Zdrowa dieta dla młodej mamy

25 sierpnia, 2022
Zdrowa dieta dla młodej mamy

Dieta po porodzie to niezwykle ważna kwestia dla wielu świeżo upieczonych mam. Młoda mama powinna zwracać uwagę na to co je, ponieważ dziecko, które jest karmione piersią, nie toleruje pewnych pokarmów zawartych w jadłospisie matki. Dieta młodej mamy powinna być przede wszystkim zdrowa i urozmaicona. Kobieta może jeść wszystko, pod warunkiem, że nie występuje u niej lub u dziecka alergia pokarmowa. Niestety w praktyce „wszystko”, nie zawsze oznacza zdrowo. Młoda mama staje przed wielkim wyzwaniem jakim jest macierzyństwo. Dziecko jest dla niej na pierwszym miejscu. Niestety przez brak czasu, zaczynamy sięgać po produkty wysoko przetworzone o wysokiej kaloryczności. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Jakich produktów spożywczych powinniśmy unikać, a które działają na nas dobroczynnie? Czy po porodzie i podczas laktacji można się odchudzać? Natłok pytań dotyczących odżywiania, jakie pojawiają się na początku macierzyństwa może przytłoczyć każdego z nas. Chcemy jak najlepiej dla naszej pociechy, a zrobimy to dbając również o siebie.


Prawidłowe odżywianie młodej mamy – dieta po porodzie


Prawidłowe odżywianie młodej mamy Przyjście na świat dziecka jest ogromnym wydarzeniem w życiu każdej kobiety. Oprócz szczęścia i radości, zaczynają się również pojawiać wątpliwości co do własnych umiejętności. Tak naprawdę, wielu rzeczy uczymy się metodą prób i błędów. Musimy połączyć nasz zdrowy rozsądek z wyobraźnią, a także powinniśmy kierować się intuicją. Jeśli zaufamy swojemu instynktowi, wychowanie i pielęgnacja niemowlęcia nie będą nam spędzały snu z powiek. Jednym z wielu zadań młodej mamy jest karmienie piersią. Przynosi ono dziecku i matce wiele korzyści, również emocjonalnych. Ze względu na to, że dziecko karmione piersią nie toleruje pewnych pokarmów w diecie matki, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to co jemy. Pierwsze miesiące życia dziecka są najtrudniejsze. W tym też okresie musimy zachować ostrożność w spożywaniu niektórych potraw, ze względu na niedojrzałość układu pokarmowego dziecka. Jeśli chcemy zapewnić dziecku i sobie różnorodne składniki odżywcze, a tym samym zdrową i racjonalną dietę, musimy spożywać jedzenie, które jest wysokoenergetyczne i które dostarczy nam wszelkich niezbędnych składników.


Zdrowa dieta dla młodej mamy


Podstawą odpowiedniej diety młodej mamy są oczywiście dobre nawyki żywieniowe. Aby zdrowo się odżywiać dla siebie, a także gdy karmimy piersią – dla dziecka, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach w przypadku diety po porodzie. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, by w naszym jadłospisie znalazło się 5 najbardziej dobroczynnych składników, a mianowicie:  • żelazo – stanowi niezwykle ważny składnik diety po porodzie. Dlaczego? Podczas porodu, tracimy bowiem bardzo dużo krwi, co może przyczynić się do pojawienia lekkiej anemii. Z tego też powodu, warto pamiętać, by w naszej diecie po porodzie znalazły się rośliny strączkowe oraz prażone pestki dyni. Ważnym aspektem jest również to, by nie popijać posiłków kawą lub herbatą, które hamują wchłanianie żelaza.

  • wapń – składnik ten chroni przed osteoporozą, a kobiety są na nią znacznie bardziej narażone niż mężczyźni. Bardzo dobrym źródłem wapnia są warzywa zielone, w tym głównie jarmuż, który warto dodawać np. do warzywno-owocowych koktajli.

  • witamina C – jest niezbędnym składnikiem do syntezy kolagenu. To właśnie od niego zależy zdrowie stawów, a także elastyczność skóry i jej wygląd. Dieta po porodzie dla młodej mamy, powinna obfitować w witaminę C. Dobrym źródłem tej witaminy są cytrusy, jagody, jabłka, kiwi, oraz warzywa np. papryka.

  • witamina D – okres jesienno-zimowy nie oszczędza nikogo. W Polsce bardzo brakuje witaminy D, dlatego jest zalecana dla wszystkich, również dla młodych mam. Witamina D przenika do pokarmu matki, dlatego ważne jest, by zadbać o jej podaż, ze względu na zdrowie matki, jak i dziecka.

  • kwasy omega-3 – powinny znaleźć się w diecie po porodzie mamy po cesarskim cięciu, ponieważ mają działanie przeciwzapalne. Kwasy omega-3 znajdziemy przede wszystkim w siemieniu lnianym, rybach, a także w orzechach włoskich.


Mając na uwadze zdrową dietę po porodzie, powinniśmy również pamiętać o spożywaniu pełnoziarnistych produktów zbożowych np. pieczywo, makarony, kasze. Produkty te, są bogate w mikroelementy oraz witaminy, których nie znajdziemy w mące oczyszczonej. Pełnoziarniste produkty zbożowe zawierają również błonnik, który wspiera pracę układu trawiennego i zapewnia uczucie długiego nasycenia. Dzięki temu, rzadziej będziemy sięgać po przekąski między posiłkami. W jadłospisie młodej mamy szczególnie ważne są także produkty białkowe. Źródłem białka są np. jaja, sery, ryby oraz mięso np. drobiowe z kurczaka lub indyka. Musimy mieć jednak świadomość tego, że szczególnie ważny jest zakup mięsa wysokiej jakości, ze sprawdzonego źródła. Pamiętajmy, że ważne są nie tylko produkty, ale także sposób ich przetwarzania. W pierwszych tygodniach macierzyństwa lepiej całkowicie zrezygnować ze smażonych potraw, które mogą przyczynić się do podrażnienia delikatnego układu pokarmowego malucha. Zamiast smażenia, zdecydujmy się lepiej na gotowanie lub pieczenie. Komponując menu, nie można zapomnieć o warzywach i owocach, które zawierają duże dawki witaminy C. Postarajmy się unikać ostrych przypraw, które również mogą podrażnić układ pokarmowy malucha oraz wywołać bolesne kolki. Ograniczmy spożywanie pieprzu i soli. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w jadłospisie rozmaitych ziół.


Dieta młodej mamy a picie wody


Jadłospis matki karmiącej, oprócz zdrowych posiłków powinien również zawierać odpowiednią ilość płynów. Do wytworzenia mleka niezbędna jest woda. Karmiąc piersią, bardzo szybko odczujemy pragnienie, dlatego nie możemy dopuścić do odwodnienia organizmu. Oprócz wody, kobiety karmiące mogą pić owocowe i ziołowe herbatki. Powinniśmy unikać kawy, napojów gazowanych oraz alkoholu, który przedostaje się do pokarmu, szkodząc tym samym dziecku.


Dieta młodej mamy a odchudzanie


Dieta młodej mamy a odchudzanie Jednym z najważniejszych okresów, zarówno dla dziecka, jak i dla matki jest okres laktacji. Karmienie piersią jest wzorcowym sposobem odżywiania niemowląt, które powinno być praktykowane co najmniej do 6 miesiąca życia. Przez całą ciążę, organizm kobiety przygotowuje się do produkcji mleka. Dzieje się to poprzez gromadzenie składników odżywczych, a także energii, tak aby zapewnić jak najlepszy jego skład. Nie bez powodu, również po ciąży podaż energii młodej mamy powinna zostać zwiększona o około 500 kalorii. Jeśli doprowadzimy do niedożywienia naszego organizmu, możemy także wpłynąć na znaczne zmniejszenie objętości wytwarzanego pokarmu, bez zmiany składu mleka. Dieta młodej mamy nie powinna dostarczać mniej niż 1500 kalorii dziennie. Odchudzanie nie wpływa na wartość odżywczą pokarmu, ale może przyczynić się do obniżenia jego właściwości immunologicznych. Karmiąc piersią, nie możemy przyjmować środków odchudzających, ani też stosować diet płynnych. Karmienie piersią znacznie przyspiesza utratę wagi, dlatego nie zaleca się przechodzić na diety odchudzające. Świeżo upieczone mamy i kobiety karmiące piersią pragną jak najszybciej wrócić do wagi i swojej sylwetki sprzed ciąży. Z rozpoczęciem ćwiczeń oraz z wprowadzeniem różnego rodzaju diet odchudzających warto jednak poczekać. Organizm potrzebuje odpoczynku po ciąży i po porodzie. Dobrą wiadomością jest jedna to, że mamy karmiące piersią spalają od 200 do 500 kcal więcej niż inne kobiety, a to znacznie ułatwia redukcję masy ciała.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks