Dlaczego tak trudno zrzucić nadmiar kilogramów?

25 sierpnia, 2022
Dlaczego tak trudno zrzucić nadmiar kilogramów?

Wielu z nas nieustannie walczy z nadprogramowymi kilogramami i marzy o tym, by w końcu się ich pozbyć. Zaczynamy racjonalne i zdrowe odżywianie, przechodzimy na diety odchudzające i wprowadzamy aktywność fizyczną, która ma pomóc w osiągnięciu celu. Chcemy spalić tłuszcz nagromadzony w organizmie, ale czy wiemy co to dokładnie oznacza?


Jak wygląda magazynowanie tłuszczu?


Do zadań normalnej komórki tłuszczowej musimy zaliczyć przede wszystkim przechowywanie energii. Gdy spożywamy wysokokaloryczne posiłki, dostarczamy organizmowi nadmiar energii, którą nasze ciało musi gdzieś pomieścić. Z tego też względu, organizm zaczyna zwiększać liczbę i wielkość komórek tłuszczowych, a co w konsekwencji prowadzi do tego, że zaczyna on odkładać komórki tłuszczowe w mięśniach, wątrobie, a także w innych organach. Celem organizmu jest stworzenie przestrzeni dla dodatkowej energii, której źródłem jest wysokokaloryczna dieta, połączona ze stylem życia o niskiej aktywności fizycznej.


W jaki sposób spalamy tłuszcz?


Do komórek tłuszczowych wysyłany jest przez mózg sygnał, który mówi o tym, kiedy powinny uwolnić cząsteczki kwasów tłuszczowych lub pakiet energetyczny. Mięśnie, serce, płuca, a także inne narządy zbierają je, rozbijają, a w następnej kolejności wykorzystują energię, która była zmagazynowana do wykonywania swoich czynności. Nadmiar jest odrzucany podczas oddychania lub wraz z moczem. Ten proces pozostawia pustą komórkę tłuszczową, która staje się bezużyteczna. Warto wiedzieć, że komórki tłuszczowe cechują się krótką żywotnością. Gdy umierają, organizm je pochłania, ale ich nie zastępuje. Po pewnym czasie, organizm zaczyna w pierwszej kolejności pobierać energię do narządów bezpośrednio z dostarczonego pożywienia. To powoduje, że liczba i wielkość komórek tłuszczowych w końcu zostaje zmniejszona, co wpływa na poprawę metabolizmu, zmniejszenie stanów zapalnych, a także na zapobieganie rozwojowi chorób. Gdy organizm wchłania puste komórki tłuszczowe, stajemy się nie tylko zdrowsi, ale i szczuplejsi.


Co dzieje się z nadmiarem tłuszczu?


Musimy mieć świadomość tego, że magazynowanie tłuszczu wcale nie jest takie złe jak się wydaje. Energia przechowywana jest w kwasach tłuszczowych, a te uwalniane są do krwiobiegu i wykorzystywane w formie paliwa przez nasze mięśnie i inne narządy. Gdyby więc żywność nie była dostępna przez jakiś okres lub gdybyśmy zostali postawieni przed jakimś wysiłkowym zadaniem, nagromadzony tłuszcz okazałby się tutaj niezwykle przydatny. Przechowywanie tłuszczu zapewniało kiedyś znaczną przewagę w kwestii przeżycia ekstremalnych wydarzeń. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z bezpiecznymi warunkami i nadmiarem żywności. Mimo tego, spożywamy zbyt dużo wysokokalorycznych posiłków i gromadzimy nadmiar tłuszczu, co prowadzi do coraz poszerzania grupy osób zmagających się z otyłością.


Dlaczego tak trudno zrzucić nadmiar kilogramów?


Nadmiar gromadzonego tłuszczu tworzy duży problem, dotyczący komórek tłuszczowych, które nie działają tak jak powinny. Komórki tłuszczowe nazywane adipocytami, magazynują energię z zaskakującą szybkością. Niestety, poziom uwalnianej energii okazuje się zbyt niski. Musimy wziąć pod uwagę wszystkie dodatkowe i powiększone komórki tłuszczowe, które wytwarzają nienormalne ilości różnych hormonów. Ich konsekwencją jest zwiększanie stanów zapalnych, spowolnienie metabolizmu i doprowadzenie do rozwoju rozmaitych chorób. Ten patologiczny i skomplikowany proces, związany z nadmiarem i dysfunkcjami tłuszczu, nazywany jest adiposopatią.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks