Zakończenie odchudzania – Reverse diet

25 sierpnia, 2022
Zakończenie odchudzania – Reverse diet

Ile razy po skończonym odchudzaniu powrót do normalnego jedzenia stanowił dla nas wyzwanie? Nikt z nas nie chciałby zmarnować osiągniętych efektów i narazić się na popularny efekt jojo. Niestety, bardzo dużo osób, które zgubiły nadprogramowe kilogramy i osiągnęły spektakularne zmiany w swojej sylwetce, wraca do dawnych nawyków żywieniowych. Konsekwencją tych czynów jest odzyskanie zgubionych wcześniej kilogramów i dodatkowy przyrost masy ciała. Jak rozwiązać ten problem? Wystarczy zastosować reverse diet.


Czym jest reverse diet?


Reverse diet jest tzw dietą odwrotną, czyli procesem polegającym na stopniowym zwiększaniu kaloryczności diety po zakończeniu wcześniejszej redukcji. Główne założenie reverse diet mówi o rozkręceniu metabolizmu. W przypadku sportowców będziemy mieć do czynienia ze zwiększeniem masy mięśniowej przy jak najmniejszym gromadzeniu tkanki tłuszczowej. Reverse diet to nic innego jak przejściowy etap z ujemnego bilansu kalorycznego do dziennego zapotrzebowania na energię.


Zasady reverse diet


Po zakończeniu diety, nasz powrót do codzienności powinien zostać wprowadzony w sposób stopniowy. Zwiększenie kaloryczności naszej diety musi odbywać się powoli, bez większych skoków kalorycznych. W reverse diet, regularnie podnosimy podaż tłuszczów i węglowodanów w diecie, aż w końcu dotrzemy do punktu zero.


Czym jest dla nas punkt zero?


To nic innego jak dzienne zapotrzebowanie energetyczne na utrzymanie naszej masy ciała. Oprócz stopniowego zwiększania kaloryczności diety, obowiązkowo musimy obserwować co dzieje się z naszym ciałem. W przypadku, gdy nasza waga nie wzrasta lub jest wzrost jest bardzo mały, powinniśmy ponownie przejść do zwiększenia kaloryczności naszego jadłospisu. Pamiętajmy o wykonywaniu kontrolnych i regularnych pomiarów wagi i ciała. To właśnie one są najskuteczniejszymi wskaźnikami, które zaprezentują nam zachodzące zmiany. Znakomitym pomysłem jest również wykonywanie zdjęć sylwetki. Oprócz wcześniej wspomnianych zasad, znaczącym aspektem będzie dla nas trening cardio. Gdy zakończymy etap redukcji naszej tkanki tłuszczowej, absolutnie nie powinniśmy rezygnować z tego typu treningu. To właśnie trening aerobowy odgrywa istotną rolę w zachowaniu zdrowia serca, układu sercowo-naczyniowego, regeneracji, wydajności jelit, a także prawidłowego składu ciała i dobrego samopoczucia. Jeśli nasz trening cardio był bardzo intensywny podczas pozbywania się dodatkowych kilogramów, po osiągnięciu zamierzonych efektów, możemy wykonywać go z mniejszą częstotliwością. Pamiętajmy o tym, że im większa kaloryczność diety, tym większa ilość energii, co w konsekwencji przekłada się na lepsze efekty podczas realizowanych treningów. Reverse diet jest odwrotną dietą, której zadaniem jest koncentracja na stopniowym zwiększaniu spożycia kalorii po intensywnym etapie ograniczonej kaloryczności przeprowadzonej diety. Jeśli reverse diet zostanie wykonana z wielką precyzją i zdyscyplinowaniem, to będziemy mieć szansę na zbudowanie beztłuszczowej tkanki mięśniowej i na uniknięcie przyrostu tkanki tłuszczowej po przebytej redukcji. To zdecydowanie zagwarantuje nam znakomitą poprawę składu i wyglądu naszego ciała.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks