Najpopularniejsze suplementy diety dla sportowców

25 sierpnia, 2022
Najpopularniejsze suplementy diety dla sportowców

W dzisiejszych czasach, na rynku suplementów diety możemy znaleźć różnorodne produkty, które w dosadny sposób są w stanie wspomóc pracę nad własną sylwetką i przyczyniają się do polepszenia sportowej formy. Niestety, spora grupa osób, nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie wszystkie dostępne na rynku suplementy diety są skuteczne. Odżywki i suplementy diety dla sportowców, zawierają w sobie substancje, które mobilizują organizm do szybszego spalania tłuszczu i do budowania tkanki mięśniowej. Takie suplementy diety są dostępne bez recepty. W zalecanych ilościach, nie są szkodliwe dla zdrowia. Zastosowanie konkretnych suplementów diety i odżywek, pozwoli osiągnąć znacznie lepsze efekty ćwiczeń i zagwarantuje nam szybszą regenerację organizmu po treningu. W niektórych przypadkach, przyjmowanie suplementów diety, warto skonsultować wcześniej z lekarzem. Jeśli więc przyjmujemy różnego rodzaju środki farmaceutyczne, lub po prostu czujemy taką potrzebę, zasięgnijmy porady, by suplementacja była odpowiednia dla naszego organizmu i by przyniosła dla nas wyłącznie korzyści.


Kilka słów na temat suplementów diety


Suplementy diety przeznaczone dla sportowców, są legalnymi i dostępnymi w aptekach substancjami o rozmaitym działaniu. Możemy tutaj wyróżnić spalacze tłuszczu, czyli substancje, które mobilizują organizm do znacznie szybszego spalania tłuszczu, oraz odżywki dla sportowców na masę, czyli substancje, które mobilizują organizm do rozbudowywania tkanki mięśniowej. Stosując suplementy diety, musimy jednak pamiętać o tym, że żadna tabletka nie wykona za nas całej pracy. Niezbędna jest przede wszystkim wysokobiałkowa i nisko tłuszczowa dieta oraz intensywna aktywność fizyczna. Pamiętajmy, że zadaniem suplementów diety jest pomoc w spalaniu tłuszczu i w budowaniu masy mięśniowej.


Najpopularniejsze suplementy diety dla sportowców  1. kreatyna – jest związkiem, który okazuje się być jednym z najsilniejszych anabolików na rynku. Kreatyna jest legalną substancją o działaniu anabolicznym, ergogenicznym oraz antykatabolicznym. Wykorzystywana jest w rozmaitych dyscyplinach sportowych, nie tylko za poziomie zawodowym, ale także na poziomie amatorskim. Jak kreatyna wpływa na nasz organizm? Ze względu na swoje właściwości osmotyczne, kreatyna przyczynia się do zwiększenia uwodnienia komórek mięśniowych. Oznacza to przede wszystkim nasilenie tempa przebiegu procesów syntezy białek mięśniowych, a także hamowanie aktywności enzymów katabolicznych – proteolitycznych. Osoby aktywne fizycznie, bardzo cenią sobie kreatynę, ponieważ związek ten pomaga zgromadzić większą ilość glikogenu, czyli polisacharydu, stanowiącego wyjątkowo istotne paliwo dla pracujących mięśni. Jeśli połączymy trening oporowy z kreatyną to będziemy mogli liczyć na poprawę wytrzymałości, zwiększenie wydajności pracy mięśni, doprowadzenie do wzrostu siły mięśniowej, a także na pomoc w rozbudowaniu muskulatury, ochronie tkanki mięśniowej itp.

  2. beta-alanina to naturalnie występujący beta-aminokwas w naszym ustroju. Suplementacja beta-alaniną podnosi przede wszystkim wydolność tlenową, uczestniczy z regulacji pH komórek mięśniowych, a także opóźnia w nich poziom powstającego kwasu mlekowego. Beta-alanina nie tylko obniża zmęczenie nerwowo mięśniowe, ale także przyczynia się do zwiększenia objętości treningów i zmniejsza uczucie zmęczenia. Jedno jest pewne. Suplementacja tym związkiem może przynieść naprawdę wiele korzyści. Beta-alanina jest środkiem, który wykazuje głównie działanie ergogeniczne. To właśnie dzięki temu, pozwala mięśniom dłużej i efektywniej pracować. Znakomitym połączeniem jest stosowanie beta-alaniny z kreatyną.

  3.  kofeina – jakie działanie posiada kofeina? Oczywiście znana jest ze swoich właściwości pobudzających i termogennych. Zadaniem kofeiny jest zwiększenie wydzielania noradrenaliny i adrenaliny, a także blokowanie receptorów adenozyny występujących w mózgu. Kofeina wpływa na regulację wykorzystywania tlenu w organizmie oraz przyspiesza akcję serca. Dzięki temu, nie tylko pobudza organizm do działania i zwiększa spontaniczną aktywność ruchową, ale także redukuje uczucie zmęczenia i poprawia wytrzymałość tlenową oraz siłową.

  4. arginina – stosowanie argininy w korzystny sposób wpływa na rozkurcz mięśni gładkich. Ma to przełożenie na mniejsze ciśnienie krwi. Efektem stosowania tego suplementu jest zwiększenie odporności swojego organizmu i poprawa efektywności wysiłku fizycznego. Dzięki temu, możemy trenować znacznie ciężej i dłużej.

  5. leucyna – okazuje się być substancją niezwykle istotną dla osób, które uprawiają sport, ponieważ to właśnie ona w największym stopniu przyczynia się do pobudzenia procesu syntezy białek mięśniowych, przy jednoczesnym udziale enzymów zwanych kinazami. Leucyna w skuteczny sposób może wspomóc redukcję tkanki tłuszczowej.

  6. odżywki białkowe – stanowią dla mięśni ogromne źródło białka. Białko możemy pozyskać z pożywienia, jednak sportowcy potrzebują znacznie większego zapotrzebowania na proteiny. Uzyskanie 100% białka z diety jest naprawdę trudne, dlatego warto wspomagać się odżywkami białkowymi. Najlepszym wyborem jest bazowanie na białku serwatkowym, ponieważ wchłania się ono niemal natychmiast, co dla budowy mięśni jest niezwykle ważne.

  7. witaminy i minerały – w bardzo wielu przypadkach, ich zażywanie jest lekceważone. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że podczas intensywnych treningów, zapotrzebowanie w witaminy i minerały wyraźnie wzrasta. Nie można więc dopuścić do jakichkolwiek niedoborów, ponieważ organizm osoby trenującej nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować. Witaminy i minerały wspomagają regenerację mięśni, które po ciężkich treningach, potrzebują wzmocnienia i odpoczynku. Szczególnie istotną rolę odgrywa tutaj witamina C, która okazuje się być silnym przeciwutleniaczem. Do jej zadań możemy zaliczyć przede wszystkim przyspieszanie rozkładu szkodliwych substancji, które gromadzą się w organizmie po wzmożonej aktywności fizycznej.

  8. sok z buraków – oprócz tego, że zawiera w sobie wiele witamin, okazuje się być źródłem nieograniczonych azotanów, czyli związków, których zadaniem jest nasilenie produkcji tlenku azotu w naszym organizmie. Dzięki temu, nasze mięśnie są lepiej odżywione, ukrwione i dotlenione. Sok z buraków, w skuteczny sposób może poprawić nasze zdolności wysiłkowe, przede wszystkim w dyscyplinach siłowych i szybkościowo-siłowych.


Napoje energetyzujące a izotoniczne


Napoje energetyzujące a izotoniczne Napoje izotoniczne są napojami, które cechują się tym, że ich ciśnienie osmotyczne jest takie samo, jak ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych człowieka. Dla kogo przeznaczone są napoje izotoniczne? Przede wszystkim dla sportowców lub pracowników fizycznych, czyli osób o bardzo dużym stopniu aktywności fizycznej. Skład napojów izotonicznych cechuje się obecnością takich składników mineralnych jak: sód, potas, fosfor, wapń, magnez, witaminy, a także węglowodany. Podczas intensywnej aktywności, wraz z potem tracimy duże ilości elektrolitów. Dzięki napojom izotonicznym, mamy szansę na wyrównanie tego deficytu i na odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Obecne w napojach izotonicznych węglowodany, przyczyniają się do tego, że mimo wysiłku, nie dochodzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi. Jej odpowiednie stężenie pozwala na znaczne wydłużenie czasu treningu, bez spadku wydolności organizmu. Jeśli naszym głównym celem jest pozbycie się nadprogramowych kilogramów, powinniśmy uważać na napoje izotoniczne, ponieważ dostarczają one sporą dawkę dodatkowych kalorii. W porównaniu do napojów izotonicznych, napoje energetyzujące różnią się nie tylko składem, ale także przeznaczeniem.


Co możemy znaleźć w napojach energetycznych?


Oczywiście kofeinę, taurynę czy też inozytol. Napoje energetyzujące mogą być użytkowane przez osoby zdekoncentrowane i przemęczone. Jeśli jesteśmy poddawani silnym i długotrwałym stresom, powinniśmy na nie uważać. Występująca w napojach energetyzujących, w naprawdę dużych ilościach – kofeina, ma działanie moczopędne i przyczynia się do wypłukiwania magnezu. Pijąc napoje energetyzujące, musimy wiedzieć, że niedobór magnezu może objawić się bolesnymi skurczami mięśni, większą skłonnością do stanów depresyjnych, zwiększoną nerwowością i drażliwością, a także pogorszeniem się nastroju. Napojów energetyzujących, nie powinny spożywać także osoby z nadciśnieniem tętniczym. Kiedy warto pić napoje energetyzujące? W sytuacjach awaryjnych. Wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie zregenerować się poprzez sen. Pamiętajmy o tym, że zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek suplementację sportową, sprawdźmy, jakie są jej podstawowe zasady. Dzięki temu, będziemy w stanie uniknąć błędów w dawkowaniu i nie nabierzemy się na marketingowe chwyty, które są stosowane przez producentów. Suplementacja powinna być niezwykle przemyślana. Decydując się na suplementację, powinniśmy dostosować ją do potrzeb fizjologicznych danego organizmu. Podczas wprowadzania suplementacji, warto wziąć takie czynniki jak stan zdrowia, cel, obecny sposób odżywiania, a także możliwe niedobory żywieniowe i możliwości finansowe. Na rynku suplementów diety, możemy znaleźć ogromną ilość różnorodnych produktów. Oprócz wyżej wymienionych, na uwagę zasługują również odżywki węglowodanowe, żele energetyczne, rozmaite batony i napoje dla sportowców, preparaty witaminowe, probiotyki itp. Suplementy, powinny być uzupełnieniem diety. Jeśli zdecydujemy się na zakup np. odżywki białkowej, powinniśmy mieć już ustalony plan odżywiania. Odpowiednia analiza jadłospisu, pozwoli na zakup konkretnych preparatów. Na każdym opakowaniu suplementu, widnieje informacja o tym, w jakich ilościach należy go przyjmować. Nie możemy przesadzać i zwiększać dawki danego preparatu, ponieważ suplementacja nie będzie wtedy skuteczniejsza, a ryzyko wystąpienia skutków ubocznych stanie się o wiele wyższe. Zapamiętajmy jedno – odpowiedni dobrana suplementacja diety jest w stanie skutecznie wspomóc pracę nad własną sylwetką. Jeśli w konsekwentny sposób będziemy trzymać się zasad dawkowania, to wtedy w 100% odniesiemy korzyści ze stosowania suplementów.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks