Dieta na rozstępy

25 sierpnia, 2022
Dieta na rozstępy

Pojawienie się rozstępów może być połączone z delikatnym pieczeniem i swędzeniem lub może być całkowicie bezobjawowe. Z reguły, rozstępy pojawiają się na brzuchu, piersiach, a także na pośladkach, biodrach i po wewnętrznej stronie ud. Rozstępy nie bolą, ale szpecą i wyglądają nieestetycznie. Jakie są przyczyny pojawiania się rozstępów? Czy dieta wpływa na rozstępy?


Jakie są przyczyny powstawania rozstępów


Przyczyną powstawania rozstępów jest rozerwanie struktur skóry wskutek nadmiernego rozciągania tkanki skórnej, jakie ma miejsce podczas szybkiego rozrostu. Rozstępy wyglądem przypominają blizny i pojawiają się, gdy znajdujące się w skórze fibroblasty ograniczają syntezę kolagenu i elastyny. Konsekwencją tego procesu jest mniejsza odporność skóry na rozciąganie. To właśnie kolagen i elastyna są białkami, które odpowiadają w organizmie na jędrność i elastyczność skóry. Rozstępy pojawiają się wtedy, gdy nasza skóra jest zbyt rozciągnięta. W powstawaniu rozstępów możemy wyróżnić dwie fazy. Pierwsza faza, tzw zapalna – cechuje się widocznymi czerwonymi zmianami. To właśnie w tym momencie mamy największą szansę, aby poradzić sobie z rozstępami. Druga faza, tzw zanikowa, cechuje się tym, że rozstępy blakną i stają się widocznymi, białymi prążkami. Jakie są powody pojawienia się rozstępów? Pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim szybki wzrost np. w trakcie okresu dojrzewania, nagły przyrost masy ciała, a więc przybieranie na wadze w bardzo krótkim czasie, rozrost tkanki mięśniowej wśród osób trenujących siłowo, okres ciąży, podczas którego dochodzi do napięcia skóry na brzuchu oraz piersiach, czy nawet długotrwałe stosowanie leków zawierających kortykoidy. Zauważono również, że znacznie wyższe ryzyko powstawania rozstępów jest wśród kobiet niż u mężczyzn.


Dieta na rozstępy


Czy wiemy co jeść, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów? Defekt skórny, jakim są rozstępy, dotyczy znaczniej części populacji. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, co robić w walce z rozstępami. Oprócz stosowania specjalnych preparatów, które są nakładane w miejscach najbardziej narażonych na pojawienie się rozstępów, warto postawić na zdrową dietę bogatą w witaminy: A, E, PP, B5 i minerały takie jak cynk oraz krzem, które mają wpływ na kondycję naszej skóry. Dieta dla pięknej skóry powinna cechować się umiarem i równowagą w spożywanych produktach. Nasz jadłospis powinien więc zawierać chude mięso, ryby, rośliny strączkowe, kasze, pełnoziarniste pieczywo, oleje roślinne, ryby, a także owoce i warzywa. Nie możemy zapominać o wodzie. Powinniśmy pić co najmniej 1,5 l wody dziennie. Dzięki temu, nasza skóra będzie nawilżona również od wewnątrz. Zdrowa dieta na rozstępy musimy być urozmaicona regularną aktywnością fizyczną. Nie decydujmy się na promowane diety cud i związane z nimi wahania wagi. Pamiętajmy, że nawet najbardziej zadbana skóra może tego do końca nie wytrzymać. Obok specjalnych preparatów na rozstępy i odpowiednio dobranej diety, można także sięgnąć po specjalistyczne zabiegi kosmetyczne, a więc peelingi chemiczne, masaże, laserowe usuwanie rozstępów czy też mikrodermoabrazję i dermoabrazję. Dbając o siebie z pewnością uda nam się uniknąć lub ograniczyć pojawienie się rozstępów. Pamiętajmy że na powstawanie rozstępów, duży wpływ ma także dieta. Rozstępy pojawią się wtedy, gdy nasza dieta będzie uboga w składniki odżywcze, witaminy i minerały lub gdy będziemy stosować restrykcyjną dietę, podczas której stracimy wiele kilogramów, a następnie będziemy przechodzić przez efekt jo-jo. Zadbajmy o zdrową, zbilansowaną i pełnowartościową dietę oraz o aktywność fizyczną. Ruch jest niezwykle ważny, gdyż wzmacnia naskórek i poprawia krążenie krwi. Jeśli podjęliśmy walkę z rozstępami, skutecznym i pomocnym rozwiązaniem będzie jazda na rowerze, intensywny spacer, aerobic lub basen.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks