Jak przyspieszyć metabolizm?

25 sierpnia, 2022
Jak przyspieszyć metabolizm?

Przestrzegamy diety odchudzającej, intensywnie ćwiczymy, prowadzimy specjalny dziennik w którym zapisujemy wszystko to co jemy, liczymy niemalże każdą kalorię, a waga nadal nie chce ruszyć. Stoimy w miejscu mimo całej pracy którą wkładamy w odchudzanie i zaczynamy się irytować, ponieważ nie dostrzegamy żadnych efektów. Czy możemy coś z tym zrobić? Dlaczego nie możemy zrzucić zbędnych kilogramów? W procesie odchudzania niezwykle ważnym aspektem jest nasz metabolizm. Metabolizm jest pojęciem odnoszącym się do wszystkich procesów mających miejsce w naszym organizmie. Musimy mieć świadomość tego, że im szybszy metabolizm, tym więcej kalorii nasze ciało potrzebuje i zużyje. Czy wiemy jak przyspieszyć metabolizm?


Czym jest metabolizm?


Metabolizm obejmuje dwa procesy, które są sobie przeciwstawne, a więc anabolizm i katabolizm. Anabolizm jest procesem syntezy złożonych związków organicznych z substancji prostych np. synteza glikogenu z glukozy, proces syntezy białek z aminokwasów, czy też cukrów z dwutlenku węgla i wody. Do przykładów procesów anabolicznych możemy zaliczyć przede wszystkim: biosyntezę białek, biosyntezę DNA, biosyntezę RNA i syntezę kwasów tłuszczowych. Katabolizm jest procesem rozpadu złożonych związków organicznych na prostsze związki, mające znacznie mniejsze zasoby energetyczne. Do charakterystycznych cech katabolizmu należy zaliczyć to, że w tych przemianach produkty znajdują się na znacznie niższym poziomie energetycznym niż substraty. Jednym z najważniejszych procesów katabolicznych jest oddychanie. To właśnie podczas oddychania, dochodzi do utleniania cukrów prowadząc tym samym do powstania dwutlenku węgla i wody. Równocześnie ma miejsce uwalnianie energii zmagazynowanej w wysokoenergetycznych związkach chemicznych. Do przykładów procesów katabolicznych możemy zaliczyć glikolizę, katabolizm białek i hydrolizę tłuszczów.


Jak przyspieszyć metabolizm?


Podczas procesu odchudzania musimy wiedzieć co zrobić aby przyspieszyć swój metabolizm. Niekwestionowanym liderem w motywowaniu naszego organizmu do szybszego spalania tkanki tłuszczowej jest aktywność fizyczna. Pamiętajmy jednak o tym, że nie każdy wysiłek fizyczny będzie tak samo skuteczny. Najszybciej tracimy na wadze, gdy w treningi wkładamy umiarkowany wysiłek. Taki wysiłek najlepiej przyspiesza krążenie krwi i pobudza poszczególne komórki do bardziej efektywnej pracy. Dzięki temu, ten stan może utrzymywać się przez wiele godzin po zakończeniu ćwiczeń.


Jakie znamy sposoby na przyspieszenie metabolizmu?  • odpowiednie nawodnienie – picie wody przyczynia się do zwiększania ilości wykorzystywanych kalorii poprzez zwiększenie indukowanej wodą termogenezy. Chodzi tutaj o to, że nasz organizm musi zużyć energię, która jest potrzebna do ogrzania spożywanej wody. Celem tego procesu jest wyrównanie temperatury wody do zgodnej z temperaturą ciała.

  • spożywanie białka – jeśli będziemy spożywać właściwą ilość białka każdego dnia, to będziemy musieli zużyć energię do jego trawienia, wchłonięcia, wykorzystania lub też zmagazynowania protein. Spożywanie białka w pozytywny sposób wpływa na przewlekłe odczucie sytości regulując przy tym spożycie kalorii.

  • odpowiednia regeneracja – jeśli nie będziemy się wysypiać a jakość naszego snu będzie niska, to spowolnimy metabolizm i zwiększymy ryzyko nadwagi.

  • picie zielonej herbaty i kawy – zielona herbata przyspiesza tempo przemiany materii, a także wpływa na lipolizę tkanki tłuszczowej oraz na wykorzystanie zgromadzonych pokładów tłuszczów zapasowych. Podobny wpływ wywierają kawa i kofeina. Musimy jednak pamiętać o tym, że należy zachować ostrożność w stosunku do dużej liczby napojów „pobudzających”. Przy znacznym deficycie kalorycznym w diecie, napoje te mogą przyczynić się do nadmiernego obciążenia nadnerczy.


Na zwiększenie tempa przemiany materii najefektywniej wpływają treningi interwałowe i siłowe. W przypadku treningów interwałowych, mamy zwiększony pobór kalorii po ćwiczeniach, co spowodowane jest koniecznością przywrócenia organizmu do homeostazy. Jeśli trenujemy siłowo, to nasza tkanka mięśniowa będzie zdecydowanie bardziej aktywna metabolicznie niż tkanka tłuszczowa. Z tego reż powodu mamy możliwość spalenia znacznie większej liczby kalorii każdego dnia. Trening siłowy podczas redukcji masy ciała jest bodźcem dla zachowania masy mięśniowej w trakcie odchudzania. To czy nasz metabolizm jest na najwyższym poziomie zależy od wielu czynników. Musimy bacznie obserwować swój organizm, aby jego praca przebiegała bez jakichkolwiek ograniczeń.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks