Dieta o niskim IG

Cena: od 51.80 PLN
Najniższa cena sprzed 30 dni: 74.00 zł

Dieta z niskim indeksem glikemicznym.

*Przy zakupie diety i użyciu kodu LATO30 oferta dotyczy diety 1000 Kcal

 

 

Zamów dietę

Alergeny:

Dieta o niskim IG

Dieta, dzięki której możemy zachować prawidłową masę ciała, a jednocześnie zapobiec nagłym uczuciom głodu.


 


Na czym polega dieta o niskim IG?


 


Głównie na wybieraniu produktów o niskim indeksie glikemicznym. IG klasyfikuje produkty, zawierające węglowodany.


Określany jest więc wzrost poziomu glukozy po spożyciu danych produktów. Dzięki tej diecie, możemy nie tylko zachować poziom glikemii na prawidłowym poziomie, ale także jesteśmy w stanie zapobiec nagłym skokom glukozy – czyli wcześniej wspomnianym uczuciom głodu. Najistotniejszym elementem diety o niskim IG jest zawarcie w swoim jadłospisie 5 posiłków dziennie, a więc 3 głównych posiłków i 2 mniejszych przekąsek. Ostatni posiłek należy spożywać co najmniej 3 godziny przed snem.


Na co powinniśmy zwrócić swoją uwagę? Przede wszystkim na wybór produktów. Najlepiej decydować się na produkty zbożowe, które są jak najmniej przetworzone, czyli z pełnego ziarna. Pieczywo powinno być razowe i pełnoziarniste. Dodatki wszelkich nasion są mile widziane. Inne produkty przeważające w diecie to: mąki sitkowe, graham, razowe i pełnoziarniste, mąki bezglutenowe: gryczana, ze strączków albo z brązowego ryżu, kasze, brązowy ryż. Produkty zbożowe należy gotować al dente. Warzywa i owoce powinniśmy spożywać co najmniej 400g na dobę, w proporcji 2:1 dla warzyw. Istotnym aspektem jest wybór owoców i warzyw, które nie są przejrzałe. Zbytnia dojrzałość warzyw i owoców oraz obróbka termiczna zwiększa wartość indeksu glikemicznego.


 


Uwagę warto zwrócić także na sposób gotowania. Gotujemy w odpowiedniej ilości wody, a warzywa gotujemy wyłącznie na parze lub blanszujemy. Pamiętaj o tym, że wszelkie rozdrabnianie produktów, zwiększa IG. Białka, tłuszcze (zwłaszcza roślinne), błonnik pokarmowy, obniżają IG. Im niższa temperatura spożywanego posiłku tym lepiej. Węglowodany powinniśmy jeść na zimno, np. w sałatkach. Z diety całkowicie wykluczamy produkty przetworzone i słodycze.

Calories icon Kalorie 1000 - 2500 kcal
Protein icon Białko 15-20%
Fat icon Tłuszcze 30-35%
Carbohydrates icon Węglowodany 45-50%
Przykładowe menu
Arrow angle left icon
Sobota 12.10.2024
Arrow angle right icon
Two arrows icon Możliwa zmiana menu
na każdy dzień

Dieta o niskim IG ma wpływ na poziom glukozy we krwi oraz powstawanie tkanki tłuszczowej.

Posiłki zawarte w tej diecie pozwalają na utrzymywanie się lekko podwyższonego poziomu glukozy we krwi i stopniowe uwalnianie cukru do krwi przez dość długi okres czasu, dzięki czemu organizm zużywa go na potrzeby energetyczne i uzupełnienie zapasów glikogenu w mięśniach lub wątrobie. Nie zachodzi w tym przypadku niebezpieczeństwo zamiany nadwyżki glukozy w tłuszcz.

Jest to dieta najkorzystniejsza dla zdrowia, ponieważ produkty o niskim IG są trawione znacznie wolniej, dzięki czemu dłużej nie odczuwamy głodu, co sprzyja utrzymywaniu prawidłowej wagi. Dieta o niskim IG wpływa również na obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i LDL, obniżając ryzyko miażdżycy.

 

Stosuje się ją również w profilaktyce cukrzycy, chorób układu krążenia i chorób nowotworowych. Niski indeks glikemiczny i niski ładunek glikemiczny diety to ważny czynnik profilaktyki cukrzycy, insulinooporności, chorób serca i nowotworów. Dzięki powolnemu przyswajaniu węglowodanów osiągamy wolny wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku, a w związku z tym dochodzi do mniejszego wyrzutu insuliny. Mniejsze wahania cukru i insuliny to także sposób na zapobieganie napadom głodu i senności po posiłku. Nasza odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli Ci więc na zachowanie zdrowia oraz smukłej sylwetki.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Phone contact
Zadzwoń +48 730 004 664
Email contact
Napisz biuro@lightcatering.pl