Problemy zdrowotne utrudniające odchudzanie

25 sierpnia, 2022
Problemy zdrowotne utrudniające odchudzanie

Decydując się na odchudzanie, robimy to zwykle w celu pozbycia się nadprogramowych kilogramów, redukcji tkanki tłuszczowej lub ze względów zdrowotnych. Niezależnie od tego, co jest przyczyną naszego odchudzania, brak pożądanych efektów może nas skutecznie zniechęcić i pozbawić chęci do dalszej zmiany nawyków żywieniowych oraz do aktywnego spędzania czasu. Nieskuteczne odchudzanie wcale nie musi być spowodowane brakiem sumienności. Zdarza się tak, że czasami problem leży w naszym zdrowiu i nieważne jak ciężko pracowalibyśmy nad sylwetką – nie uzyskamy zadowalających efektów. Odchudzanie może być utrudnione ze względu na poważne choroby metaboliczne, genetyczne lub zaburzenia hormonalne.


Odpowiednio dostosowana dieta odchudzająca


Aby dieta odchudzająca była skuteczna, musi posiadać odpowiednio opracowany jadłospis. Jeśli w samodzielny sposób będziemy planować naszą dietę, wykluczać konkretne produkty, czy też ograniczać kalorie nieadekwatnie do zapotrzebowania organizmu, możemy doprowadzić do utrudnienia zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Należy również wiedzieć to, że źle zbilansowana dieta może stwarzać dodatkowe ryzyko w postaci osłabienia odporności lub różnych niedoborów. Szczególnie ostrożne w dobieraniu diety, powinny być osoby, które zmagają się z różnymi schorzeniami takimi jak np. nadciśnienie czy cukrzyca. Osoby chcące przejść na dietę odchudzającą, w pierwszej kolejności powinny udać się do dietetyka. Specjalista od żywienia weźmie pod uwagę płeć, wiek, aktywność zawodową oraz fizyczną, styl życia, indywidualne potrzeby i stan naszego zdrowia, w tym również schorzenia na które cierpimy. Dietetyk zwróci również uwagę na odpowiednie rozdysponowanie węglowodanów, tłuszczów, białek, składników mineralnych i witamin w codziennym jadłospisie. Konsultacje z dietetykiem z całą pewnością ułatwią zaplanowanie dań i zmianę złych nawyków żywieniowych. To właśnie dzięki temu, nasza dieta odchudzająca stanie się spersonalizowania i będzie mogła dać nam szansę na osiągnięcie jak najlepszych efektów.


Choroby utrudniające odchudzanie


Choroby utrudniające odchudzanie Z czym kojarzy nam się otyłość? Przede wszystkim ze złym odżywianiem i mało aktywnym stylem życia. Musimy zdać sobie sprawę z tego, że modyfikacja tych dwóch aspektów życia, nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Dla ogólnego zdrowia organizmu, niezbędne są dieta i ruch. Czasami jednak, trudności w odchudzaniu wynikają z predyspozycji genetycznych oraz chorób takich jak:  • choroby tarczycy – tarczyca jest niezwykle ważnym gruczołem, który poprzez wydzielanie odpowiednich hormonów, steruje pracą wielu narządów. Za co odpowiedzialne są hormony tarczycy? Przede wszystkim za regulację naszego metabolizmu. Każde zaburzenie, nawet te najmniejsze w działaniu tarczycy, może mieć wpływ na wagę naszego ciała i wygląd sylwetki. Osoby zmagające się z tarczycą, mogą cierpieć np. na nadczynność tarczycy lub na niedoczynność tarczycy. Nadczynność tarczycy wywołuje głównie utratę masy ciała i przyspiesza spalanie tłuszczów. W przypadku niedoczynności tarczycy, mamy do czynienia z obniżeniem tempa przemiany materii, a co za tym idzie o wiele łatwiejsze przybieranie na wadze. Niedoczynność tarczycy jesteśmy w stanie wykryć dzięki pomiarom poziomów hormonów TSH, fT3, fT4. Jeśli więc stosujemy dietę odchudzającą w parze z aktywnością fizyczną, a nie dostrzegamy efektów swojego wysiłku, warto w tym celu sprawdzić, czy nasza tarczyca działa prawidłowo. Oczywiście problemy z tarczycą nie są związane wyłącznie z utrudnionym odchudzaniem. Niedoczynności tarczycy towarzyszą również takie objawy jak zmęczenie, senność, uczucie ciągłego zimna, sucha łuszcząca się skóra, niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia pamięci itp.

  • zespół policystycznych jajników – to zespół wielotorbielowatych jajników, który dotyka nawet 15% kobiet. Czym spowodowana jest ta choroba? Do zespołu policystycznych jajników dochodzi przez nadmierne wydzielanie męskich hormonów płciowych, głównie testosteronu oraz przez nadmierne uwalnianie hormonu luteinizującego lub wysoki poziom insuliny we krwi. Chorobę można zdiagnozować za pomocą badań hormonalnych oraz badania ginekologicznego i usg. Do objawów tego schorzenia możemy zaliczyć rzadkie owulacje lub ich brak, nadmierne owłosienie, niepłodność, nadmiar androgenów, powiększone pęcherzyki w jajniku, a także otyłość i trudność w zrzuceniu dodatkowych kilogramów.

  • depresja – to ciężka choroba, która dotyka naprawdę dużą grupę osób. Jej objawy nasilają się najczęściej w okresie jesienno-zimowym. W bardzo wielu przypadkach, depresji sprzyjają czynniki genetyczne, inne choroby, brak snu, zbyt szybkie tempo życia, częste niepowodzenia, a także rozmaite problemy z którymi ciężko jest sobie poradzić. Osoby cierpiące na depresję, często wypełniają smutek i pustkę jedzeniem, które doprowadza w późniejszym okresie do zmagań z nadwagą lub otyłością.

  • choroby genetyczne – mogą tutaj ogrywać znaczącą rolę w powstaniu otyłości lub w zwiększaniu podatności na jej rozwój. Otyłość może być objawem takich chorób genetycznych jak: zespół Cohena, zespół Pradera-Williego, zespół Carpentera lub zespół Laurence'a-Moona-Biedla.

  • zespół Cushinga – to choroba, która jest wywoływana podwyższonym poziomem kortyzolu we krwi. Do objawów tej choroby trzeba zaliczyć między innymi: otyłość, trądzik, zaburzenia miesiączkowania, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, a także nietolerancja glukozy czy karłowatość.

  • leki i antykoncepcja – do otyłości i zwiększenia łaknienia może doprowadzić stosowanie leków w leczeniu padaczki oraz używanie leków psychotropowych. Podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji, a także podczas terapii hormonalnej, również mogą pojawić się problemy w pozbywaniu się nadprogramowych kilogramów.

  • hiperinsulinizm – mamy tutaj do czynienia ze zbyt wysokim poziomem wydzielania insuliny przez trzustkę. Do zadań insuliny, należy obniżanie poziomu glukozy we krwi po zakończeniu trawienia i wchłaniania pokarmu. Gdy dochodzi do jej nadmiaru, pojawiają się zaburzenia metabolizmu, co może mieć negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. Zwiększony poziom insuliny jest ściśle powiązany z nadwagą, dlatego osoby mające wysokie BMI i problemy z chudnięciem, powinny zbadać poziom insuliny i cukru we krwi.

  • niedobór hormonu wzrostu – zarówno niedobór jak i nadmierne wydzielanie tego hormonu ma niekorzystny wpływ na zdrowie naszego organizmu. Głównym działaniem hormonu jest pobudzanie wzrostu masy ciała i wzrostu chrząstek kości. Nadmierne wydzielanie tego hormonu skutkuje gigantyzmem, a z kolei jego niedobór prowadzi do otyłości i karłowatości. Hormon wzrostu wpływa na metabolizm całego ciała.

  • Zespół metaboliczny – związany jest z podwyższonym ryzykiem chorób układu krążenia i rozwojem cukrzycy. Zespół metaboliczny X objawia się między innymi: podniesionym poziomem cholesterolu i trójglicerydów, nadmiernym obwodem brzucha, nadciśnieniem, podniesionym BMI itp. Głównym sposobem leczenia zespołu metabolicznego jest zastosowanie odpowiedniej diety, a także wprowadzenie do stylu swojego życia aktywności fizycznej.


Zaburzenia metaboliczne a odchudzanie


Zachodzące w komórkach ciała procesy metaboliczne to reakcje chemiczne, którym towarzyszą przede wszystkim przemiany energii. W przypadku, gdy dojdzie do zaburzeń metabolizmu, mogą pojawić się różnorodne uciążliwe objawy, a także wzrost prawdopodobieństwa rozwinięcia się chorób metabolicznych, w tym np. problemów z wątrobą, wahań poziomu glukozy, czy też problemy z gospodarką jelitową. Każda wprowadzona dieta, powinna być odpowiednio dostosowana do tempa procesów metabolicznych, jakie zachodzą w naszym organizmie. O zaburzeniach metabolizmu może świadczyć nieskuteczne odchudzanie, a więc brak redukcji masy ciała, pomimo wprowadzenia dobrze zbilansowanego jadłospisu i aktywności fizycznej.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks