Sprawdzone sposoby na odchudzanie

25 sierpnia, 2022
Sprawdzone sposoby na odchudzanie

Wiele osób nieustannie boryka się z nadwagą i otyłością. Nic dziwnego, że pragną w końcu zmienić styl swojego życia, zadbać o własne zdrowie i w sposób trwały pozbyć się tkanki tłuszczowej z brzucha i innych partii ciała. Skuteczne sposoby na odchudzanie bez wątpienia są związane ze zmianami nawyków żywieniowych. To podstawa od której należy zacząć odchudzanie. Musimy mieć świadomość tego, że stosowanie rozmaitych diet, które gwarantują szybką utratę zbędnych kilogramów może być skuteczne, ale nie będzie trwałe. Szybkie odchudzanie może spowodować nie tylko spowolnienie metabolizmu, ale także skutkować niechcianym efektem jo-jo.


Sprawdzone sposoby na odchudzanie


W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z ogromem różnorodnych diet i pomysłów na to, jak rzucić nadmiar kilogramów. Nic więc dziwnego, że niektóre osoby czują się tym wszystkim przytłoczone i wyraźnie zagubione. Kluczek do sukcesu w każdym przypadku jest wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych. To zdecydowanie sprawdzony i najlepszy sposób na odchudzanie, czy zachowanie prawidłowej masy ciała. W odchudzaniu liczą się przede wszystkim długofalowe efekty, dlatego warto sięgnąć po sprawdzone metody, które umożliwią nam osiągnięcie wyznaczonego celu. Zmianę nawyków żywieniowych warto rozpocząć od wprowadzenia 4-5 regularnych posiłków każdego dnia co 3-4 godziny. Szczególnie ważnym daniem jest śniadanie. To właśnie pierwszy posiłek budzi nasz metabolizm z nocnego uśpienia. Porządne śniadanie zagwarantuje nam energię na całe przedpołudnie, co jest niezwykle istotne, ponieważ w pierwszej połowie dnia, organizm pracuje na większych obrotach. To właśnie wtedy jesteśmy najbardziej aktywni, dlatego nie możemy również zapominać o drugim śniadaniu i porządnym obiedzie. Dania zjadane po południu powinny być mniejsze i lekkie. Podwieczorek może być w formie przekąski, a lekka kolacja powinna być spożyta minimum 3 godziny przed snem. Kolejnym, ważnym nawykiem jest odpowiednie nawadnianie organizmu. W ciągu dnia powinno się bowiem wypijać około 1,5-2 l płynów. Ilość płynów musimy oczywiście uzależnić od naszej wagi, aktywności fizycznej i od warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że w codzienny bilans wypitych płynów nie uwzględnia kawy i czarnej herbaty. Najważniejsza jest woda. Możemy również postawić na zieloną lub czerwoną herbatę. By nasz organizm został odpowiednio nawodniony, warto pić powoli małymi łyczkami.


Co może nam pomóc w odchudzaniu?


Co może nam pomóc w odchudzaniu Istnieją rozmaite triki, które są niezwykle pomocne w gubieniu nadprogramowych kilogramów. Aby schudnąć, możemy trochę oszukać swój organizm. Triki skuteczne w odchudzaniu to np.:



  • wypicie szklanki wody przed posiłkiem – tym sposobem rozciągniemy ściany żołądka i damy sygnał do mózgu, że jesteśmy syci.

  • spożycie przed posiłkiem kilku orzechów włoskich – dzięki temu, tłuszcze zawarte w orzechach spowolnią trawienie, czego konsekwencją będzie dłuższe uczucie sytości po spożytym posiłku. Dostarczony do organizmu cukier będzie wchłaniał się znacznie wolniej, a więc nie będzie gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

  • unikanie słodyczy pomiędzy posiłkami – jeśli na pusty żołądek zjemy coś słodkiego, cukier w błyskawiczny sposób wchłonie się do krwi, podnosząc tym samym poziom insuliny i prowadząc do odłożenia jego nadmiaru w postaci tkanki tłuszczowej. Gdy ciężko nam zrezygnować ze słodyczy, warto je jeść po danym posiłku. Dzięki temu, błonnik i białko znacznie spowolnią wchłanianie cukru.

  • używanie mniejszych talerzy i misek – ten prosty sposób ograniczy nam porcje posiłku, a co za tym idzie – ilość przyjmowanych kalorii.

  • wolniejsze tempo spożywanych posiłków – czy zdajemy sobie sprawę z tego, że sygnał przekazywany z naszego żołądka do podwzgórza, czyli miejsca, gdzie znajduje się ośrodek sytości, dociera tam po 20-30 minutach? Jeśli będziemy kontrolować tempo spożywanych posiłków, możemy być pewni, że zjemy tylko tyle ile potrzebuje nasz organizm.

  • unikanie smażenia – warto wybierać takie metody obróbki termicznej, które nie wymagają stosowania nadmiernych ilości tłuszczu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie, przygotowywanie dań na parze, duszenie, grillowanie czy też pieczenie w specjalnych woreczkach.

  • robienie zakupów z pełnym żołądkiem – nie wybierajmy się do sklepu na zakupy z pustym żołądkiem. Jeśli będziemy głodni, do naszego koszyka trafią dodatkowe produkty, których nie umieściliśmy na liście. Bardzo często produkty te okazują się wysokokaloryczne i są wyłącznie naszą zachcianką.

  • porządek w lodówce i w kuchni – jeśli usuniemy z kuchni niezdrowe produkty, to nasza wytrwałość w zdrowym odżywianiu nie będzie wystawiana na próbę. Warto zadbać o obecność wyłącznie zdrowych produktów, z których będziemy komponować nasze posiłki.

  • głodówką mówimy stanowcze NIE – głodówki zazwyczaj kończą się niekontrolowanym pochłanianiem ogromnych ilości jedzenia. Dodatkowe kalorie z pewnością przełożą się na nasze złe samopoczucie i na problemy z odchudzaniem.

  • zadbanie o aktywność fizyczną – pamiętajmy o tym, że nawet najmniejsze zmiany związane z aktywnością mogą sprawić, że nasz bilans energetyczny może stać się ujemny. Zamiast wjeżdżać widną na docelowe piętro - wybierzmy schody, zamiast korzystać z różnych środków transportu – postawmy na szybki marsz, postarajmy się więcej spacerować i zacznijmy prowadzić bardziej aktywny styl życia. Po niedługim czasie, z pewnością zauważymy różnice w centymetrach.

  • świadome jedzenie – czy jedząc przed telewizorem mamy świadomość tego ile jedzenia trafiło już do naszego żołądka? Jedząc przed telewizorem lub przed komputerem nie kontrolujemy ilości zjedzonego posiłku. Nasza uwaga jest pochłaniana przez program telewizyjny lub gry, dlatego nic w tym dziwnego, że możemy nie zauważyć, że jesteśmy już syci.


Sposobów na zgubienie zbędnych kilogramów jest naprawdę sporo. Oprócz wyżej wymienionych, możemy także wprowadzić zmiany w spożywanych produktach, a mianowicie zamiast pełnotłustego mleka, pełnotłustych gatunków sera – kupujmy takie o obniżonej zawartości tłuszczu, zamiast majonezu i śmietany – używajmy jogurtu naturalnego, ciasta i desery z tłustymi masami lub śmietaną, zastąpmy świeżymi owocami, nie kupujmy tłustych wędlin, takich jak np. parówki, pasztet, salami, kiełbasy wiejskie, boczek itp. Możemy za to kupić pierś z kurczaka lub indyka, przyprawić i zapiec w piekarniku. Bardzo ważnym elementem odchudzania jest ograniczenie lub całkowite zrezygnowanie ze słodkich i gazowanych napojów.


Skuteczne odchudzanie bez efektów jo-jo


Jeśli pragniemy zmienić swoje życie i zadbać o zdrowie, warto zacząć od razu. Nie przekładajmy naszych celów na później. Usiądźmy wygodnie w fotelu, weźmy kartę i długopis, a następnie przygotujmy swój plan odchudzania. Co możemy zrobić? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Co będziemy jeść przez najbliższy tydzień? Jaka aktywność będzie nam towarzyszyć każdego dnia? Wypiszmy wszystkie małe cele, sfotografujmy sylwetkę, zapiszmy pomiary ciała i wagę. Możemy przygotować tabelę, którą każdego dnia będziemy skrupulatnie uzupełniać. To rozwiązanie z pewnością dopilnuje nas podczas odchudzania i doda jeszcze więcej zapału, dając możliwość obserwacji czynionych postępów. Pamiętajmy, że waga to nie wszystko. Jeśli nie widzimy spadku masy ciała – nie dobijajmy się. Z pewnością zmiana będzie widoczna w centymetrach i na zdjęciu. Plan odchudzania warto wzbogacić o stworzenie jadłospisu na nadchodzący tydzień. Lista produktów, które trzeba kupić, dania które ugotujemy – dzięki temu skupimy się na celu i nie będziemy odbiegać myślami do ukochanych fast foodów czy innych wysokokalorycznych przekąsek. Pamiętajmy również o tym, że stopniowe budowanie zdrowych nawyków żywieniowych pozwoli nam osiągnąć wcześniej wyznaczone cele. Nie zmienimy swojego odżywiania od razu. Zmiany warto wprowadzać powoli. Zastosujmy metodę małych kroków. Dzięki niej, nie odczujemy, że jesteśmy na diecie. Przygotowywane dania staną się dla nas codziennością, z której wcale nie będziemy chcieli zrezygnować. Zmiana nawyków żywieniowych zajmuje z reguły około 12 tygodni. Zdrowe chudnięcie oznacza zrzucanie od 0,5-1 kg tygodniowo. Dajmy sobie czas i nie popadajmy w rozpacz, jeśli nie osiągniemy spektakularnych wyników. Wolne odchudzanie daje efekty na dłużej. Jeśli chudniemy znacznie szybciej niż 2-4 kilogramów miesięcznie, nasza dieta może być zbyt restrykcyjna. Dieta jest odżywianiem, które stanowi element stylu życia. Odchudzanie nie jest wyścigiem. Podczas gubienia nadprogramowych kilogramów, musimy pamiętać, że organizm chudnie skokami, a nie liniowo. Dbajmy o siebie i nie wymagajmy od siebie zbyt dużo.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks