Jakie są efekty picia wody z sokiem z cytryny?

25 sierpnia, 2022
Jakie są efekty picia wody z sokiem z cytryny?

Chyba nikomu nie musimy przypominać jak zdrowa jest woda z dodatkiem soku z cytryny. Picie wody z cytryną na czczo to sposób na rozpoczęcie dnia dla wielu osób. Coraz większa grupa osób sięga właśnie po wodę z sokiem z cytryny, ponieważ przypisuje się jej liczne właściwości zdrowotne. Latem, woda z cytryną to znakomity sposób na odpowiednie nawodnienie i odświeżenie organizmu, zimą natomiast – to ochrona przed przeziębieniami i gwarancja dostarczenia do organizmu witaminy C.


Kiedy warto pić wodę z cytryną?


Przede wszystkim rano, tuż po przebudzeniu. Jeśli chcielibyśmy sprawdzić jej korzystny wpływ na nasz organizm, sięgajmy po nią w sposób regularny, przez co najmniej dwa tygodnie. Samo przygotowanie wody z cytryną okazuje się być naprawdę proste i szybkie. Wystarczy wcisnąć sok z połówki cytryny do szklanki pełnej wody i zamieszać. Oczywiście nie zapominajmy o dozwolonych dodatkach w postaci mięty, miodu, cynamonu, czy też imbiru. Jeśli chodzi o temperaturę wody, tutaj zdania są podzielone. Jedni preferują zimną wodę z cytryną, inni natomiast stawiają na ciepły napój.


Jakie są korzyści picia wody z cytryną?  1. Picie wody z cytryną na czczo doskonale nawadnia – ten wyjątkowy napój wykazuje wiele cech czystej wody, w tym odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda z cytryną jest naprawdę skuteczna, ponieważ zawiera więcej elektrolitów niż sama woda.

  2. Obecność przeciwutleniaczy – sok z cytryny stanowi źródło związków o charakterze przeciwutleniaczy. Ich zadaniem jest ochrona DNA i białka komórek ciała przed uszkodzeniami przez wolne rodniki. To w konsekwencji przyczynia się do zmniejszenia ryzyka nowotworów, chorób układu krążenia i chorób neurodegeneracyjnych. Przeciwutleniacze zawarte w soku z cytryny wpływają dodatkowo na obniżenie ciśnienia krwi, a także zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę. Dzięki temu mają swój czynny udział w prewencji cukrzycy.

  3. Pomoc w pozbyciu się kamieni nerkowych – dodając do wody sok z cytryny, dodajemy kwas cytrynowy, w który on obfituje. Kwas cytrynowy jest związkiem, który efektywnie zapobiega wiązaniu się wapnia i powstawaniu nierozpuszczalnych kamieni nerkowych.

  4. Wspomaganie trawienia – jeśli wypijemy dużą ilość płynów, wspomożemy tym samym przesuwanie się pożywienia wzdłuż przewodu pokarmowego. Zawartość w wypijanej wodzie soku z cytryny, może przyspieszać wydzielanie żółci. To właśnie dzięki temu tłuszcz zawarty w przyswajanym pokarmie jest wydajniej emulgowany i znacznie szybciej trawiony.

  5. Pomoc w pozbyciu się zbędnych kilogramów – picie wody z cytryną powoduje uczucie pełności i sytości. Gdy nasz żołądek będzie zapełniony, nie będziemy aż tak intensywnie odczuwać głodu.

  6. Oczyszczanie organizmu z toksyn – jeśli będziemy wypijać duże ilości wody z cytryną, zwiększymy moczopędność, a tym samym szybsze usuwanie toksyn z naszego organizmu i ich znacznie większe rozcieńczenie.

  7. Pomoc w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu – pomimo tego, iż cytryna ma kwaśny smak, jej spożycie wywiera na organizm alkalizujący wpływ.

  8. Poprawa pamięci i koncentracji - to zasługa odpowiedniego nawodnienia organizmu. Gdy będziemy pić wodę z cytryną, osiągniemy lepszą zdolność skupienia uwagi, a także szybsze procesy myślowe.


Do innych zalet picia wody z cytryną, zdecydowanie możemy zaliczyć lepsze pobudzenie o poranku w porównaniu do wypicia kawy. Cytryna ma orzeźwiający smak, co działa pobudzająco. Woda z cytryną pomaga zachować skórze młody wygląd, odświeża oddech, chroni przed przeziębieniami, łagodzi zgagę, a także pomaga w walce z zaparciami. Woda z cytryną to tylko jeden z czynników wpływających na nasze zdrowie. Przetestuj naszą dietę pudełkową i sprawdź jak ważne jest prawidłowe odżywienie. :)

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks