Ile czasu powinno trwać odchudzanie?

25 sierpnia, 2022
Ile czasu powinno trwać odchudzanie?

Nadwaga z którą się borykamy i której chcemy się pozbyć, wcale nie pojawiła się u nas z dnia na dzień. Dodatkowe kilogramy przybywały miesiącami, a nawet latami. Są one efektem niewłaściwego odżywiania, siedzącego trybu życia, problemów ze zdrowiem, brakiem aktywności fizycznej i brakiem czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków w domu. Ile razy jedliśmy na mieście lub kupowaliśmy gotowe produkty do spożycia, ponieważ nie mieliśmy czasu? Wypady ze znajomymi do restauracji, jedzenie fast foodów i wysokokalorycznych przekąsek przed telewizorem, pomijanie śniadań i wybieranie napojów gazowanych zamiast wody. Wszystkie nasze złe nawyki przynoszą niepożądane konsekwencje. Bardzo trudno jest zmienić styl swojego życia na lepszy, jednak, gdy podejmiemy pierwsze kroki, z pewnością nie zabraknie nam motywacji do walki o lepsze zdrowie. Aby waga zaczęła wracać do normy, potrzeba czasu i cierpliwości. Musimy mieć świadomość tego, że im więcej mamy do zrzucenia kilogramów, tym lepiej powinniśmy zaplanować cały proces odchudzania.


Ile czasu powinno trwać odchudzanie?


Odchudzanie nie jest wyścigiem. Odchudzanie jest pewnym zobowiązaniem trwającym wiele miesięcy. Odpowiedni program walki z nadprogramowymi kilogramami, na który składa się zbilansowana dieta, odpowiednia porcja aktywności fizycznej, a także wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych, powinien trwać około roku. Dzięki temu, odchudzanie będzie skuteczne i trwałe. Rok jest okresem, który pozwoli organizmowi przestawić się na kompletnie nowe tory. W tym czasie, nasz organizm zaakceptuje i polubi wszelkie zmiany w trybie życia, a w konsekwencji doprowadzi do tego, że ruch i zdrowe odżywianie, będą dla nas czymś zupełnie normalnym.


Etapy odchudzania


Na odchudzanie składają się trzy etapy, a więc odchudzanie właściwe, rozszerzanie diety i wychodzenie z diety. Pierwsza faza, czyli odchudzanie właściwe trwa około 3 miesięcy lub w niektórych przypadkach nieco dłużej. Pierwsza faza wcale nie musi być najtrudniejsza. Najsilniejsza jest wtedy motywacja, która nieustannie zachęca nas do odchudzania. Efekty które widzimy na wadze, w centymetrach i w lustrze zachęcają nas do dalszego wysiłku i rezygnacji z wielu niezdrowych produktów, które niegdyś stanowiły dla nas codzienność. Łatwiej jest nam przestrzegać diety i realizować się w różnorodnych treningach. W fazie właściwego odchudzania, spadek naszej wagi powinien wynosić średnio od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Drugą fazą jest rozszerzanie diety. Trwa ona około 2-3 miesięcy i polega na tym, że mniej więcej co 2-3 tygodnie, powinniśmy zwiększać liczbę kalorii dostarczanych z jedzeniem o 200. Mimo tej zmiany, nasza waga cały czas będzie spadać, choć nie tak szybko jak w pierwszej fazie. Ostatnią fazą jest wychodzenie z diety. To zarówno najdłuższy jak i najprzyjemniejszy etap w odchudzaniu. Jak długo powinien trwać? Około pół roku. Nasze codzienne menu, powinno dostarczać tylko o 300 kcal mniej, niż wynosi nasze zapotrzebowanie energetyczne. Pamiętajmy, że w odchudzaniu wcale nie potrzeba wyczerpujących ćwiczeń, aby poczuć i zauważyć efekty gubionych kilogramów. Najbardziej skuteczną aktywnością jest tzw. aktywność aerobowa, czyli długotrwałe jednostajne ćwiczenia, z reguły angażujące duże grupy mięśni. Na co więc powinniśmy postawić? Szybki spacer, jazdę na rowerze, marsz na bieżni, aerobik lub nordic walking. Dłuższy, ale umiarkowany wysyłek sprawia, że chudniemy nawet wtedy, gdy skończymy ćwiczyć. Ćwicząc co 2-3 dni, organizm będzie pracował na wyższych obrotach również pomiędzy treningami, gdy odpoczywamy.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks