Sygnały jakie przekazuje nam odwodniony organizm

25 sierpnia, 2022
Sygnały jakie przekazuje nam odwodniony organizm

Czy spróbowaliśmy kiedyś wypić szklankę wody, gdy boli nas głowa? Podczas bólu głowy, doszukujemy się przyczyn w pogodzie, zmęczeniu, niewyspaniu, czy też dziedzicznej skłonności do migren. Tymczasem, ból głowy może świadczyć o odwodnieniu. Czy tylko taki sygnał otrzymujemy, gdy nasz organizm nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości wody? Oczywiście, że nie. Jest ich znacznie więcej. Obserwujmy swój organizm i nauczmy się go odczytywać.


Rola wody w organizmie


Woda jest niezbędna do tego, by w naszym organizmie mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie. Woda spełnia szereg funkcji w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie nawadnianie. Głównym zadaniem wody jest utrzymywanie temperatury ciała na stałym i korzystnym dla jego funkcjonowania poziomie. Szczególnie istotną rolą wody jest usuwanie toksyn i wszelkich szkodliwych substancji z organizmu. Z tego względu, że nie posiadamy zdolności do magazynowania wody, nieustannie musimy uzupełniać jej straty.


Kiedy tracimy wodę z organizmu?


Wpływają na to nie tylko procesy oddychania i trawienia, ale także działania w postaci nasilonego wysiłku fizycznego. Wodę tracimy, kiedy zmagamy się z gorączką lub, gdy temperatura powietrza jest wysoka. Nasz organizm potrzebuje wielu różnorodnych składników odżywczych, dlatego każdego dnia, nasz jadłospis powinien być urozmaicony. W kwestii napojów, jedynym niezbędnym dla nas płynem jest woda, dlatego wcale nie musimy pić soków, herbaty czy kawy. Musimy wiedzieć, że obecnie mamy możliwość wyboru pomiędzy różnymi rodzajami wody. Najlepszym wyborem będzie woda mineralna, ponieważ przez zawartość składników mineralnych okazuje się być naprawdę wartościowym napojem. Oprócz nawodnienia, zapewnimy sobie podaż cennych mikroelementów.


Sygnały jakie przekazuje nam odwodniony organizm


Musimy zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu, ponieważ wszelkie niedobory płynów w ciele mają wpływ na pracę narządów wewnętrznych i nasz wygląd. Odwodnienie jest popularnym problemem, który dotyka coraz większą grupę ludzi. Gdy naszemu organizmowi zaczyna brakować wody, pierwszym znakiem jaki otrzymamy będzie – pragnienie. Jeśli jednak stale będziemy przyjmować za mało płynów, nasz organizm zacznie wysyłać nam o wiele poważniejsze sygnały.  • bóle i zawroty głowy – gdy tylko odczujemy ból lub zawroty głowy, sięgnijmy po szklankę wody. Odwodnienie przyczynia się do zmniejszenia ilości płynu mózgowego i do zmniejszenia dopływu krwi do mózgu. Uzupełnienie płynów może podziałać jak tabletki przeciwbólowe.

  • obniżona koncentracja – jeśli nasz mózg nie będzie prawidłowo odżywiony to nie będzie dobrze pracować. Pojawią się nie tylko problemy z koncentracją i pamięcią, ale także trudności w podejmowaniu decyzji, czy wahania nastrojów.

  • suchość w ustach i nieświeży oddech – jeśli nie będziemy nawadniać organizmu, to nie będzie on w stanie produkować wystarczająco dużej ilości śliny. Bez śliny, w ustach namnażają się bakterie, przyczyniając się tym samym do nieświeżego oddechu.

  • nagły głód – ile razy myśleliśmy, że jesteśmy głodni, a tak naprawdę potrzebowaliśmy nawodnić swój organizm? Jeśli naszemu organizmowi brakuje wody, wyśle nam sygnał, który mózg odczyta jako głód. Umiejętność odróżniania pragnienia od głodu jest niezwykle ważna.

  • zmęczenie i senność – odwodnienie organizmu doprowadza do obniżenia ciśnienia krwi i utrudnia jej krążenie po ciele. Zadaniem krwi jest transport tlenu. Komórki naszego ciała odczuwają jego deficyt, co w konsekwencji prowadzi do zmęczenia i senności.

  • problemy z trawieniem i zaparcia – woda oczyszcza nasz organizm z toksyn, umożliwia trawienie i wypróżnianie. Bez wody, nasz układ trawienny nie będzie w stanie działać prawidłowo. Niedobór wody często przyczynia się do zgagi, zaparć, niestrawności itp.

  • przyspieszone bicie serca – gdy nie dbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu, nasza krew staje się gęstsza, a serce zaczyna bić szybciej. Skutkiem odwodnienia mogą być problemy z sercem. Jeśli dołożymy do tego dodatkowy stres, to w efekcie nasze tętno przyspieszy, co dalej doprowadzi do uczucia niepokoju.

  • bóle stawów i mięśni – bóle stawów i mięśni są spowodowane odwodnieniem. Woda okazuje się być naturalnym smarem dla naszych stawów.

  • spierzchnięte usta i sucha skóra – jeśli marzymy o pięknej skórze, musimy zadbać o jej odpowiednie nawodnienie. Nie możemy działać tylko i wyłącznie od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Brak dostatecznej ilości wody w organizmie może doprowadzić do wysuszenia skóry i ust.


Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks