Jak ograniczyć słodycze?

25 sierpnia, 2022
Jak ograniczyć słodycze?

Ile razy dziennie sięgamy po słodycze? Czy potrafimy się powstrzymać od zjedzenia słodkich produktów? Co dzieje się z naszym organizmem, gdy powiemy NIE słodyczom? Duża grupa osób ma problem z uzależnieniem od słodyczy i nie potrafi ograniczyć ich spożywania. Można podzielić ludzi na tych co jedzą słodkie bez opamiętania i na tych, którzy całkowicie wykluczają je ze swojego jadłospisu. Można też znaleźć się „pomiędzy” tymi grupami i nie odmawiać sobie słodkich produktów, a zadbać by były one spożywane w sposób świadomy i w odpowiednich ilościach. Czy znane nam jest zdanie - „czekolada nie pyta, czekolada rozumie”? Słodycze towarzyszą nam od dzieciństwa. Gdy coś nam nie wychodzi - pocieszamy się jedząc słodycze. Gdy jesteśmy smutni i przygnębieni - nasz humor poprawią słodycze. Gdy coś nam się uda - celebrujemy to spożywając słodycze. Słodycze są w naszym życiu wszechobecne. Nic więc dziwnego, że tak często kusi nas, by po nie sięgnąć, by zamiast zdrowego posiłku zjeść ulubioną słodką przekąskę. Niestety, te wszystkie przyjemności z czasem zaczną negatywnie wpływać na nasze zdrowie, a my zrozumiemy jak bardzo są dla nas szkodliwe, rozpoczynając tym samym prawdziwą batalię z ich ograniczeniem. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.


Dlaczego jemy słodycze?


Aby móc ograniczyć spożywanie słodyczy, w pierwszej kolejności musimy zrozumieć dlaczego to robimy. Co jest źródłem naszego nadmiernego spożywania słodkich produktów? Najczęściej spotykaną przyczyną sięgania po słodycze jest chęć rozładowania napięcia, poprawienia sobie nastroju, czy też złagodzenia nerwów i stresu. W takim układzie, jedzenie słodyczy stanowi szybkie i łatwo dostępne rozwiązanie spełniające funkcję emocjonalną. Dodatkowym problemem jest dla nas to, że negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego spożywania słodyczy nie są widoczne od razu. Dla odmiany, nagroda po ich zjedzeniu przychodzi zaskakująco szybko. Czujemy się lepiej, nasze samopoczucie ulega poprawie, mamy ochotę coś zrobić, przestajemy się tak stresować i denerwować i w końcu możemy rozkoszować się ulubionym słodkim smakiem naszej przekąski. To właśnie dlatego, opanowanie apetytu na słodycze jest niezwykle trudną sztuką. Musimy mieć jednak świadomość tego, że samo jedzenie słodyczy nie jest aż tak złe. To przede wszystkim utrata kontroli nad ilością spożywanych słodyczy i nieustanne uleganie pokusom może doprowadzić do rozwoju nadwagi, otyłości, zaburzeń odżywiania, cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, czy do próchnicy zębów.


Jak ograniczyć słodycze?


Ograniczenie słodyczy powinno być dopasowane do naszych indywidualnych możliwości i potrzeb. Pierwszym krokiem do tego, aby pokonać pokusę jedzenia słodyczy jest autodiagnoza, czyli znalezienie przyczyny nadmiernego spożywania słodkich produktów. W tym celu warto przeanalizować sytuacje, w których po nie sięgamy. Dzięki temu, będziemy mogli zastosować skuteczne metody, które pomogą nam w walce o lepsze zdrowie. Jak ograniczyć słodycze?  • stworzenie dzienniczka – dzięki niemu, będziemy mogli każdego dnia zapisywać godzinę sięgnięcia po słodkie, dokładną sytuację, a także emocje, które nam wtedy towarzyszyły. Po pewnym czasie z pewnością zauważymy pewne zależności.

  • zadbanie o zbilansowaną dietę – spożywane przez nas posiłki powinny być zbilansowane i pełnowartościowe. Nie powinno w nich zabraknąć odpowiedniej dawki błonnika i węglowodanów, a także warzyw, owoców i produktów o niskiej kaloryczności. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na produkty zawierające białko, ponieważ jego nadmiar przyczynia się do większego zapotrzebowania na węglowodany. Najprostszym produktem zawierającym węglowodany jest właśnie cukier.

  • regularne spożywanie posiłków - nieregularne spożywanie posiłków przyczynia się do chęci podjadania pomiędzy nimi. Sięgamy wtedy przeważnie po szybką przekąskę w postaci czekolady, batona czy fast fooda. Musimy zadbać o to, by posiłki były przez nas spożywane w równych odstępach czasu. Jeśli spędzamy czas poza domem, warto postarać się o przygotowanie zdrowej przekąski w razie napadu głodu.

  • zadbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu – odpowiednie nawodnienie jest niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W przypadku, gdy będziemy dostarczać zbyt małą ilość płynów, odezwie się w nas uczucie łaknienia. Aby mieć kontrolę nas głodem i sięgnięciem czegoś słodkiego, trzeba wypijać minimum 1,5 l płynów każdego dnia. Regularne picie wody zmniejszy chęć podjadania i pozytywnie wpłynie na nasz organizm.

  • stopniowe ograniczanie spożywania słodyczy – ile razy pozbywaliśmy się z domu słodkiego? Czy te posunięcie było skuteczne? Całkowite wykluczenie produktów, które sprawiają nam na co dzień dużo przyjemności w większości przypadków jest nieskuteczne. Najlepszym rozwiązaniem jest dążenie do tego, aby słodycz mogły być naturalnym elementem jadłospisu, które będziemy spożywać w sposób kontrolowany. Zamiast radykalnej rewolucji, warto postawić na stopniowe zmiany. Stawianie małych kroków przybliży nas do wyznaczonego celu i mocno przypieczętuje osiągnięte efekty.

  • pozbycie się słodyczy z domu – ciężko jest ograniczyć słodycze, jeśli w zasięgu ręki mamy dostęp do szafki przepełnionej smakołykami. Jeśli naszym celem jest ograniczenie słodyczy, pozbądźmy się większości słodkich produktów a zostawmy w niej najmniej kaloryczne słodkie przekąski. Rygorystyczne kroki i całkowita eliminacja określonych produktów jest dla niektórych osób dobra, jednak w przypadku dużej grupy ludzi i tak kończy się to zjadaniem jeszcze większej ilości niedozwolonych produktów. Postawmy na stopniowe zmiany w jadłospisie. Świadomie wybierajmy mniej kaloryczne przekąski, a w razie gwałtownych napadów na coś słodkiego, wybierzmy ulubiony owoc, suszone owoce lub batonik musli.

  • przygotowanie zamienników – ta opcja będzie doskonałym narzędziem, które pozwoli nam znaleźć satysfakcję na innym poziomie słodkości. Zdrowe zamienniki słodyczy są zdecydowanie lepszym wyborem, choć czasami się zdarza, że ich kaloryczność jest porównywalna lub nawet wyższa od tradycyjnych zamienników. Jakie zamienniki będą najlepsze? Świeże lub suszone owoce, orzechy, kulki mocy na bazie nasion, orzechów i daktyli itp.

  • zmiana nawyków – może warto zacząć od dokładnego planowania każdego dnia? Nuda jest częstą przyczyną sięgania po słodycze. Ograniczmy stresujące sytuacje i zorganizujmy swój dzień w taki sposób, abyśmy nie mieli czasu na nudę. Postawmy na aktywność fizyczną, dzięki której zmotywujemy się do działania i będziemy przepełnieni energią na cały dzień. Usiądźmy wygodnie i zaplanujmy swój jadłospis. Jeśli będziemy zapisywać to co spożywamy, szybko wychwycimy błędy w odżywianiu, co pozwoli nam zadbać o własne zdrowie.


Ograniczenie słodyczy jest trudnością dla wielu osób. Jak możemy zapobiec napadom pochłonięcia wielkiej ilości słodyczy? Istnieje kilka ciekawych sposobów, które mogą nam pomóc w nagłych atakach na słodkie. W tym celu warto przygotować sobie szklankę wody z cytryną. Napój ugasi nasze pragnienie i choć trochę zmniejszy chęć napadu. Innym sposobem jest wybranie się na trening. Po ciężkiej aktywności fizycznej chyba nikt nie będzie chciał zniweczyć swojej pracy jedzeniem słodyczy. Trening pozwoli nam uciec od myśli krążących wokół słodkich produktów, doda nam energii i motywacji, dzięki której będziemy chcieli zadbać o ciało i zdrowie. Ciekawą propozycją jest również umycie zębów lub żucie gumy. Miętowy aromat zmniejsza apetyt, więc rzeczywiście może pomóc w napadzie na słodkie. Oczywiście, każdy z nas musi na własnej skórze przekonać się co pomaga mu najbardziej, a co jest swojego rodzaju zapalnikiem rozpoczęcia jedzenia słodyczy. Jeśli nie wyobrażamy sobie całkowitej eliminacji cukru z diety, postawmy na zamienniki cukru. Cukier z powodzeniem może być zastąpiony przez miód, ksylitol, stewie, czy też syrop klonowy. Szukając odpowiedzi na pytania „jak przestać jeść słodycze”, czy jak „ograniczyć spożywanie słodyczy”, zadajmy sobie jedno pytanie – na jaką zmianę jesteśmy gotowi? Pamiętajmy o tym, aby dopasowań najlepsze dla siebie rozwiązanie, a nie wdrażać na siłę opcji, które działają u innych, a u nas niekoniecznie się sprawdzą. Musimy testować róże rozwiązania i eksperymentować. Nie bójmy się tego. W przypadku, gdy sytuacja jest bardziej skomplikowana i nie potrafimy samodzielnie opracować odpowiednich dla siebie metod, postawmy na wizytę u dietetyka, psychologa lub specjalisty łączącego wiedzę z tych dwóch dziedzin, a więc psychodietetyka.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks