowy koktajl z dodatkiem jogurtu, placki owsiane lub na pożywną sałatkę. Ostatnim posiłkiem jest kolacja. Pamiętajmy, aby nie jeść jej zbyt dużo ani zbyt późno. Nie możemy czuć się ciężko. To co zjemy na ostatni posiłek ma znaczący wpływ na nasz sen i wypoczynek. Postawmy więc na omlet z szynką, sałatkę z wędzoną makrelą lub krem warzywny.
Dieta dla mężczyzny dostosowana do rodzaju aktywności
Odpowiednio ułożony jadłospis dla panów musi uwzględniać jego zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe w zależności od rodzaju wysiłku fizycznego. Musimy mieć świadomość tego, że kompletnie inaczej będzie wyglądać dieta dla mężczyzny pracującego w biurze, pracującego fizycznie lub intensywnie uprawiającego sport. Panowie, którzy prowadzą siedzący tryb pracy potrzebują znacznie mniej kalorii od tych pracujących fizycznie. Podstawowym posiłkiem jest dla nich śniadanie, które dostarczy organizmowi wystarczającą ilość paliwa. W jadłospisie nie może zabraknąć węglowodanów złożonych, warzyw i owoców, których zadaniem jest przede wszystkim poprawienie koncentracji i aktywności umysłowej. Dania powinny zostać wzbogacone o pestki słonecznika, dyni i orzechy. Dieta mężczyzny pracującego w biurze powinna być również bogata w błonnik i witaminy z grupy B. Ograniczenia należy wprowadzić w ilości wypijanej kawy. Kofeina w małych ilościach zniesie zmęczenie i senność, a także ułatwi pracę umysłową. Jej nadmiar może natomiast przyczynić się do zmniejszenia zdolności koncentracji i w znaczący sposób spowolni procesy kojarzenia. W przypadku panów, którzy ciężko pracują fizycznie, posiłki powinny się składać z produktów pełnowartościowych, bogatych w białko i tłuszcz. Dlaczego? Ponieważ mają oni zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne. Na talerzu mężczyzny pracującego fizycznie nie powinno zabraknąć mięsa, ryb, warzyw i owoców, a także jaj. Dania powinny być urozmaicone i odżywcze. Należy również pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. W przypadku mężczyzn, którzy intensywnie uprawiają sport, jadłospis musi być uzależniony od formy wysiłku. Jeśli mamy do czynienia z uprawianiem dyscypliny wytrzymałościowej, dieta musi być bogata w substancje antyoksydacyjne, takie jak witaminy C i E. Mężczyźni, których celem jest rozwój siły i szybkości powinni spożywać większe ilości białka. Muszą również zadbać o zwiększoną podaż składników optymalizujących przemiany metaboliczne i energetyczne. Panowie, którzy chcą z kolei pozbyć się nadprogramowych kilogramów, powinni skupić się na diecie ubogo energetycznej, w której dominować będą produkty nisko tłuszczowe, ciemne pieczywo, grube kasze, warzywa, chude gatunki mięsa, ryby, a także sery o obniżonej zawartości tłuszczu.
Zdrowe odżywianie dla faceta – o czym warto pamiętać?
Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że zdrowe żywienie wcale nie oznacza monotonii i wybierania produktów, które nam nie smakują, a które musimy jeść. Zdrowe odżywianie powinno być atrakcyjne pod względem smakowym, zapachowym i estetycznym. Różnorodna dieta sprawi, że nie wpadniemy w monotonię i da nam wiele motywacji do tego, by w końcu móc zmienić swoje złe nawyki żywieniowe. Zdrowe odżywianie to przecież także drobne przyjemności, które możemy sprawiać sobie od czasu do czasu. Nie ma nic gorszego od ekstremalnych i rygorystycznych diet, które mogą doprowadzić do spadku energii, problemów zdrowotnych i do przygnębienia. Produkty, które są niezdrowe, a które były dotychczas przez nas spożywane, usuwajmy ze swojego jadłospisu w powolnym tempie. Zastępujmy je zdrowymi odpowiednikami, eksperymentujmy ze smakami i z łączeniem produktów, których wcześniej np. nie podalibyśmy na jednym talerzu. Zwróćmy uwagę także na sposób przyrządzania posiłków. Unikajmy smażenia i wybierajmy pieczenie lub gotowanie na parze. Ani się nie obejrzymy, a zaszczepimy w sobie chęć do zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia.