Mądre odchudzanie - o czym pamiętać podczas diety

25 sierpnia, 2022
Mądre odchudzanie - o czym pamiętać podczas diety

Ile razy w ciągu naszego życia próbowaliśmy pozbyć się niechcianych kilogramów? Walka z nadprogramowymi kilogramami bywa naprawdę ciężka. Pragniemy, by efekty były widoczne w jak najszybszym czasie, by dieta na którą się zdecydowaliśmy, skończyła się w mgnieniu oka i by nie wkładać w odchudzanie zbyt dużego wysiłku. Decydując się na odchudzanie, musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że nic nie przychodzi łatwo – oczywiście oprócz dodatkowych kilogramów. Zatracając się nieraz w spożywaniu wysokokalorycznych posiłków, ani się nie obejrzymy, a waga pokazuje znacznie więcej niż powinna. Efekty odchudzania nie przychodzą szybko. Trzeba sobie na nie porządnie zapracować. Odpowiednia dieta i aktywność fizyczna to nie wszystko. Liczy się tutaj również nasze pozytywne podejście i nastawienie do zmiany stylu prowadzonego życia. Nie chodzi więc o jednorazową dietę, która sprawi, że będziemy wyglądać lepiej, pozbywając się nadprogramowych kilogramów. Powinniśmy zacząć od trwałej zmiany nawyków żywieniowych. Wykluczając tuczące produkty, słone przekąski, fast foody itp., z całą pewnością odczujemy zmiany, zarówno w naszym samopoczuciu jak i w wyglądzie.


Mądre odchudzanie - jak to robić?


Korzystając z konkretnej diety odchudzającej, bywa nieraz tak, że przez długi okres nie widzimy żadnych spektakularnych efektów. Nasuwa się więc pytanie, czy dieta, którą wybraliśmy działa? Czy może podczas jej stosowania nadal popełniamy te same błędy żywieniowe? Prawidłowe i mądre odchudzanie to proces wieloetapowy i rozłożony w czasie. Zdrowa i zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną, naprawdę może zdziałać cuda. Podczas odchudzania nie możemy się poddawać. Bądźmy cierpliwi i zmotywowani, a efekty wkrótce się pojawią – jak nie na wadze to w centymetrach, których będzie zdecydowanie mniej niż na początku odchudzania. Aby nie zniweczyć tej drogi, którą już przeszliśmy, bardzo ważnym aspektem jest nie tylko kontrolowanie swojej wagi ciała, ale także regularne robienie pomiarów, czy fotografowanie swojej sylwetki. Zachodzące zmiany nie zawsze są zauważalne. Zwracając uwagę na ciało, zapominamy nieraz o zmianach jakie zachodzą w naszym samopoczuciu. Czujemy się lepiej, sprawniej i mamy wiele energii do spożytkowania. Zmienia się nasze nastawienie i jesteśmy zmobilizowani do dalszej walki o zdrowie i lepszą sylwetkę.


O czym warto pamiętać podczas diety odchudzającej? • przygotuj swój organizm do diety,

 • odwiedź dietetyka w celu dobrania zbilansowanej diety,

 • postaw na smaczną i zdrową dietę, bogatą w witaminy i składniki odżywcze,

 • uzbroi się w cierpliwość – nic nie przychodzi od razu,

 • ogranicz spożywanie kalorii i nie podjadaj pomiędzy posiłkami,

 • jedz 4-5 małych porcji każdego dnia,

 • pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu,

 • pozwól sobie od czasu do czasu na małe ustępstwo w diecie,

 • zwiększ swoją aktywność fizyczną,

 • zadbaj o pozytywne nastawienie,

 • pamiętaj o powolnym wychodzeniu z diety – odchudzanie to dopiero początek zmian, najtrudniejszym etapem będzie utrzymanie osiągniętych efektów i dalsza praca nad samym sobą.


Zapamiętajmy jedno, każdy z nas się potyka i popełnia błędy. Nawet jeśli skusimy się na coś niedozwolonego, nie zniechęcajmy się dalszym odchudzaniem i tym jak postąpiliśmy. Zamiast robić sobie wyrzuty sumienia, załóżmy sportowe buty i zrekompensujmy to wysiłkiem fizycznym. Trening doda nam otuchy i energii. Nie możemy cały czas się katować rygorystycznymi dietami. Bądźmy rozsądni w wyborach żywieniowych i postarajmy się wprowadzać do jadłospisu zdrowsze zamienniki, które są równie smaczne i które z całą pewnością zaspokoją nasz apetyt. Odchudzanie jest długą drogą. Warto więc poświęcić kilka chwil na czytanie ciekawych artykułów o dietetycznym odżywianiu, treningach, zdrowiu itp. Być może coś nas zainspiruje lub zainteresuje i będziemy chcieli sami spróbować np. nowego przepisu, czy konkretnego rodzaju sportu. Wiedza, którą będziemy poszerzać, bez wątpienia przyda nam się nie tylko w kuchni, ale także w ogólnym podejściu do odchudzania. Nawet w chwilach słabości, jesteśmy w stanie się zmobilizować, wstać i dalej walczyć o swoje.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks