Dietetyczne postanowienia noworoczne

25 sierpnia, 2022
Dietetyczne postanowienia noworoczne

Kto z Was nie może się już doczekać nowego roku? Nowy rok – nowa ja. Wiele osób już teraz planuje postanowienia noworoczne, które mają zmobilizować do rozmaitych zmian, prowadzenia zdrowego stylu życiu, zmiany swoich nawyków żywieniowych, rzucenia palenia, zmiany dotyczące pracy, zainteresowań, czy też miejsca zamieszkania. Nowy rok jest swojego rodzaju cenzurą, która sprawia, że pragniemy odmienić swoje życie. Najczęściej, nasze postanowienia noworoczne dotyczą zdrowego odżywiania, zmiany wyglądu i utraty zbędnych kilogramów. Do tej kwestii musimy podejść metodycznie. Planowanie zdrowego odżywiania, wprowadzenie aktywności fizycznej, tworzenie tabel, które mają nas zmobilizować i zachęcić do działania, a jednocześnie ukazać starania lub błędy jakie zostają popełniane to nie wszystko. Pozytywne podejście, samozaparcie i upartość w dążeniu do celu jest tutaj niezbędne. W przypadku wielu osób, po kilku tygodniach nie ma śladu po jakichkolwiek planach. Co zrobić, aby to właśnie w tym roku udało się zrealizować postanowienia? Co jeść, a czego unikać? Jak efektywnie planować by w końcu nam się udało?


Dietetyczne postanowienia noworoczne


Aby schudnąć w nowym roku, musimy do sprawy podejść w sposób rzetelny. Nie oszukujmy samych siebie i nie dawajmy sobie dyspensy z każdej okazji. Bądźmy stanowczy i nieustannie od siebie wymagajmy. Postanowienie zbyt wysoko poprzeczki nie jest dobrym rozwiązaniem. Jednak, gdy wyznaczymy sobie konkretny cel, który zostanie podzielony na etapy i który będzie realizowany metodą małych kroków jest znakomitym pomysłem. Weźmy kartkę, długopis i usiądźmy wygodnie, by spisać wszystkie nasze oczekiwania i to, co możemy zrobić by je spełnić. Pamiętajmy, że nie możemy się łatwo poddawać. Każdy z nas już po kilku dniach pragnie zobaczyć efekty ciężkiej pracy. Nic jednak nie przychodzi tak łatwo. Nawet jeśli na początku nie widzimy efektów, nie rezygnujmy. Na zdrowe i racjonalne odchudzanie bez efektu jo-jo potrzebujemy czasu. Nasz plan powinien zakładać utratę od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Dzięki temu, w jednym miesiącu możemy schudnąć aż 4 kilogramy. Pomyślmy co będzie za kilka miesięcy naszego intensywnego wysiłku i przestrzegania zasad zdrowego odżywiania. Efekt z pewnością nas zaskoczy i będzie spektakularny.


Jak zrealizować dietetyczne postanowienia noworoczne?


Na osiągnięcie tego celu składa się bardzo wiele czynników. O czym warto pamiętać i czego przestrzegać? Od czego powinniśmy zacząć?  • stwórzmy mierzalne cele i ramy czasowe – postawmy się przed konkretną datą i tym co będziemy robić, aby osiągnąć cel pozbycia się nadprogramowych kilogramów.

  • podzielmy duże cele na mniejsze etapy – im cel jest prostszy i szybszy do osiągnięcia, tym bardziej prawdopodobne, że będziemy się go trzymać. Decyzja o tym, by schudnąć np. 20 kg do końca roku może nas z pewnością przytłoczyć, co przyczyni się do porzucenia planów i rezygnacji z osiągnięcia celu. Postawmy sobie cel schudnięcia np. 5 kg do końca marca. Jego osiągnięcie nas podbuduje i doda energii do działania i osiągania następnych celów.

  • mierzmy swoje siły na zamiary – stwórzmy takie cele, które naprawdę da się osiągnąć. Cele powinny być ambitne, ale warto się zastanowić nas tym, czy mamy możliwości i zasoby, by je osiągnąć. Czy nasze codzienne obowiązki pozwolą na odwiedzenie siłowni np. trzy razy w tygodniu? Może warto stworzyć taki cel, który zakłada i treningi na siłowni i treningi w domu?

  • zapiszmy wszystkie cele – poukładanie postanowień dietetycznych w głowie nie wystarczy. Osoby, które spisują cele na kartce, częściej je realizują. W każdej chwili będziemy mogli do nich wrócić i sprawdzić, czy są skrupulatnie realizowane.

  • rozpiszmy nasz plan działania – znakomitym rozwiązaniem jest stworzenie karty do śledzenia postępów. Ważne by znalazła się ona w widocznym miejscu. Dzięki temu, będziemy mogli wpisywać zadania i zaznaczać, czy regularnie je wykonujemy. Rozpisanie naszego planu działania pozwoli nam trzymać rękę na pulsie i da możliwość sprawdzenia, z czym będziemy mieć największe problemy.


Pamiętajmy o tym, że cele o wiele łatwiej osiągnąć, gdy możemy liczyć na wsparcie innych osób, które również realizuje podobne postanowienia dietetyczne. Dzięki temu, będzie można liczyć na wzajemną motywację i ewentualną pomoc w cięższych chwilach. Chętnie wspomożemy Was w dążeniu do celu dostarczając nasz catering dietetyczny. :)

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks