Zdrowe produkty przyspieszające metabolizm i wspomagające odchudzanie

25 sierpnia, 2022
Zdrowe produkty przyspieszające metabolizm i wspomagające odchudzanie

Wskaźnikiem dbałości o swoje zdrowie i dobre samopoczucie w dzisiejszych czasach jest niewątpliwie szczupła sylwetka. Każdego dnia, podejmujemy bardzo dużo rozmaitych decyzji żywieniowych, które w znaczącym stopniu mają wpływ na masę naszego ciała i ogólną kondycję organizmu. Wybierając się na zakupy, warto mieć głowę na karku i pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania. Kaloryczne przekąski, wysoko przetworzone produkty, słodycze, czy też fast foody to produkty, które negatywnie oddziałują na zdrowie i wygląd naszego ciała. Powinniśmy być świadomi skutków takiego odżywiania. Wybierając się na zakupy, na sklepowych półkach znajdziemy całą gamę produktów, które są smaczne, zdrowe i sprzyjają zachowaniu szczupłej sylwetki. Czy znamy wszystkich sprzymierzeńców w walce o szczupłe i piękne ciało?


Czym jest metabolizm?


Metabolizm to przemiany biochemiczne i przemiany energii, jakie mają miejsce w naszym organizmie. Chodzi tutaj głównie o czas przeznaczony na spalanie kalorii, jaki potrzebuje organizm, aby móc prawidłowo funkcjonować. Czynnikiem, który w dużej mierze wpływa na to, czy mamy szybki, czy wolny metabolizm, są uwarunkowania genetyczne. Nie mamy na to wpływu, jednak musimy pamiętać o istnieniu drugiego wskaźnika, który odgrywa ważną rolę dla naszego organizmu. Mowa oczywiście o diecie. Warto poznać produkty żywieniowe, które przyspieszają metabolizm, a także wspomagają odchudzanie.


Produkty przyspieszające metabolizm i wspomagające odchudzanie


Jeśli zmagamy się z nadwagą lub otyłością, w sposób szczególny musimy zadbać o to co trafia do naszego żołądka. Jedną z podstawowych decyzji jest wtedy wizyta u dietetyka, przejście na dietę, zmiana nawyków żywieniowych i zmiana dotychczasowego stylu życia przez wprowadzenie aktywności fizycznej. Wydaje się proste, lecz takie nie jest. Przechodząc przez odpowiednie badania, lekarz ma za zadanie wykluczyć choroby, które mogły przyczynić się do nadmiernej masy ciała. Jeśli zrealizujemy ten punkt, możemy skonsultować się z dietetykiem, który ustali dla nas indywidualną dietę redukcyjną, czyli odchudzającą. Będzie ona dopasowana do naszego organizmu i do prowadzonego trybu życia. Duża grupa osób, pomija wizytę u dietetyka i w sposób samodzielny próbuje zmienić dotychczasowe błędy żywieniowe. Oczywiście nie ma w tym niczego złego, ale musimy się mieć na baczności i uważać na wszelkie złe porady, które czyhają na nas w internecie. Internet jest źródłem ogromnej wiedzy, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzanie stron z których korzystamy, by osiągnąć swoją docelową wagę. Osoby, które próbowały zgubić nadprogramowe kilogramy, doskonale wiedzą, z jak ciężką pracą i wysiłkiem jest to związane. Mimo, że cel wydaje się nieraz blisko, musimy po drodze zmierzyć się z różnorodnymi pokusami, które odwodzą nas od zdrowego odżywiania i dostarczają solidną dawkę dodatkowych kalorii. Nasza motywacja i samozaparcie są wystawiane na wiele prób i nieraz jedna zła decyzja jest w stanie zaprzepaścić wszystkie starania. Zgłębiając zdrowe odżywianie, powinniśmy zainteresować się produktami, które są w stanie nam pomóc w walce o wymarzoną sylwetkę.


Jakie produkty przyspieszą metabolizm i wspomogą odchudzanie?


produkty przyspieszą metabolizm i wspomogą odchudzanie  1. Kawa – to jeden z najbardziej cenionych napojów na świecie. Pomimo różnorodnych opinii na temat kawy, warto wiedzieć, że zawarta w niej kofeina pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami. Kawa podkręca metabolizm i jest znakomitym wspomagaczem procesów spalania tłuszczów. Pamiętajmy jednak, że wszystko ma swój umiar. Picie kawy w nadmiarze może spowodować, że organizm będzie bardziej tolerancyjny na jej działanie.

  2. Grejpfrut – owoc ten zawiera w sobie związek o nazwie naringina. Pomaga on obniżyć poziom cukru we krwi i przyczynia się do utraty masy ciała. Grejpfruty są niskokaloryczne. Doskonale przyspieszają przemianę materii, ułatwiają spalanie tłuszczów, a także oczyszczają organizm.

  3. Cynamon – to zdecydowanie wspaniały sprzymierzeńca w walce o szczupłą sylwetkę. Zadaniem cynamonu jest pobudzanie trawienia, dostarczanie organizmowi dużych ilości błonnika pokarmowego, zapobieganie zakwaszaniu, a także działanie przeciwbiegunkowe. Dzięki wprowadzeniu do swojego jadłospisu cynamonu, możemy liczyć na przyspieszenie ogólnej przemiany materii i regulację pracy nerek.

  4. Zielona herbata – jest źródłem takich związków jak katechiny. To jedne z najsilniejszych antyoksydantów, które są jednocześnie kluczowym składnikiem w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Dzięki nim, walka z nadprogramowymi kilogramami jest o wiele łatwiejsza. Katechiny w skuteczny sposób redukują tkankę tłuszczową i hamują wchłanianie lipidów z pożywienia, co w konsekwencji prowadzi do lepszej regulacji trawienia.

  5. Imbir – jest egzotyczną przyprawą, która cechuje się działaniem termogennym, sprzyjającym spalaniu kalorii. Jeśli w odpowiedni sposób zaplanujemy nasz trening, to będziemy mogli liczyć na dodatkową utratę tkanki tłuszczowej, która jako rezerwa kalorii zostanie wykorzystana przez nasz organizm.

  6. Siemię lniane – charakteryzuje się dużą zawartością błonnika pokarmowego, który daje uczucie sytości i pobudza kosmki jelitowe. W konsekwencji przekłada się to na przyspieszenie całego procesu trawienia pokarmu w jelicie grubym.

  7. Ananas – ma działanie odchudzające, które zawdzięcza bromelinie - enzymowi, który ułatwia trawienie białek. Ananas posiada wiele cennych właściwości. Jest wyjątkowo skutecznym środkiem w walce z problemami układu trawiennego, w tym z zaparciami. Ananas przyspiesza przemianę materii i wywołuje uczucie sytości po posiłku.

  8. Papryczka chili – Swój ostry smak zawdzięcza substancji o nazwie kapsaicyna. Posiada ona bardzo dużo właściwości - w tym podnosi termogenezę wewnątrz organizmu, a co za tym idzie, zwiększa tempo całego metabolizmu. Im bardziej wydajnie będzie pracować nasz organizm, tym tempo spalania tłuszczu będzie szybsze. Ostre papryczki chili w znakomity sposób przyspieszają przemianę materii i zwiększają wydatek energetyczny. Ponadto, wspomagają przekształcanie niekorzystnego dla naszego organizmu – białego tłuszczu w jego brązową odmianę.

  9. Nasiona chia – to niezastąpiony element każdej zrównoważonej diety. Nasiona chia cechują się bogactwem żelaza, wapniem i kwasami omega-3. Dzięki dużej zawartości błonnika, wspaniale regulują perystaltykę jelit, a także obniżają poziom cukru we krwi.

  10. Guarana – owoce guarany to bogate źródło kofeiny. Prawdziwym skarbem, który jest ukryty w guaranie, jest związek o nazwie guaranina. Działa na podobnej zasadzie co kofeina, lecz jest kompletnie innym związkiem. Guarana wpływa na utratę wagi, zwiększa wydatki energetyczne organizmu i tym w rewelacyjny sposób poprawia metabolizm i hamuje uczucie głodu.


W obecnych czasach, presja posiadania idealnego ciała jest naprawdę duża. Ile razy natknęliśmy się na reklamy rozmaitych środków, których spożycie miało gwarantować przyspieszenie metabolizmu? Musimy wiedzieć, że tempo przemiany materii jest uzależnione od ilości i składu spożywanego pokarmu. Białko zwiększa wydatki energetyczne o ok 25% dostarczonej energii, tłuszcze o ok 5-10%, a węglowodany o ok 6%. Produkty białkowe, wykazują więc największe właściwości, przyspieszające przemianę materii. Co możemy do nich zaliczyć? Przede wszystkim ryby, chude mięso, nabiał, warzywa strączkowe itp. To właśnie na ich strawienie organizm zużywa dużą ilość energii. Jeśli naszym celem jest podkręcenie tempa metabolizmu, to nie powinniśmy stosować diet, których zadaniem jest wprowadzenie restrykcyjnych ograniczeń podaży kalorii. W warunkach niedożywienia kalorycznego, zmniejszeniu ulegnie ciepłotwórcze działanie pożywienia. Jeśli pragniemy przyspieszyć metabolizm i wspomóc odchudzanie, nie możemy zapominać o spożywaniu śniadania. Jeśli chodzi o termogenezę poposiłkową, czas spożycia posiłków ma naprawdę duże znaczenie. Tempo metabolizmu przyspieszy znacznie bardziej po porannym posiłku niż po wieczornym. Istotnym aspektem jest również ilość czasu, poświęcanego na spożywanie dań. Powinniśmy jeść powoli, dokładnie gryząc każdy kęs – to właśnie wtedy tempo metabolizmu będzie znacznie wyższe. Podstawowym środowiskiem dla przemian metabolicznych jest woda. Absolutnie nie powinniśmy jej pomijać i zadbać o odpowiednie nawadnianie organizmu. Bez odpowiedniego nawodnienia, wiele procesów nie będzie przebiegać w sposób prawidłowy, dlatego musimy zadbać o regularne picie wody. Pamiętajmy, że każdy z nas ma inne tempo metabolizmu. Uzależnione jest ono nie tylko od czynników genetycznych, ale także od prowadzonego stylu życia. Jeśli połączymy dietę z aktywnością fizyczną to nasze tempo przemiany materii zostanie znacznie podkręcone. Chcąc przyspieszyć zachodzące w organizmie procesy energetyczne, warto sięgać po produkty, które wykazują takie właściwości. Dzięki temu przyspieszymy nasz metabolizm i wspomożemy odchudzanie.

Najnowsze wpisy

Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie z niskim indeksem glikemicznym

Szukaj po tagach

aktywność fizyczna
apetyt
białko
błonnik
catering dietetyczny
ciekawostki dietetyczne
cukier
detoks