Jak wytrwać na diecie? Praktyczne porady

25 sierpnia, 2022
Jak wytrwać na diecie? Praktyczne porady

Ile razy przechodziliśmy na dietę i niestety kończyła się ona tak szybko jak się zaczęła? Niemal każdy z nas chciałby zrzucić kilka dodatkowych kilogramów, żeby lepiej wyglądać i czuć się bardziej komfortowo. Kilka kilogramów jest sporym wyzwaniem, ale co dzieje się w przypadku osób zmagających się ze znacznie większą nadwagą lub otyłością? Bardzo często podczas przechodzenia na dietę pojawiają się problemy z samodyscypliną, która przyczynia się do przerwania odchudzania. Każdy z nas, stojąc przez takim wyzwaniem, powinien postawić sobie realne cele i określić termin ich realizacji. Odchudzanie jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla organizmu, ale także dla psychiki. Pierwszym krokiem do zrzucenia nadprogramowych kilogramów jest stworzenie własnej listy zasad, która z całą pewnością pomoże nam konsekwentnie trzymać się diety i treningów. Ważnym aspektem podczas odchudzania jest także to, by nie stawiać przed sobą zbyt ambitnych celów. Wiele prób odchudzania, które kończą się niepowodzeniami, załamują nas i nie jesteśmy zmotywowani przy kolejnym podejściu tak jak powinniśmy. Dajmy sobie więcej czasu na osiągnięcie postawionego celu i dążmy do niego małymi kroczkami. Dzięki temu stworzymy dla siebie drogę, w której nie będziemy się już cofać.


Praktyczne porady odchudzania  1. Stwórz pamiętnik Zapisywanie wszystkiego co jemy, z kim jemy i jakie towarzyszą temu emocje, przyczyni się do łatwiejszego zaobserwowania dlaczego tak naprawdę tyjemy. Dzięki temu, będziemy mogli wprowadzić w swoje życie wiele pozytywnych zmian. W pamiętniku nie ukryjemy tego, że objadaliśmy się w nocy, podczas stresowych sytuacji musieliśmy kupić sobie coś słodkiego lub po kłótni z bliską osobą poczuliśmy się nieco lepiej siadając na fotelu i pochłaniając ogromną dawkę lodów. Zaczniemy być świadomi popełnianych błędów, a to jeden z ważniejszych kroków.

  2. Ustal realny plan odchudzania Realny plan i cele to podstawa osiągnięcia sukcesu. Zbyt ambitny plan, którego niestety nie będziemy w stanie zrealizować w krótkim czasie, który także został przez nas wyznaczony, spowoduje u nas frustrację, stany depresyjne, poczucie winy, a w konsekwencji zajadanie smutków. Nie musimy ze wszystkiego całkowicie rezygnować. Podstawową zasadą jest zachowanie umiaru. Jeśli pozwalamy sobie na coś słodkiego, róbmy to np. raz w tygodniu. To samo dotyczy innych produktów, które powinny się znaleźć na naszej czarnej liście. Istotne w tym wszystkim jest to, aby zawsze wracać na właściwe tory.

  3. Gdy jesz, skup się na jedzeniu Powinniśmy jeść o tej samej porze, 4-5 małych posiłków dziennie. Pamiętajmy o tym, że jedzenie ma być dla nas przyjemnością, a nie karą. Z listy niskokalorycznych potraw, wybierajmy te, które lubimy najbardziej. Jedzmy powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Pośpiech nam w niczym nie pomoże. Jedząc powoli, do mózgu wcześniej dociera sygnał, informujący nas o tym, że jesteśmy już najedzeni. Jedząc w pośpiechu, bardzo często tracimy orientację dotyczącą tego, ile wcześniej zjedliśmy. Odczucie sytości odczujemy z pewnym opóźnieniem, przez co będziemy mieć ochotę na więcej, co w konsekwencji przełoży się na dodatkowe kalorie. Nasza uwaga podczas jedzenia, powinna być skupiona wyłącznie na jedzeniu. Nie powinniśmy łączyć jedzenia z pracą przy komputerze, z czytaniem, oglądaniem telewizji czy graniem na telefonie. Wtedy bardzo łatwo przegapić moment, w którym nasz apetyt został zaspokojony.

  4. Postaw na zakupy z głową Kiedy wybrać się na zakupy? Najlepiej po posiłku. Absolutnie nie róbmy tego, gdy jesteśmy głodni, ponieważ wtedy znacznie bardziej jesteśmy narażeni na kuszące wystawy i produkty gotowe do spożycia. Kupujmy według wcześniej sporządzonej listy i starajmy się, by nasze zakupy poza nią nie wychodziły.

  5. Myśl pozytywnie! Nie dołujmy się brakiem efektów, których spodziewaliśmy się po bardzo szybkim czasie. Każdy ma swoje własne tempo, dlatego podnieśmy głowę do góry i starajmy się zrealizować cel z taką samą mocą jak na początku. W tym trudnym czasie, warto otaczać się osobami, które będą nas motywować i wspierać. W cięższych chwilach zawsze podniosą nas na duchu i naładują nas swoją pozytywną energią. Zmiany przyjdą na pewno, niektórzy po prostu potrzebują na to nieco więcej czasu.


Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks