Motywacja do odchudzania

25 sierpnia, 2022
Motywacja do odchudzania

Jeśli planujemy schudnąć, zmienić styl swojego życia i nawyki żywieniowe oraz wprowadzić do codzienności więcej aktywności fizycznej, z pewnością będziemy potrzebowali motywacji do działania. Motywacja jest jednym z podstawowych czynników pomagających osiągnąć cele. W procesie odchudzania ogromną rolę odgrywa świadomość tego, dlaczego postanowiliśmy zrzucić nadprogramowe kilogramy. Pierwszym krokiem w walce o lepsze zdrowie i o wymarzoną sylwetkę jest zrozumienie, że proces utraty wagi jest celem długoterminowym. Nie możemy więc oczekiwać, że spektakularne efekty będą widoczne od razu. Jeśli z takim nastawieniem zaczniemy się odchudzać, bardzo szybko stracimy zapał i motywację, ponieważ osiągane wyniki nie będą dla nas satysfakcjonujące. W odchudzaniu potrzeba bardzo dużo cierpliwości, wytrwałości w walce z pokusami i motywacji, która będzie nas nieustannie napędzać. Motywacja do odchudzania jak się okazuje jest największa wtedy, gdy ćwiczymy i stosujemy dietę w grupie. Nic przecież nie motywuje tak bardzo jak wyniki znajomego.


Motywacja do odchudzania


Zmotywowanie się do odchudzania jest najważniejszym krokiem, jaki możemy zrobić na etapie przygotowywania się do wielkich zmian. Motywacja do odchudzania musi wynikać z chęci poprawy swojego zdrowia i samopoczucia. Jeśli będziemy mierzyć zbyt wysoko, bardzo szybko się zniechęcimy i zrezygnujemy z dalszej walki o lepsze jutro. Najskuteczniejszą metoda motywacji jest stawianie sobie większej ilości mniejszych celów np. postanowienie, że w miesiąc schudnę 2,5 kg. To bardzo dużo, a w perspektywie kilku miesięcy da nam spektakularny wynik. Chudnąc więcej niż się planowało, będziemy widzieć, że zrobiliśmy znacznie więcej niż zaplanowaliśmy. Oprócz ważenia się, pamiętajmy o mierzeniu poszczególnych obwodów ciała i zapisywaniu notatek. Dodatkowo, warto raz w miesiącu robić zdjęcia sylwetki. Jeśli nie będziemy widzieć efektów na wadze, z pewnością zauważymy je w uciekających centymetrach lub w zmieniającej się figurze na zdjęciach. W chwili słabości, zawsze możemy otworzyć nasz dzienniczek i przekonać się o naszej sile i o tym jakie efekty już osiągnęliśmy. Motywacja do odchudzania będzie wtedy jeszcze większa.


Jak zmotywować się do odchudzania?


Dlaczego się odchudzamy? Do najczęstszych metod odchudzania należą między innymi: niska samoocena z powodu wyglądu, złe samopoczucie, słaba kondycja fizyczna, problemy zdrowotne, chęć zdobycia akceptacji innych osób, potrzeba przejęcia kontroli nad własnym ciałem, chęć akceptacji własnego ciała itp. Walka z nadprogramowymi kilogramami jest niezwykle ciężka, zwłaszcza dlatego, że jedzenie kojarzy nam się z przyjemnością. Jemy, gdy coś nam nie wyjdzie, gdy jesteśmy zestresowani, źli i smutni. Jemy zawsze wtedy, gdy coś osiągniemy i coś nam się uda. Celebrujemy każdy dzień, pozwalając sobie na coraz więcej i zatracając się w dodatkowych kaloriach, które spożywamy. Może czas zmienić swoje nastawienie? Czas z rodziną i znajomymi wcale nie musimy spędzać w restauracji czy jedząc fast foody. Możemy wyjść na świeże powietrze, pospacerować, wybrać się na basen lub zdecydować się na inną wspólną aktywność fizyczną. W grupie będziemy zdecydowanie bardziej zmotywowani. To właśnie motywacja decyduje o tym, czy i w jakim stopniu możliwe jest wytrwanie w postanowieniach. Dobrej motywacji do odchudzania służy przede wszystkim rozpisanie sobie wszystkich powodów, dla których chce się schudnąć, a także wszystkich przeszkód, które mogą pojawić się na drodze do osiągnięcia wymarzonego celu. Stawiając sobie atrakcyjne i realne do osiągnięcia cele, nasza motywacja będzie rosnąć na sile i będzie skuteczna. Aby zmotywować się do odchudzania, warto ustalić poszczególne etapy procesu odchudzania i określić je w czasie. Najlepszą metoda w odchudzaniu będzie metoda małych kroczków. Dzięki temu nasz cel nie będzie zbyt odległy, a my będziemy mogli koncentrować naszą uwagę i cieszyć się z mniejszych zmian, na które zapracowaliśmy. Kolejnym, dobrym sposobem zmotywowania się do odchudzania jest stosowanie afirmacji, a więc zmiany wszystkich negatywnych myśli na własny temat oraz negacji dotyczących codziennych czynności na pozytywne, mobilizujące i motywujące do działania zamienniki np., coś mi nie wyszło, ale spróbuję jeszcze raz, dam radę, nie poddam się, mimo iż nie czuję w sobie jeszcze energii, wiem, że na pewno ją posiadam itp. Ciekawą motywacją do odchudzania jest również metoda wspierająca, a więc wizualizacja. Wyobraźmy sobie jak będziemy wyglądali i co będziemy czuli za kilka miesięcy, gdy zrzucimy nadprogramowe kilogramy. Ten obrazek możemy przywoływać tak często jak tylko chcemy. Warto również kupić jakąś część garderoby, która będzie o numer za mała. Zmieszczenie się w wybrane ubranie będzie celem naszego odchudzania. Do odchudzania potrzeba niezwykle dużo motywacji. Pamiętajmy jednak, że sama motywacja do odchudzania nie zastąpi silnej woli. Dzięki niej osiągniemy wyznaczone sobie cele. Bądźmy konsekwentni w działaniach i pozytywnie nastawieni do świata. W utracie zbędnych kilogramów pomogą nam dieta i aktywność fizyczna.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks