Wegetarianizm a weganizm - różnice oraz podobieństwa

25 sierpnia, 2022
Wegetarianizm a weganizm - różnice oraz podobieństwa

Wegetarianizm a weganizm - różnice oraz podobieństwa


Istnieje szeroka grupa ludzi, która nie dostrzega żadnej różnicy pomiędzy wegetarianizmem a weganizmem i używa tych słów zamiennie. Ich wiedza ogranicza się najczęściej do świadomości, że skoro ktoś jest „wege”, to nie ma sensu częstować go jakimkolwiek mięsem. Jednak skoro istnieją dwa różne, choć bardzo podobne pojęcia, to świadczy o tym, że ich znaczenia muszą się choć troszkę od siebie różnić.


Na czym polega wegetarianizm?


Wegetarianizm jest rodzajem diety, która cechuje się wyłączeniem ze swojego codziennego jadłospisu mięsa i zawierających je produktów. Dania wegetariańskie mogą jednak zawierać w sobie jaja, mleko, nabiał i miód. Przemyślana i dobrze zrównoważona dieta wegetariańska jest zdrowa i może być stosowana przez długi czas. Od wegetarianizmu bardziej restrykcyjny jest weganizm. To sposób odżywiania wyłącznie produktami pochodzenia roślinnego. W porównaniu do diety wegetariańskiej, dieta wegańska wymaga stosowania różnorodnych suplementów diety, ponieważ są pewne niezbędne dla organizmu witaminy i składniki mineralne, których niestety potrawy wegańskie nie dostarczają. Śmiało możemy napisać, że wegetarianie w porównaniu z resztą populacji nie zmagają się z otyłością, mają niższe ciśnienie krwi i stężenie cholesterolu we krwi oraz znacznie rzadziej będą im grozić choroby serca, miażdżyca, cukrzyca czy też osteoporoza. Problemy zdrowotne wegetarian, są czasami związane z niedoborem niektórych składników odżywczych w diecie. Mowa tutaj przede wszystkim o witaminie B12, witaminie D, żelazie oraz cynku. Jeśli chcemy uniknąć wszelkich niedoborów, powinniśmy do naszego menu włączyć produkty bogate w witaminy i minerały. Pamiętajmy również o tym, że gdy zajdzie potrzeba, warto postawić na przyjmowanie suplementów i preparatów witaminowych.


Na czym polega weganizm?


Tak jak wcześniej już napisaliśmy, weganizm należy do bardziej restrykcyjnego sposobu odżywiania niż wegetarianizm. Weganie wykluczają ze swojego menu wszystkie produkty, które są pochodzenia zwierzęcego, takie jak: mięso, mleko, miód, nabiał, jajka itp. Weganie są przeciwni zabijaniu zwierząt, a na dietę wegańską przechodzą zazwyczaj ze względów etycznych, zdrowotnych, religijnych czy też ekologicznych. Ich dieta charakteryzuje się obecnością produktów roślinnych, warzyw, owoców, grzybów, produktów zbożowych, roślin strączkowych, orzechów, pestek i olejów roślinnych.


Wegetarianizm a weganizm – podobieństwa


Wegetarianizm i weganizm mają ze sobą wiele wspólnego. Tak naprawdę, weganizm jest bardziej konserwatywną odmianą wegetarianizmu. Zarówno weganie, jak i wegetarianie nie jedzą mięsa i produktów odzwierzęcych, pochodzących z uboju. Produkty, które są kategorycznie wykluczone z jadłospisów obu grup to mięso, drób, żelatyna i smalec. Wykluczenie mięsa ze swojej diety jest najczęściej związane z pobudkami etycznymi i moralnymi, ale bardzo często związane jest również z wyborem zdrowszego trybu życia. Zarówno weganom, jak i wegetarianom zależy na tym, by uniknąć wszelkiego cierpienia zwierząt. W tym też przypadku, możemy zauważyć rezygnację z różnorodnej garderoby wykonanej ze skóry, jak np. obuwie, czy torebki. Menu wegan i wegetarian jest dosyć podobne. Opiera się przede wszystkim na spożywaniu owoców i warzyw pod różną postacią. Białko zwierzęce jest zastępowane białkiem roślinnym, które jest zawarte w roślinach strączkowych i nasionach. Niezbędnych tłuszczy i kwasów tłuszczowych dostarczają natomiast oleje roślinne oraz orzechy.


Wegetarianizm a weganizm – różnice


Jak wiadomo, weganizm i wegetarianizm wiele łączy. Trzeba jednak pamiętać o ty, że mimo podobieństw, zachodzi między nimi jedna zasadnicza różnica. W swoich ograniczeniach, o krok dalej idą weganie. Rezygnują oni całkowicie z produktów odzwierzęcych. Czego nie znajdziemy w ich lodówkach? Między innymi mleka, jajek, masła czy nawet sera. Weganie nie spożywają również miodu. Wybory wegan mają także znacznie szerszy, etyczny wymiar, który wychodzi poza zwykłe żywieniowe zasady. Preferują oni pewny styl życia, którego podstawą jest dbanie o dobrostan zwierząt. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o produkty spożywcze. Wybierając ubrania czy kosmetyki, weganie muszą mieć pewność, że przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Zdecydowanie możemy napisać, że zakupy wegan są bardzo przemyślane i wymagają znacznie większych poszukiwań. Bycie wegan, oznacza również unikanie i piętnowanie wszelkich rozrywek, które w sposób bezpośredni przyczyniają się do krzywdzenia zwierząt, wyłącznie dla ludzkiej rozrywki. Wegetarianie i weganie mają ze sobą wiele wspólnego. Zarówno jednym jak i drugim nie można odmówić słuszności wyboru. Dlaczego? Ponieważ zwierzęta mają takie samo prawo do szacunku i godnego życia jak ludzie. Niemniej jednak, dieta oparta na weganizmie wymaga zdecydowanie więcej wysiłku i zaangażowania. Znaczącym aspektem jest tutaj jedno – zwykle to właśnie wegetarianizm jest pierwszym krokiem do tego, by ostatecznie wybrać weganizm. Przetestuj nasz catering dietetyczny dla wegetarian! W wersji z rybami lub bez.  :)

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks