Jakie badania są potrzebne przed odchudzaniem?

25 sierpnia, 2022
Jakie badania są potrzebne przed odchudzaniem?

Czy rozpoczynając proces odchudzania zastanawialiśmy się nad potrzebą zrobienia badań? Jak często zaczynaliśmy walkę z nadprogramowymi kilogramami, korzystając z własnej wiedzy na temat zdrowego odżywiania lub z popularnych diet zamieszczanych w poradnikach lub internecie? A może decydowaliśmy się na taką dietę, która była przetestowana przez znajomego lub bliską osobę? Skoro widać u niej efekty odchudzania, to w naszym przypadku zapewne będzie tak samo. Nic bardziej mylnego. Dieta powinna być dopasowana w sposób indywidualny z uwzględnieniem wszelkich parametrów, preferencji i stanu zdrowia danej osoby. Jeśli marzymy o zrzuceniu zbędnych kilogramów, powinniśmy w pierwszej kolejności się przebadać, ponieważ dzięki temu będziemy mieć większe szanse na lepsze efekty odchudzania.


Dlaczego badania przed rozpoczęciem diety są ważne?


Jeśli troszczymy się o własne zdrowie, powinniśmy zadbać o regularną diagnostykę, która jest elementem prewencji wielu chorób. Kiedy wybieramy się na badania? Przeważnie wtedy, gdy pojawiają się objawy np. dolegliwości ze strony układu pokarmowego, problemy skórne, bóle brzucha, zmęczenie itp. Zaczynamy działać dopiero wtedy, gdy coś złego dzieje się z organizmem. Każdy z nas powinien badać się regularnie, aby móc kontrolować stan zdrowia. Nawet jeśli nie odczuwamy żadnych objawów, przed konsultacją z dietetykiem i rozpoczęciem procesu odchudzania, doradza się wykonać badania laboratoryjne. Dlaczego? Wyniki badań jak się okazuje, stanowią jeden ze wskaźników stanu odżywiania. To właśnie dzięki badaniom, dietetyk będzie mógł dopasować odpowiednio zbilansowaną dietę z uwzględnieniem poszczególnych potrzeb organizmu. Decydując się na badania przed procesem odchudzania, musimy wiedzieć, że nie ma jednego zestawu badań do wykonywania przed dietą redukcyjną odpowiedniego dla każdej osoby. Czasami zdarza się , że oprócz zalecanych badań, konieczne jest wykonanie dodatkowych, którym celem jest dokładniejsza diagnostyka.


Badania przed dietą


Wprowadzając dietę redukcyjną, bazujemy na zasadzie stosowania deficytu kalorycznego, odpowiednio dobranego dla każdej osoby. Przy indywidualnym podejściu do osoby pragnącej zrzucić nadprogramowe kilogramy, dietetyk powinien zatroszczyć się o jej wszelkie potrzeby. Aby ten proces był oparty o możliwości organizmu, konieczne są wyniki podstawowych parametrów zdrowotnych. Zadaniem diety odchudzającej jest nie tylko utrata masy ciała, ale także zadbanie o dobrą kondycje organizmu. Dzięki badaniom, dietetyk ma możliwość udzielić efektywniejszą pomoc. Badania laboratoryjne warto wykonać, ponieważ tylko wtedy będziemy mogli sprawdzić kondycję metaboliczną naszego organizmu. Jeśli zmagamy się z jakimikolwiek problemami metabolicznymi lub hormonalnymi, przeprowadzone badania je wykryją i łatwiej będzie nam przywrócić właściwą masę ciała.


Jakie badania są potrzebne przed odchudzaniem?


Wykonanie poszczególnych badań przed odchudzaniem stanowi ogromną pomoc dla dietetyka. Dzięki badaniom będziemy mogli sprawdzić stan naszego zdrowia, a także pomóc w wykryciu początkowego stadium istniejącej już choroby. Jakie badania warto wykonać przed odchudzaniem?  • Morfologia krwi – to najistotniejsze badanie laboratoryjne z perspektywy dietetyka. Morfologię krwi powinniśmy wykonywać w sposób rutynowy, ponieważ określa ona stan zdrowia organizmu. Dzięki morfologii, można zinterpretować liczne parametry. Biorąc pod uwagę leczenie żywieniowe, dietetyk zwróci uwagę przede wszystkim na erytrocyty, hemoglobinę i leukocyty.

  • Panel tarczycowy – niezwykle ważnym aspektem jest ocena zaburzeń hormonalnych. Mowa tu głównie o kontroli hormonów tarczycy, ponieważ zaburzenia te są często czynnikiem, który utrudnia utratę nadmiernej masy ciała. Badania funkcjonowania tarczycy obejmują: TSH, ft3, ft4, Anty-TPO, Anty-TG. Ze względu na ilość badań laboratoryjnych, niezbędnych do sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycy, diagnostykę najlepiej podjąć przy współpracy z lekarzem. Przed udaniem się do dietetyka, warto wykonać panel tarczycowy, ponieważ to właśnie dieta jest jednym z elementów terapii chorób tarczycy. Cechuje się ona prawidłową ilością białka, podażą jodu i innych mikroskładników. Dieta przy problemach z tarczycą powinna być wzbogacona odpowiednią suplementacją.

  • Lipidogram – to profil lipidowy, który obejmuje stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji HDL, cholesterolu frakcji LDL oraz trójglicerydów. Wśród populacji często występuje zaburzenie przemiany lipidów, które prowadzi do czynnika ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Gdy stwierdzone zostaną nieprawidłowości w lipidogramie, należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednią dietę. Zadaniem dietetyka jest więc zwrócenie uwagi na jak najniższą podaż nasyconych kwasów tłuszczowych, tłuszczów trans oraz cukrów prostych. Zwiększeniu powinna natomiast ulec podaż kwasów omega-3.

  • Poziom insuliny i glukozy – aby ocenić stan gospodarki insulinowo-glukozowej, warto wykonać glikemię na czczo. Dzięki temu możemy wykluczyć lub stwierdzić występowanie cukrzycy lub stanu przedcukrzycowego. Badanie poziomu insuliny i glukozy jest ważnym badaniem, ponieważ osoby zmagające się z cukrzycą wymagają stosowania dla nich odpowiedniej diety, która bazuje przede wszystkim na węglowodanach o niskim indeksie i ładunku glikemicznym.

  • Testy alergii pokarmowej – przed udaniem się do dietetyka warto również wykonać testy na występujące alergie pokarmowe. Ważne, aby rozróżnić alergię od nietolerancji pokarmowej. Alergia pokarmowa stanowi przejaw nadwrażliwości organizmu, która objawia się szerokim spektrum dolegliwości klinicznych, wywołane spożytym pokarmem. W przypadku nietolerancji pokarmowej, u jej podstaw leżą mechanizmy nieimmunologiczne, w których udział biorą między innymi: czynniki toksyczne, enzymatyczne, farmakologiczne czy też metaboliczne. Wartość zdiagnozowanej alergii jest dla dietetyka bardzo wysoka, ponieważ z jadłospisu będą musiały zostać wyeliminowane alergizujące produkty spożywcze, aby nie doprowadzić do występowania objawów reakcji alergicznej.


Czy wykonywanie badań przed procesem odchudzania jest ważne? Oczywiście, że tak. To nie tylko ogromna pomoc dla dietetyka, ale również możliwość wykrycia początkowego stadium lub istniejącą już chorobę. Zrobienie badań przed konsultacją dietetyczną będą swojego rodzaju znakomitym narzędziem, pozwalającym na przygotowanie odpowiednich zaleceń żywieniowych. Dietetyk będzie mógł opracować zbilansowaną dietę pod kątem potrzeb naszego organizmu. Dzięki tym czynnikom, będziemy mogli nie tylko zrzucić nadprogramowe kilogramy i poprawić wygląd sylwetki, ale także zadbać o własne zdrowie. Musimy mieć również świadomość tego, że jeśli w naszych wynikach badań będą jakiekolwiek nieprawidłowości, to zadaniem lekarza będzie postawienie diagnozy i decyzja o dalszym możliwym leczeniu. Uzupełnieniem leczenia będzie wtedy dietoterapia. Gdy będziemy dokładnie wiedzieć co dzieje się w naszym organizmie, z pomocą dietetyka będziemy mogli skoncentrować się na doborze odpowiedniej diety i na skutecznym odchudzaniu.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks