Dieta, dzięki której możemy zachować prawidłową masę ciała, a jednocześnie zapobiec nagłym uczuciom głodu.
Na czym polega dieta o niskim IG?
Głównie na wybieraniu produktów o niskim indeksie glikemicznym. IG klasyfikuje produkty, zawierające węglowodany.
Określany jest więc wzrost poziomu glukozy po spożyciu danych produktów. Dzięki tej diecie, możemy nie tylko zachować poziom glikemii na prawidłowym poziomie, ale także jesteśmy w stanie zapobiec nagłym skokom glukozy – czyli wcześniej wspomnianym uczuciom głodu. Najistotniejszym elementem diety o niskim IG jest zawarcie w swoim jadłospisie 5 posiłków dziennie, a więc 3 głównych posiłków i 2 mniejszych przekąsek. Ostatni posiłek należy spożywać co najmniej 3 godziny przed snem.
Na co powinniśmy zwrócić swoją uwagę? Przede wszystkim na wybór produktów. Najlepiej decydować się na produkty zbożowe, które są jak najmniej przetworzone, czyli z pełnego ziarna. Pieczywo powinno być razowe i pełnoziarniste. Dodatki wszelkich nasion są mile widziane. Inne produkty przeważające w diecie to: mąki sitkowe, graham, razowe i pełnoziarniste, mąki bezglutenowe: gryczana, ze strączków albo z brązowego ryżu, kasze, brązowy ryż. Produkty zbożowe należy gotować al dente. Warzywa i owoce powinniśmy spożywać co najmniej 400g na dobę, w proporcji 2:1 dla warzyw. Istotnym aspektem jest wybór owoców i warzyw, które nie są przejrzałe. Zbytnia dojrzałość warzyw i owoców oraz obróbka termiczna zwiększa wartość indeksu glikemicznego.
Uwagę warto zwrócić także na sposób gotowania. Gotujemy w odpowiedniej ilości wody, a warzywa gotujemy wyłącznie na parze lub blanszujemy. Pamiętaj o tym, że wszelkie rozdrabnianie produktów, zwiększa IG. Białka, tłuszcze (zwłaszcza roślinne), błonnik pokarmowy, obniżają IG. Im niższa temperatura spożywanego posiłku tym lepiej. Węglowodany powinniśmy jeść na zimno, np. w sałatkach. Z diety całkowicie wykluczamy produkty przetworzone i słodycze.